Uchyłki jelita grubego – definicja i rola diety w zapobieganiu zaostrzeniom i powikłaniom
lek. Katarzyna Antoniak-Sobczak, internista
Uchyłki (łac: diverticulosis coli) jelita grubego są drobnymi, ok 5–10 mm średnicy przepuklinami śluzówki przez błonę mięśniową okrężnicy. Są uważane za schorzenie cywilizacyjne, ponieważ dominują w społeczeństwie krajów rozwiniętych. Najczęściej występują po 60. roku życia, gdzie dotyczą aż 1/3 populacji.
Cechą charakterystyczną jest ich występowanie głównie w esicy (>90%), natomiast nie występują w odbytnicy. Za jeden z czynników ryzyka rozwoju uchyłków wymienia się niedobór błonnika w diecie. Uchyłki jelita grubego zwykle nie dają objawów (ok. 80% przypadków), są rozpoznawane przypadkowo w kolonoskopii lub w badaniu tomografii komputerowej.
Pozostałe 20% przypadków stanowią objawowe stany zapalne uchyłków nazywane chorobą uchyłkową okrężnicy.
Najczęstsze objawy charakteryzujące to zaostrzenie to: bóle brzucha szczególnie w lewym dolnym kwadrancie i zmiana rytmu wypróżnień, np. zaparcie naprzemiennie z biegunką lub zaparcie i wzdęcia.
W postaci bezobjawowej w obrazie klinicznym mogą występować zaparcia, ale nie towarzyszą temu bóle brzucha, dlatego podstawowa zasadą postępowania i leczenia w tym przypadku jest odpowiednia dieta. Zaleca się zwiększenie spożycia błonnika pokarmowego, czyli stosowanie tzw. diety wysokoresztkowej.
Błonnik pobudza mechanicznie pracę jelit, jednak należy pamiętać, że konieczne jest wówczas przyjmowanie należnej ilości obojętnych płynów (woda źródlana lub mineralna niegazowana, herbatki owocowe) ok. 1,5–2 litrów dziennie.
W diecie należy uwzględnić przede wszystkim pełnoziarniste produkty zbożowe tj. pieczywo żytnie, razowe, makarony razowe, ryż brązowy, płatki owsiane, kasza gryczana.
Bogate w błonnik są również warzywa i owoce, szczególnie spożywane ze skórką, jednak z diety należy wykluczyć produkty z drobnymi pestkami, np. truskawki, jeżyny, pomidory, kiwi, winogron, czereśnie.
Owoce te mogą być jedynie spożywane w formie przecierów pozbawionych drobnych pestek. Pestki te mogą zalegać w dnach uchyłków i doprowadzić do stanu zapalnego i zaostrzenia choroby.
Posiłki należy spożywać 4–5 razy dziennie w małych porcjach. W tej diecie przeciwskazane są potrawy z roślin strączkowych, bardzo tłuste gatunki mięs: baranina, wieprzowina lub mięsa smażone. Nie jest również zalecane świeże pieczywo, czekolada, kakao, alkohol, herbata mocna i czerwone wino wytrawne.
Przeciwieństwem takiego postępowania jest dieta ubogoesztkowa, łatwostrawna z ograniczeniem błonnika w diecie. Zaleca się ją w m.in. stanach zapalnych jelit i zapaleniu uchyłków okrężnicy. Gdy nasilają się zaparcia i bóle brzucha, w stolcu pojawia się krew należy zgłosić się do lekarza pierwszego kontaktu.
Podstawą leczenia w postaci niepowikłanej jest dieta i odpoczynek, natomiast w postaci powikłanej tj.: ostre zapalenie uchyłków lub perforacja lub niedrożność konieczna może być antybiotykoterapia i leczenie operacyjne, chirurgiczne. Dlatego tak ważne jest stosowanie się do zaleceń w postaci bezobjawowej.
Czasami oprócz diety w postaci bezobjawowej można zastosować leki rozkurczowe, ponadto w okresach remisji można stosować nieklasyczny antybiotyk — rifaksyminę (w cyklach 7‑dniowych przez 3 miesiące), z przepisu lekarza.
Okres zaostrzenia przebiega odmiennie, często wymaga hospitalizacji, szczególnie u osób starszych z wieloma schorzeniami oraz u kobiet w ciąży. Po ustąpieniu ostrego okresu, kiedy zalecana jest hospitalizacja, ścisła dieta i leczenie zgodnie ze standardami, wdraża się stopniowo dietę opartą o jasne pieczywo, kaszę jaglaną i jęczmienną, ziemniaki, ryż biały.
Również w tym przypadku unikamy warzyw i owoców z drobnymi pestkami lub ich pozbawiamy poprzez przecieranie przez sito.
Zabronione są makarony grube, kwaśne przetwory mleczne, sery twarogowe, żółte i topione, ryby tłuste i wędzone, ciasta i torty oraz warzywa tj.: kapusta, kalafior, fasolka szparagowa, cebula, rzodkiew, rzepa, ogórki, groch, fasola, czosnek.
Przykładowy jadłospis w uchyłkowatości bezobjawowej:
I śniadanie: Pieczywo razowe/graham z masłem, pasta z twarogu i zielonej pietruszki z dodatkiem otrąb pszennych i oleju lnianego, sałata zielona z tartą rzodkiewką i kefirem, herbata z cytryną
II śniadanie: Bułka grahamka z pastą z tuńczyka, sera żółtego, papryki czerwonej i zielonej pietruszki z majonezem, mandarynka, woda mineralna, niegazowana
Obiad: Krupnik z warzywami, makaron orkiszowy, gulasz z indyka, ćwikła z jabłkiem, kompot ze śliwek
Podwieczorek: Sałatka owocowa (ananas, brzoskwinia, jabłko, winogrona bez pestek) z serkiem ulubionym.
Kolacja: Tarta z ziemniaków, wędliny i jajek, surówka z sałaty lodowej i śliwek suszonych
Przykładowy jadłospis w stanach zapalnych uchyłków:
I śniadanie: Kleik z grysiku ryżowego na wodzie, lekko osolony, herbata owocowa
II śniadanie: Odwar z siemienia lnianego, sucharki
Obiad: Grysik na wywarze z warzyw, napar z mięty
Podwieczorek: Mus z jabłek, chrupki kukurydziane
Kolacja: Kleik z płatów owsianych przetarty, wafle ryżowe lub biszkopty bezcukrowe naturalne
Piśmiennictwo:
1. Interna Szczeklika ‑2014 i Mały Podręcznik Interny Szczeklika 2018/2019
2. Zasady żywienia i dietetyka stosowana-PZWL