Wałbrzych szkoli chirurgów z onkoplastyki. Wielka nadzieja dla pacjentek z rakiem piersi

Po raz kolej­ny do Spe­cja­li­stycz­ne­go Szpi­ta­la im. dra Alfre­da Soko­łow­skie­go w Wał­brzy­chu przy­je­cha­li spe­cja­li­ści z całej Pol­ski, aby pozna­wać naj­no­wo­cze­śniej­sze tech­ni­ki ope­ra­cyj­ne sto­so­wa­ne w lecze­niu cho­rób pier­si. Dzię­ki osią­gnię­ciom onko­pla­sty­ki leka­rzom uda­je się nie tyl­ko sku­tecz­nie wal­czyć z rakiem pier­si, ale też mini­ma­li­zo­wać kon­se­kwen­cje usu­wa­nia nowo­two­ru, dając pacjent­kom szan­sę na zacho­wa­nie w peł­ni poczu­cia kobie­co­ści.

22 i 23 kwiet­nia 2022 roku w Spe­cja­li­stycz­nym Szpi­ta­lu im. dra Alfre­da Soko­łow­skie­go w Wał­brzy­chu odby­ły się wyjąt­ko­we warsz­ta­ty medycz­ne poświę­co­ne onko­pla­sty­ce. Dwu­na­stu spe­cja­li­stów z całej Pol­ski doszka­la­ło się w zakre­sie naj­now­szych tech­nik chi­rur­gicz­nych.

Wal­ka o zdro­wie i poczu­cie kobie­co­ści

- Idea onko­pla­sty­ki, któ­rą pro­mu­je­my, pole­ga na łącze­niu chi­rur­gii onko­lo­gicz­nej i pla­stycz­nej – pod­kre­śla dr n. med. Paweł Pyka, ordy­na­tor Oddzia­łu Chi­rur­gii Onko­lo­gicz­nej i orga­ni­za­tor corocz­nych warsz­ta­tów onko­pla­stycz­nych w Wał­brzy­chu. — Potra­fi­my już sku­tecz­nie leczyć nowo­two­ry pier­si, następ­nym pozio­mem jest zatem takie prze­pro­wa­dza­nie ope­ra­cji, aby pacjent­ka nie czu­ła się oka­le­czo­na. Sta­ra­my się w mia­rę moż­li­wo­ści sto­so­wać zabie­gi oszczę­dza­ją­ce, a w sytu­acjach, gdy jest to nie­moż­li­we, doko­ny­wać od razu rekon­struk­cji pier­si. Dzię­ki takie­mu podej­ściu, obec­nie 80 pro­cent kobiet wycho­dzi z nasze­go szpi­ta­la z pier­sia­mi. Ma to duże zna­cze­nie dla ich poczu­cia kobie­co­ści i wła­snej war­to­ści, a jak wia­do­mo w onko­lo­gii nasta­wie­nie psy­chicz­ne odgry­wa waż­ną rolę w powro­cie do zdro­wia.

Spe­cja­li­stycz­ny Szpi­tal im. dra Alfre­da Soko­łow­skie­go jest jed­nym z wio­dą­cych ośrod­ków w Pol­sce spe­cja­li­zu­ją­cych się w chi­rur­gii pier­si. Jak zazna­cza dr Paweł Pyka, ope­ra­cje z jed­no­cza­so­wą rekon­struk­cją pier­si wyko­rzy­stu­ją­ce tech­ni­ki onko­pla­stycz­ne powo­li sta­ją się w naszym kra­ju stan­dar­dem, jed­nak wciąż nie wszyst­kie pla­ców­ki je prze­pro­wa­dza­ją. Są one trud­ne i wyma­ga­ją doświad­cze­nia. Stąd wła­śnie pomysł na warsz­ta­ty doszka­la­ją­ce dla chi­rur­gów.

