W dobie pandemii ekologia nabiera znaczenia dla Polaków. Teva sadzi ponad 100.000 drzew na rzecz czystszego powietrza.

Zanie­czysz­cze­nie powie­trza odpo­wia­da za 4,2 mln przed­wcze­snych zgo­nów rocz­nie na całym świe­cie; głów­nie z powo­du cho­rób dróg odde­cho­wych i ser­co­wo-naczy­nio­wychi. W Pol­sce doty­czy to 6 200 przy­pad­ków rocz­nieii. Dla­te­go sta­le waż­ne jest podej­mo­wa­nie dzia­łań na rzecz popra­wy jako­ści powie­trza, takich jak ogól­no­pol­ska akcja „Drze­wa od Teva”. W dobie pan­de­mii dodat­ko­wo wzro­sła świa­do­mość zagro­żeń kli­ma­tycz­nych i dzia­ła­nia pro­eko­lo­gicz­ne nabie­ra­ją szcze­gól­ne­go zna­cze­niaiii.

Pol­ska jest jed­nym z naj­bar­dziej zanie­czysz­czo­nych kra­jów w Euro­pie. 33 z 50 euro­pej­skich miast z wyso­ce prze­kro­czo­ny­mi nor­ma­mi znaj­du­ją się w naszym kra­juiv . Sta­je się to szcze­gól­nie odczu­wal­ne w sezo­nie grzew­czym, kie­dy kumu­la­cja zanie­czysz­czeń w posta­ci zimo­we­go smo­gu jest czę­sto widocz­na gołym okiemv. Zabój­cze powie­trze jest jed­nak sta­le obec­ne i sta­no­wi jed­ną z klu­czo­wych przy­czyn cho­rób i zgo­nów i.

Natu­ral­ne fil­try

Natu­ral­nym i zale­ca­nym roz­wią­za­niem sto­so­wa­nym w celu popra­wy jako­ści powie­trza i zapo­bie­ga­niu kry­zy­so­wi kli­ma­tycz­ne­mu w Euro­pie jest zale­sia­nie.vi Lasy sprzy­ja­ją utrzy­ma­niu bio­róż­no­rod­no­ści śro­do­wi­ska, dzia­ła­ją reten­cyj­nie oraz przy­czy­nia­ją się do popra­wy jako­ści powie­trzavii. Drze­wa, szcze­gól­nie liścia­ste, dzia­ła­ją jak natu­ral­ne fil­try – usu­wa­ją cząst­ki sta­łe i dwu­tle­nek węgla (CO2) z atmos­fe­ry, a wraz z nimi absor­bu­ją pyły zawie­szo­ne PM10 iv.

W dzi­siej­szych cza­sach wie­my już bar­dzo dużo na temat nie­ko­rzyst­nych zmian śro­do­wi­ska wywo­ła­nych dzia­łal­no­ścią czło­wie­ka. Dużym obcią­że­niem dla zdro­wia są zanie­czysz­cze­nia atmos­fe­ry, powsta­ją­ce m.in. w pro­ce­sach pro­duk­cyj­nych. Misją Teva są dzia­ła­nia popra­wia­ją­ce zdro­wie i samo­po­czu­cie ludzi, dla­te­go też, obok pro­duk­cji wyso­kiej jako­ści leków, podej­mu­je­my odpo­wie­dzial­ne zacho­wa­nia i reali­zu­je­my pro­gra­my pozy­tyw­nie wpły­wa­ją­ce na śro­do­wi­sko.”mówi Michał Nit­ka, Dyrek­tor Gene­ral­ny Teva Phar­ma­ceu­ti­cals na region Euro­py Cen­tral­nej i Wschod­niej. – „Akcja „Drze­wa od Teva” reali­zu­je potrze­bę popra­wy jako­ści powie­trza jako jed­ne­go z prio­ry­te­tów dzia­łań na rzecz ochro­ny zdro­wia w Pol­sce.” — doda­je.

Zie­lo­ne płu­ca” od Teva

Celem akcji „Drze­wa od Teva” jest sadze­nie drzew na tere­nie całej Pol­ski. Ini­cja­ty­wa obej­mu­je kil­ku­eta­po­wy plan zasa­dze­nia ok. 250 000 drzew w cią­gu kil­ku mie­się­cy.

