Amantadyna czy szczepienie przeciw COVID-19 – czego Polacy szukają w sieci (RAPORT)

SARS-CoV‑2 zmie­nił świat – nie tyl­ko nas jako spo­łe­czeń­stwo, ale rów­nież media i Inter­net. Rezul­ta­ty w wyszu­ki­war­kach inter­ne­to­wych oraz ich popu­lar­ność poka­zu­ją jak bar­dzo na prze­strze­ni ostat­nie­go roku zmie­nia­ły się zain­te­re­so­wa­nia Pola­ków. Według danych Google Trends od począt­ku pan­de­mii Pola­cy znacz­nie czę­ściej wyszu­ki­wa­li hasło „Aman­ta­dy­na” niż „szcze­pie­nia COVID” oraz „szcze­pion­ka COVID”. Co cie­ka­we, wzrost zain­te­re­so­wa­nia aman­ta­dy­ną i szcze­pie­nia­mi, pokry­wał się z kolej­ny­mi fala­mi pan­de­mii i zwią­za­nym z nimi sta­ty­sty­ka­mi zacho­ro­wań. Agen­cja Pro­con­tent Com­mu­ni­ca­tions w opar­ciu o narzę­dzia moni­to­ro­wa­nia mediów opra­co­wa­ła raport1 pt. „Cze­go Pola­cy napraw­dę chcą się dowie­dzieć o COVID-19?”, któ­ry ana­li­zu­je tren­dy wyszu­ki­wa­nych haseł i infor­ma­cji na temat: lecze­nia koro­na­wi­ru­sa i szcze­pień prze­ciw COVID-19 od począt­ku trwa­nia pan­de­mii po dzień dzi­siej­szy.

Według danych Google Trends od jesie­ni Inter­nau­ci znacz­nie czę­ściej wyszu­ki­wa­li hasło „Aman­ta­dy­na” niż „szcze­pie­nia COVID” oraz „szcze­pion­ka COVID”. Naj­czę­ściej „aman­ta­dy­ny” poszu­ki­wa­li miesz­kań­cy z regio­nu pod­kar­pac­kie­go. Szcze­pie­nia­mi nato­miast naj­bar­dziej zain­te­re­so­wa­ni w sie­ci byli miesz­kań­cy z woje­wództw: mazo­wiec­kie­go, ślą­skie­go i pomor­skie­go. W trze­ciej fali zacho­ro­wań wyszu­ki­wa­nie hasła „szcze­pie­nia COVID” znacz­nie wzro­sło, notu­jąc pik pod­czas majów­ko­wych otwar­tych akcji szcze­pień odby­wa­ją­cych się w wie­lu mia­stach Pol­ski.

Źró­dło: Google Trends (www.google.com/trends)

Popu­lar­ne hasła

Według Google Trends od grud­nia 2020 r. naj­częst­szym wyszu­ki­wa­nym tema­tem był lock­down oraz restryk­cje obo­wią­zu­ją­ce w danym woje­wódz­twie. Naj­czę­ściej hasło to było wyszu­ki­wa­ne w regio­nach, w któ­rych wska­za­no naj­wię­cej zacho­ro­wań i zgo­nów (mazo­wiec­kie, ślą­skie, dol­no­ślą­skie, pomor­skie, zachod­nio­po­mor­skie). Inter­nau­ci tak­że spraw­dza­li samo zna­cze­nie sło­wa „lock­down”.

Źró­dło: Google Trends (www.google.com/trends)

Wykres: Prze­bieg pan­de­mii w uję­ciu cza­so­wym (od stycz­nia 2020 r. do maja 2021 r.)

Temat szcze­pień prze­ciw COVID-19 od stycz­nia br. wzbu­dzał bar­dzo duże zain­te­re­so­wa­nie i nadal jest to tzw. gorą­cy temat. Nie­mniej jed­nak cie­ka­wost­ką jest infor­ma­cja, że lek Aman­ta­dy­na (zwią­zek che­micz­ny) tak­że cie­szył się bar­dzo dużym zain­te­re­so­wa­niem. Jak poka­zu­ją sta­ty­sty­ki Google Trends pik wyszu­ki­wań tego hasła jest podob­ny do hasła lock­down i notu­je inten­syw­ne wzro­sty pod­czas pierw­szej, dru­giej i trze­ciej fali zaka­żeń. Aman­ta­dy­na bar­dziej inte­re­so­wa­ła Inter­nau­tów niż szcze­pie­nia pod­czas dru­giej fali pan­de­mii, a ich uwa­ga szcze­gól­nie doty­czy­ła ceny, czym jest dana sub­stan­cja, jak dzia­ła na koro­na­wi­ru­sa oraz czy lek jest dostęp­ny bez recep­ty.

