36 proc. Rumunów nie uprawia sportu, a Polak co czwarty. Pandemia spowodowała regres formy rodaków

Wyni­ki badań poka­zu­ją, że Pola­cy upra­wia­ją coraz mniej spor­tu. Czę­sto zapo­mi­na­my rów­nież o odpo­wied­nim nawod­nie­niu, któ­re jest klu­czo­we dla odpo­wied­nie­go zdro­wia. W związ­ku z tym fir­ma Water­drop posta­no­wi­ła spraw­dzić, jak wyglą­da­ją nasze nawy­ki zwią­za­ne z tymi zagad­nie­nia­mi. Z prze­pro­wa­dzo­ne­go bada­nia wyni­ka, że mniej niż 25 proc.  Pola­ków regu­lar­nie upra­wia aktyw­ność fizycz­ną. Z kolei w jej trak­cie, 74,8 proc. osób uzu­peł­nia pły­ny poprzez picie wody. Jed­nak więk­szość z nas nadal nie przyj­mu­je jej zale­ca­nej daw­ki spo­ży­cia na dobę, czy­li 2 litrów.

Upra­wia­nie spor­tu jest recep­tą na dłu­gie życie, peł­nie zdro­wia oraz dobre samo­po­czu­cie. Jed­nak wyni­ki badań poka­zu­ją, że od trzech lat trwa regres w aktyw­no­ści fizycz­nej Pola­ków. Ćwi­czy­my coraz mniej oraz nie­re­gu­lar­nie. Jedy­nie co dzie­sią­ta oso­ba dba o swo­ją kon­dy­cję codzien­nie. W 2022 roku odse­tek osób upra­wia­ją­cych sport był o 10 p.p. mniej­szy niż trzy lata wcze­śniej. Zda­niem WHO, oso­bom doro­słym zale­ca się oko­ło 150–300 minut tygo­dnio­wo aktyw­no­ści fizycz­nej o umiar­ko­wa­nym natę­że­niu, lub 75–150 minut inten­syw­nych ćwi­czeń. Regu­lar­na aktyw­ność fizycz­na zmniej­sza ryzy­ko m.in. nad­ci­śnie­nia tęt­ni­cze­go, cho­rób ukła­du krą­że­nia oraz cukrzy­cy. Nie­zwy­kle istot­ny dla zdro­wia jest rów­nież odpo­wied­ni poziom nawod­nie­nia, bez wzglę­du na porę roku. Naukow­cy z Natio­nal Insti­tu­tes of Health, udo­wod­ni­li, że odpo­wied­nie nawod­nie­nie wią­że się z mniej­szym ryzy­kiem nie­wy­dol­no­ści ser­ca.

Pola­cy, Euro­pej­czy­cy i upra­wia­nie spor­tu

Z ankie­ty prze­pro­wa­dzo­nej przez Water­drop wyni­ka, że 32,9 proc. bada­nych Pola­ków regu­lar­nie upra­wia sport. Nato­miast 42,2 proc. respon­den­tów ćwi­czy spo­ra­dycz­nie. Rów­no­cze­śnie 24,9 proc. dekla­ru­je, że nie upra­wia spor­tu wca­le. Naj­mniej aktyw­ni z państw, w któ­rych prze­pro­wa­dzo­no bada­nie, są miesz­kań­cy Rumu­nii, w któ­rej 36 proc. ankie­to­wa­nych dekla­ru­je brak regu­lar­nej aktyw­no­ści fizycz­nej. Na dru­gim bie­gu­nie znaj­du­ją się nato­miast Cze­si, gdzie jedy­nie 20 proc. osób nie upra­wia spor­tu. Kolej­nym istot­nym aspek­tem dla zdro­wia jest rów­nież spo­ży­wa­nie odpo­wied­niej ilo­ści pły­nów. Z wcze­śniej­szej ankie­ty Water­drop dowie­dzie­li­śmy się, że Pola­cy piją pra­wie dwa razy mniej wody niż Euro­pej­czy­cy. Oka­za­ło się, że 8,5 proc. oby­wa­te­li nasze­go kra­ju spo­ży­wa mniej niż dwie szklan­ki wody dzien­nie. Tym razem Water­drop prze­pro­wa­dził ankie­tę na temat tego, co pije­my pod­czas podej­mo­wa­nia fizycz­nej aktyw­no­ści. Wyni­ka z niej, że 74,8 proc. respon­den­tów się­ga po czy­stą wodę.