Nauka przy sto­le ope­ra­cyj­nym

- Jeź­dzi­my do naj­lep­szych ośrod­ków zagra­nicz­nych, żeby pod­pa­try­wać nowe meto­dy chi­rur­gii pier­si, a jest to dzie­dzi­na medy­cy­ny, któ­ra cały czas idzie do przo­du – mówi ordy­na­tor Oddzia­łu Chi­rur­gii Onko­lo­gicz­nej wał­brzy­skie­go szpi­ta­la. – Tę wie­dzę przy­wo­zi­my do Pol­ski i chęt­nie dzie­li­my się nią z kole­ga­mi z innych pla­có­wek. Od 15 lat orga­ni­zu­je­my warsz­ta­ty ope­ra­cyj­ne, któ­rych wyjąt­ko­wość pole­ga na tym, że nauka i wymia­na doświad­czeń mają miej­sce nie tyl­ko na sali wykła­do­wej, ale przede wszyst­kim przy sto­le ope­ra­cyj­nym.

W tym roku uczest­ni­cy warsz­ta­tów wzię­li udział w 5 ope­ra­cjach, z któ­rych każ­da pozwo­li­ła zade­mon­stro­wać inne zagad­nie­nia onko­pla­sty­ki. Pierw­szy zabieg to obu­stron­na ampu­ta­cja z jed­no­cza­so­wą rekon­struk­cją i pomniej­sze­niem oraz wyrów­na­niem pier­si, dru­gi to pro­fi­lak­tycz­na ampu­ta­cja pod­skór­na z rekon­struk­cją, trze­cia ope­ra­cja pole­ga­ła na usu­nię­ciu powi­kłań po radio­te­ra­pii. Dru­gie­go dnia prze­pro­wa­dzo­no duży zabieg napraw­czo-rekon­struk­cyj­ny z uży­ciem mię­śnia naj­szer­sze­go grzbie­tu. Ostat­nia pacjent­ka zde­cy­do­wa­ła się na mastek­to­mię pro­fi­lak­tycz­ną z jed­no­cza­so­wą rekon­struk­cją z powo­du muta­cji BRCA1.

Gościem spe­cjal­nym warsz­ta­tów był spe­cja­li­sta chi­rur­gii ogól­nej i onko­lo­gicz­nej Prze­my­sław Jasnow­ski z Czę­sto­cho­wy, któ­ry szko­lił się w naj­lep­szych na świe­cie ośrod­kach m.in. w Sta­nach Zjed­no­czo­nych, Argen­ty­nie, Bra­zy­lii i Wło­szech.

Onko­pla­sty­ka w Wał­brzy­chu sta­le się roz­wi­ja

- Zamiast duże­go szko­le­nia teo­re­tycz­ne­go dla kil­ku­set osób orga­ni­zu­je­my kame­ral­ne warsz­ta­ty ope­ra­cyj­ne – wyja­śnia dr Paweł Pyka. – Pozwa­la to na poka­za­nie niu­an­sów, któ­re mają olbrzy­mie zna­cze­nie w prak­ty­ce. Każ­dy z uczest­ni­ków może na żywo w trak­cie zabie­gu zada­wać pyta­nia i dzie­lić się swo­imi doświad­cze­nia­mi.

Spe­cja­li­stycz­ny Szpi­tal im. dra Alfre­da Soko­łow­skie­go w Wał­brzy­chu jest jed­ną z czte­rech pla­có­wek w Pol­sce, któ­ra orga­ni­zu­je tego typu warsz­ta­ty masterc­lass. Pierw­sze spo­tka­nie odby­ło się w 2007 r. z udzia­łem dr Mar­ka Bud­ne­ra z Nie­miec, świa­to­wej sła­wy spe­cja­li­sty w dzie­dzi­nie onko­pla­sty­ki. To wła­śnie w Wał­brzy­chu prze­pro­wa­dził on pierw­szą poka­zo­wą ope­ra­cję w Pol­sce. Od tam­tej pory wał­brzy­ski szpi­tal zapra­sza w swo­je pro­gi chi­rur­gów z całe­go kra­ju.

Roz­wój onko­pla­sty­ki ma tym więk­sze zna­cze­nie, że jak poka­zu­ją sta­ty­sty­ki rak pier­si jest naj­częst­szym nowo­two­rem wśród kobiet, a zacho­ro­wal­ność sta­le wzra­sta. W Spe­cja­li­stycz­nym Szpi­ta­lu im. dra Alfre­da Soko­łow­skie­go w Wał­brzy­chu z powo­du cho­rób pier­si rocz­nie hospi­ta­li­zo­wa­nych jest ok. 400 kobiet i wyko­nu­je się ok. 360 zabie­gów.