Naszą ambi­cją jest reduk­cja tzw. śla­du węglo­we­go, zwią­za­ne­go z pro­duk­cją leków w naszej fabry­ce. Poza sta­le udo­sko­na­la­ny­mi meto­da­mi pro­duk­cji, reali­zu­je­my ten cel sadząc drze­wa.”wyja­śnia Michał Nit­ka.

Inau­gu­ra­cja pro­gra­mu mia­ła miej­sce w Kazi­mie­rzu Dol­nym przy zaan­ga­żo­wa­niu leka­rzy pul­mo­no­lo­gów i aler­go­lo­gów. Dzię­ki wspól­nej pra­cy powsta­ła pięk­na ale­ja klo­no­wa przy ul. Sena­tor­skiej.

Jako spe­cja­li­ści cho­rób płuc i ukła­du odde­cho­we­go, z ogrom­nym prze­ko­na­niem włą­cza­my się w tę ini­cja­ty­wę. Jeste­śmy gru­pą szcze­gól­nie zain­te­re­so­wa­ną podej­mo­wa­niem dzia­łań edu­ka­cyj­nych i pro­eko­lo­gicz­nych zmie­rza­ją­cych do popra­wy jako­ści powie­trza w Pol­sce.” – mówi prof. dr hab. n. med. Andrzej Eme­ryk, Prze­wod­ni­czą­cy Komi­te­tu Nauko­we­go i Orga­ni­za­cyj­ne­go XXI Kazi­mier­skich Spo­tkań z Aler­go­lo­gią i Pul­mo­no­lo­gią.

Każ­de drze­wo ma zna­cze­nie, nawet to naj­mniej­sze

Hura­ga­no­wy wiatr, któ­ry prze­szedł nad Pol­ską w sierp­niu 2017 r., spo­wo­do­wał naj­więk­szą klę­skę w dzie­jach pol­skie­go leśnic­twa.viii Jed­nym z naj­bar­dziej poszko­do­wa­nych było Nad­le­śnic­two Lipusz, gdzie żywioł znisz­czył 18 000 ha lasów. Tam też miał miej­sce kolej­ny etap akcji „Drze­wa od Teva”.

Las odbu­do­wu­je się dłu­go. Nasze pusz­cze były ponad 120-let­ni­mi drze­wo­sta­na­mi, a ich znisz­cze­nie to ogrom­na stra­ta: wyja­ło­wie­nie śro­do­wi­ska i znacz­ny spa­dek jako­ści powie­trza. – wyja­śnia Anna Kukier, rzecz­nicz­ka pra­so­wa Nad­le­śnic­twa Lipusz — „Sta­ra­my się prze­pro­wa­dzać jak naj­wię­cej nasa­dzeń, ale nasze moż­li­wo­ści w tym zakre­sie są ogra­ni­czo­ne. Dla­te­go też ogrom­ne zna­cze­nie ma pomoc i podej­mo­wa­nie ini­cja­tyw sadze­nia drzew. Dzię­ki akcji „Drze­wa od Teva” posa­dzi­li­śmy na naszych tere­nach drze­wa na powierzch­ni 11 ha m.in. dęby, sosny, świer­ki i brzo­zy. Razem ponad 110 tys. drzew!”

Pan­de­mia zmie­nia świa­do­mość

Kry­zys zdro­wot­ny i pomoc dotknię­tym pan­de­mią spo­łe­czeń­stwom jest obec­nie prio­ry­te­tem oraz ogrom­nym wyzwa­niem dla eko­no­mii i pod­mio­tów gospo­dar­czych na całym świe­cie. Mię­dzy­na­ro­do­we orga­ni­za­cje ape­lu­ją jed­nak o kon­ty­nu­ację ini­cja­tyw zmie­rza­ją­cych do ogra­ni­cze­nia wpły­wu na zmia­ny kli­ma­tycz­ne a przez to popra­wę zdro­wia spo­łe­czeństw.ix

W świa­to­wych bada­niach aż 71% osób wie­rzy, że kry­zys kli­ma­tycz­ny w dłuż­szej per­fek­tyw­nie może być tak samo poważ­ny, jak COVID-19 x. Ponad­to oka­zu­je się, że pan­de­mia zmie­ni­ła spo­sób postrze­ga­nia zagro­żeń eko­lo­gicz­nych. Co trze­ci Polak dekla­ru­je, że eko­lo­gia jest dla nie­go obec­nie waż­niej­sza niż przed pan­de­mią, a nie­mal poło­wa Pola­ków twier­dzi, że w wyni­ku pan­de­mii bar­dziej boi się kry­zy­su kli­ma­tycz­ne­go iii.