Aktyw­ność fizycz­na jest klu­czo­wym ele­men­tem zdro­we­go try­bu życia, ale tak­że ma wpływ na nasze śro­do­wi­sko. Nie­ste­ty, bada­nia wska­zu­ją na spa­dek aktyw­no­ści fizycz­nej w Pol­sce. To nie­po­ko­ją­cy trend, ale jed­no­cze­śnie szan­sa na pro­mo­wa­nie bar­dziej eko­lo­gicz­nych nawy­ków, takich jak rower czy komu­ni­ka­cja publicz­na. War­to zachę­cać Pola­ków do upra­wia­nia spor­tu, jed­no­cze­śnie zachę­ca­jąc do dobrych nawy­ków zwią­za­nych z trans­por­tem i nawad­nia­niem. Dla zdro­wia nasze­go oraz pla­ne­ty musi­my dzia­łać w spo­sób zrów­no­wa­żo­ny.komen­tu­je Eko edu­ka­tor­ka Daria Rogow­ska

Pre­fe­ro­wa­ny roz­miar opa­ko­wa­nia

Wyni­ki bada­nia poka­zu­ją rów­nież pre­fe­ren­cje doty­czą­ce bute­lek oraz sma­ków. Oka­zu­je się, że naj­po­pu­lar­niej­szym roz­mia­rem butel­ki w Pol­sce jest pojem­ność 600 ml, wybie­ra­na jest przez 58,9 proc. ankie­to­wa­nych, 22,4 proc. respon­den­tów decy­du­je się na butel­ki o pojem­no­ści 1 l. Nato­miast 13,7 proc. respon­den­tów korzy­sta z mniej­szych opa­ko­wań, czy­li 400 ml. Jedy­nie 5,1 proc. bada­nych się­ga po butel­ki więk­sze niż 1 l.

Ulu­bio­ne sło­dzi­ki

Ostat­nią ana­li­zo­wa­ną kate­go­rią w bada­niu były pre­fe­ro­wa­ne sło­dzi­ki. Wyni­ki poka­zu­ją, że 60,8 proc. respon­den­tów wybie­ra ste­vie, inne 29,3 proc. osób, a sukra­lo­za jest fawo­ry­tem 15,9 proc. ankie­to­wa­nych.

Zrów­no­wa­żo­ny roz­wój

Water­drop, dba o to, aby w przy­szło­ści stać się eko­lo­gicz­nym lide­rem w bran­ży napo­jów. Amba­sa­do­rem oraz inwe­sto­rem mar­ki jest uzna­ny teni­si­sta Novak Djo­ko­vić. Fir­ma pro­mu­je idee odpo­wied­nie­go nawod­nie­nia oraz świa­ta bez pla­sti­ku. Mar­ka ofe­ru­je szkla­ne butel­ki wie­lo­krot­ne­go użyt­ku oraz Micro­drin­ki bez dodat­ku cukru.

Meto­do­lo­gia bada­nia

Bada­nie prze­pro­wa­dzo­no na gru­pie 671 osób. Ankie­to­wa­ni to oso­by w wie­ku — mniej niż 18 lat (0,9 proc.) 18–24 lata (10,1  proc.), 25–34 lata (41,8 proc.) 35–44 lata (31,9 proc.) 45–54 lata (12,4 proc.) oraz 55 lat i wię­cej (2,8 proc.). 90,1 proc. respon­den­tów to kobie­ty, a 9,6 proc. to męż­czyź­ni.

Water­drop® to mar­ka, któ­ra powsta­ła w 2016 roku w Austrii, obec­nie dzia­ła w 11 kra­jach euro­pej­skich, USA, Sin­ga­pu­rze oraz Austra­lii . Przy­świe­ca­ją jej dwie idee – picia więk­szej ilo­ści wody oraz wyeli­mi­no­wa­nia pla­sti­ku w for­mie jed­no­ra­zo­wych bute­lek. W ofer­cie water­drop® znaj­du­ją się sma­ko­we, roz­pusz­czal­ne w wodzie kap­suł­ki wzbo­ga­co­ne o wita­mi­ny i eks­trak­ty roślin­ne oraz akce­so­ria, takie jak butel­ki, ter­mo­kub­ki i dzban­ki fil­tru­ją­ce wodę. Mar­ka dostar­cza inno­wa­cyj­ne roz­wią­za­nia wspie­ra­ją­ce dobre samo­po­czu­cie kon­su­men­tów poprzez ofe­ro­wa­nie wyso­kiej jako­ści pro­duk­tów oraz doświad­czeń zwią­za­nych z kwin­te­sen­cją życia –  wodą.

https://waterdrop.pl/

https://www.facebook.com/waterdroppolska/