Wzrost zaufania do szczepień w Polsce – wyniki międzynarodowego badania

Według naj­now­sze­go rapor­tu przy­go­to­wa­ne­go przez The Vac­ci­ne Con­fi­den­ce Pro­ject dla Komi­sji Euro­pej­skiej na prze­strze­ni ostat­nich dwóch lat znacz­nie wzro­sło zaufa­nie do szcze­pień wśród Pola­ków. Bada­nie prze­pro­wa­dzo­no we wszyst­kich kra­jach Unii Euro­pej­skiej oraz w Wiel­kiej Bry­ta­nii. Ankie­to­wa­ni byli pyta­ni o opi­nie na temat m.in: bez­pie­czeń­stwa szcze­pień, koniecz­no­ści szcze­pie­nia dzie­ci czy zgod­no­ści kon­cep­cji wak­cy­na­cji z war­to­ścia­mi reli­gij­ny­mi. Wyni­ki oka­za­ły się nie­zwy­kle pozy­tyw­ne.

Wpływ pan­de­mii COVID-19 na poziom zaufa­nia do szcze­pień był obiek­tem debat eks­per­tów od same­go jej począt­ku. Auto­rzy The Vac­ci­ne Con­fi­den­ce Pro­ject przyj­rze­li się nastro­jom spo­łecz­nym, porów­nu­jąc wyni­ki badań prze­pro­wa­dzo­nych w 2018r. na obsza­rze Unii Euro­pej­skiej oraz Wiel­kiej Bry­ta­nii do ubie­gło­rocz­nych. W Pol­sce odno­to­wa­no wzrost zaufa­nia do szcze­pień.

W 2018 roku zale­d­wie 37% Pola­ków wyra­ża­ło peł­ne zaufa­nie do szcze­pień, a na dzień dzi­siej­szy to aż 55%, co daje wzrost 18 punk­tów pro­cen­to­wych. Wynik ten wypa­da bar­dzo dobrze na tle innych kra­jów – naj­bli­żej nam do Nie­miec (57%), za to wciąż dale­ko do Por­tu­ga­lii osią­ga­ją­cej aż 70%. Jed­nak­że, jeże­li ten­den­cja wzro­sto­wa się utrzy­ma, już nie­dłu­go może­my zna­leźć się w euro­pej­skiej czo­łów­ce.

Wyso­kie wyni­ki Pol­ska uzy­ska­ła tak­że w odpo­wie­dziach na szcze­gó­ło­we pyta­nia:

Pra­wie 91% (90.8%) ankie­to­wa­nych zgo­dzi­ło się z twier­dze­niem; “Szcze­pie­nie dzie­ci jest waż­ne”; w 2018 roku w ten sam spo­sób odpo­wie­dzia­ło 76% Pola­ków.

88,5% ankie­to­wa­nych zgo­dzi­ło się z twier­dze­niem “szcze­pie­nia są bez­piecz­ne”, co daje wzrost o 16.1 punk­tów pro­cen­to­wych wzglę­dem ana­lo­gicz­ne­go bada­nia prze­pro­wa­dzo­ne­go dwa lata temu

89,7% uczest­ni­ków bada­nia zga­dza się z tezą, że szcze­pie­nia dzia­ła­ją — to aż 14.8 punk­tów pro­cen­to­wych wię­cej niż w 2018 roku.

69,8% respon­den­tów potwier­dzi­ło, że szcze­pie­nia nie sto­ją w sprzecz­no­ści z ich wie­rze­nia­mi i war­to­ścia­mi reli­gij­ny­mi.

Na wszyst­kich płasz­czy­znach obję­tych bada­niem Pol­ska zna­la­zła się w gro­nie państw zali­cza­ją­cych naj­więk­szy wzrost zaufa­nia do szcze­pień wzglę­dem poprzed­nie­go okre­su. Wyni­ki te dają nadzie­ję na jesz­cze lep­sze per­spek­ty­wy.

- Myślę, że po obec­nych wyda­rze­niach, zoba­czyw­szy świat ster­ro­ry­zo­wa­ny tyl­ko jed­ną cho­ro­bą zakaź­ną – COVID-19 – ludzie przy­po­mną sobie o wadze szcze­pień i nie będą chcie­li ryzy­ko­wać powro­tu epi­de­mii takich cho­rób takich jak np. odra. Mam też nadzie­ję, że doce­ni­my wymiar spo­łecz­ny szcze­pień – wszak słu­żą one ochro­nie nie tyl­ko oso­by szcze­pio­nej, ale rów­nież naj­słab­szych osób w popu­la­cji – mówi­ła w roz­mo­wie www.zaszczepsiewiedza.pl Mał­go­rza­ta Poni­kow­ska, lekarz POZ i dok­to­rant­ka Kate­dry Bio­tech­no­lo­gii Mole­ku­lar­nej na Uni­wer­sy­te­cie w Gdań­sku.

Źró­dło: Sta­te of Vac­ci­ne Con­fi­den­ce in the EU+UK 2020 A. de Figu­eire­do, PhD, E. Kara­fil­la­kis, MSc, and Prof. H. J. Lar­son, PhD