2020 to nie jest dla nas łatwy rok.” – przy­zna­je Michał Nit­ka – „Uda­je nam się reali­zo­wać to, co naj­waż­niej­sze w naszej pra­cy – zapew­niać dostęp do wyso­kiej jako­ści tera­pii. Ale to nie wszyst­ko – utrzy­mu­je­my nasze pro­gra­my odpo­wie­dzial­no­ści spo­łecz­nej, w tym pro­eko­lo­gicz­ną kam­pa­nię „Drze­wa od Teva”, ponie­waż ich efek­ty będą kształ­to­wać śro­do­wi­sko dla nas i przy­szłych poko­leń. Pomi­mo pan­de­mii dotrzy­mu­je­my sło­wa i reali­zu­je­my nasze obiet­ni­ce.”- pod­kre­śla.

——————————————————————————————————————————–
O Teva
Teva w swo­ich dzia­ła­niach już od daw­na wspie­ra lokal­ne spo­łecz­no­ści i fun­da­cje dzia­ła­ją­ce w obsza­rze sze­ro­ko poję­tej opie­ki zdro­wot­nej.  Zmie­nia­jąc Dni na Lep­sze sta­ra się być jak naj­bli­żej Pacjen­ta, na każ­dym eta­pie jego życia i wte­dy, kie­dy naj­bar­dziej tego potrze­bu­je.
Teva Phar­ma­ceu­ti­cal Indu­stries Ltd. (NYSE: TEVA) jest wio­dą­cą glo­bal­ną fir­mą far­ma­ceu­tycz­ną dostar­cza­ją­cą naj­wyż­szej jako­ści roz­wią­za­nia medycz­ne ukie­run­ko­wa­ne na potrze­by pacjen­tów, milio­nom ludzi każ­de­go dnia. Teva z sie­dzi­bą w Izra­elu jest naj­więk­szym na świe­cie pro­du­cen­tem leków gene­rycz­nych z port­fe­lem pro­duk­tów zawie­ra­ją­cym ponad 1800 czą­ste­czek wyko­rzy­sty­wa­nych w pro­duk­cji leków gene­rycz­nych sto­so­wa­nych w pra­wie wszyst­kich obsza­rach tera­peu­tycz­nych.
W Pol­sce Teva nale­ży do pierw­szej trój­ki firm kra­jo­we­go ryn­ku far­ma­ceu­tycz­ne­go, z port­fe­lem pro­duk­tów zawie­ra­ją­cym wyso­kiej jako­ści leki sto­so­wa­ne przez pacjen­tów w takich obsza­rach tera­peu­tycz­nych jak kar­dio­lo­gia, cho­ro­by ukła­du odde­cho­we­go, ośrod­ko­wy układ ner­wo­wy, lecze­nie bólu w cho­ro­bach onko­lo­gicz­nych oraz pro­duk­tów wyko­rzy­sty­wa­nych
w lecze­niu obja­wów prze­zię­bie­nia i gry­py. Wię­cej infor­ma­cji:
www.teva.pl

 

ii https://www.who.int/data/gho/data/countries; dostęp z dnia 21.10.2020 r.

iv Samo­liń­ski B, Pie­kar­ska B Jak wpły­wa na nas smog, War­sza­wa 2019, Gru­pa Wydaw­ni­cza Medi­cal Edu­ca­tion

v Głów­ny Inspek­to­rat Ochro­ny Śro­do­wi­ska, Stan śro­do­wi­ska w Pol­sce Sygna­ły 2016, War­sza­wa 2017; str 12 i 16

vii Dr inż. Macian­to­wicz M; Pań­stwo­wo Gospo­dar­stwo Leśne Lasy Pań­stwo­we; Zna­cze­nie lasów w śro­do­wi­sku przy­rod­ni­czym

x Źró­dło IPSOS Mori; https://www.bbc.com/news/science-environment-52488134; dostęp z dnia 21.10.2020 r.