COVID-19 w mediach

Według danych uzy­ska­nych z Brand24 naj­więk­szy wpływ na budo­wa­nie zasię­gów tre­ści o COVID-19 w ostat­nich dwóch mie­sią­cach pan­de­mii mia­ły ser­wi­sy takie jak: YouTu­be, Twit­ter, Zoom oraz Lin­ke­dIn. Wyszu­ki­wa­ne przez Pola­ków komu­ni­ka­ty doty­czy­ły głów­nie publi­ko­wa­nych przez Mini­ster­stwo Zdro­wia sta­ty­styk zacho­ro­wań. Rela­cje w mediach i por­ta­lach spo­łecz­no­ścio­wych o naj­więk­szych zasię­gach doty­czy­ły głów­nie: obja­wów zacho­ro­wań, muta­cji, źró­deł zaka­żeń oraz róż­ni­co­wa­nia infek­cji na przy­kła­dzie gry­py i COVID-19. Istot­ny jest też wątek stra­te­gii wal­ki z COVID-19 i poli­ty­ki doty­czą­cej zasad lock­dow­nów. Kolej­ne wdra­ża­ne restryk­cje i polu­zo­wa­nia wywo­ły­wa­ły zwy­kle dużą dys­ku­sję na por­ta­lach infor­ma­cyj­nych zwią­za­ną z koniecz­no­ścią dopre­cy­zo­wa­nia tego, co jest dozwo­lo­ne i zaka­za­ne przez rząd.

Szcze­pion­ka prze­ciw COVID-19

Odno­śnie samych szcze­pień prze­ciw COVID-19, według danych Google Trends zain­te­re­so­wa­nie szcze­pie­nia­mi poja­wi­ło się w stycz­niu br. Nie­mniej jed­nak infor­ma­cje na temat szcze­pień dalej wzbu­dza­ją wie­le kon­tro­wer­sji. W ostat­nim kwar­ta­le poja­wi­ły się nowe zapy­ta­nia doty­czą­ce szcze­pion­ki m.in. o czas ochro­ny. Pola­cy chcą rów­nież wie­dzieć wię­cej nt. szcze­pion­ki w kon­tek­ście picia alko­ho­lu oraz zasta­na­wia­ją się, któ­ra szcze­pion­ka jest naj­lep­sza. Poni­żej wyszu­ki­wa­nia nazw pro­du­cen­tów szcze­pio­nek prze­ciw COVID-19 w uję­ciu cza­so­wym.

Źró­dło: Google Trends (www.google.com/trends)

Po prze­ana­li­zo­wa­niu infor­ma­cji, może­my stwier­dzić, że dużą rolę w Inter­ne­cie odgry­wa­ły ruchy antysz­cze­pion­ko­we, któ­re za wszel­ką cenę chcą unie­moż­li­wić szcze­pie­nia lub prze­ko­nać o ich nie­sku­tecz­no­ści. Nie­mniej jed­nak w prze­ka­zach medial­nych eks­per­ci medycz­ni pra­wie jed­no­gło­śnie pod­kre­śla­li i nadal kon­se­kwent­nie komu­ni­ku­ją, że szcze­pie­nia nale­żą do naj­bar­dziej efek­tyw­nych kosz­to­wo inter­wen­cji medycz­nych oraz umoż­li­wia­ją znacz­ny spa­dek zapa­dal­no­ści na wie­le śmier­tel­nych cho­rób” – pod­kre­śla Pau­li­na Keler, PR Con­sul­tant w Agen­cji Pro­con­tent Com­mu­ni­ca­tions.

COVID-19 i wpły­wo­we ser­wi­sy inter­ne­to­we

Według Brand24, na pierw­szym miej­scu naj­bar­dziej wpły­wo­wym ser­wi­sem, pod kątem infor­mo­wa­nia o COVID-19 jest YouTu­be (36 mld wizyt), następ­nie Twit­ter (5,8 mld wizyt), plat­for­ma Zoom (2,3 mld wizyt) oraz Lin­ke­dIn (1 mld wizyt). Do naj­ak­tyw­niej­szych stron inter­ne­to­wych nale­żą: twitter.com (116 390 wypo­wie­dzi), pl.indeed.com (3716 wypo­wie­dzi), wykop.pl (3429 wypo­wie­dzi) i rp.pl (2800 wypo­wie­dzi). W kwe­stii infor­mo­wa­nia o COVID-19 istot­ną rolę zaczął odgry­wać por­tal Twit­ter. Brand24 wska­zu­je, że naj­bar­dziej wpły­wo­wym kon­tem na Twit­te­rze jest tvn24 (wpływ 252 378), następ­nie Pontifex_pl (wpływ 183 208), lis_tomasz (wpływ 162 017), New­swe­ek­Pol­ska (wpływ 156 565), gazeta_wyborcza (wpływ 137 427) i tvp_info (wpływ 122 564). W top 5 wśród hasz­ta­gów znaj­du­ją się: #szcze­pi­my­się (12254), #covid19 (4215), #covid (4034), #koro­na­wi­rus (3829) i #szcze­pi­my (1567).

W cza­sie pan­de­mii COVID-19 znacz­nie wzro­sło zain­te­re­so­wa­nie infor­ma­cja­mi, któ­re są umiesz­cza­ne w sie­ci. Nasz raport poka­zu­je, że oprócz komu­ni­ka­cji zwią­za­nej z tema­ta­mi wska­zy­wa­ny­mi przez auto­ry­te­ty oraz insty­tu­cje ochro­ny zdro­wia w sie­ci funk­cjo­nu­je dru­gi świat opi­nii oraz zwią­za­ny z samo­dziel­nym poszu­ki­wa­niem alter­na­tyw­nych moż­li­wo­ści lecze­nia. Śle­dze­nie haseł wyszu­ki­wa­nych przez Pola­ków poma­ga usta­lić naj­cie­kaw­sze prze­ka­zy medial­ne oraz adre­so­wać ich pro­ble­my i prze­ła­my­wać mity. Pan­de­mia jasno poka­zu­je, że narzę­dzia moni­to­ro­wa­nia sie­ci mogą nawet wyprze­dzać dane o kolej­nych falach pan­de­mii. W siłę rosną też nowe kana­ły, w któ­rych poszu­ku­je­my infor­ma­cji. Coraz więk­szy wpływ mają tak­że prze­ka­zy pocho­dzą­ce od osób wpły­wo­wych, szcze­gól­nie na Twit­te­rze” – komen­tu­je Iwo­na Kubicz, CEO w Agen­cji Pro­con­tent Com­mu­ni­ca­tions.

O PROCONTENT COMMUNICATION:

Pro­con­tent Com­mu­ni­ca­tion nale­ży do Związ­ku Firm Public Rela­tions. Jest fir­mą dorad­czą w dzie­dzi­nie PR i komu­ni­ka­cji repre­zen­tu­ją­cą jed­ną z naj­więk­szych świa­to­wych sie­ci firm public rela­tions Glo­bal Reach PR. Poprzez 35 oddzia­łów na pię­ciu kon­ty­nen­tach Glo­bal Reach ofe­ru­je swo­im klien­tom pro­wa­dze­nie glo­bal­nych kam­pa­nii komu­ni­ka­cyj­nych. Głów­na sie­dzi­ba Sie­ci mie­ści się w Lon­dy­nie.

Fir­ma Pro­con­tent Com­mu­ni­ca­tion zosta­ła zało­żo­na w odpo­wie­dzi na dyna­micz­ny roz­wój potrzeb komu­ni­ka­cyj­nych pol­skich przed­się­biorstw i orga­ni­za­cji oto­cze­nia biz­ne­su. Agen­cja reali­zu­je dzia­ła­nia z obsza­ru m.in.: audy­tów w dzie­dzi­nie komu­ni­ka­cji kor­po­ra­cyj­nej, opra­co­wa­nia stra­te­gii komu­ni­ka­cji fir­my, pro­wa­dze­nia biu­ra pra­so­we­go, szko­leń medial­nych, media rela­tions, a tak­że orga­ni­za­cji kon­fe­ren­cji pra­so­wych oraz opra­co­wa­nia pro­gra­mów budo­wa­nia rela­cji skie­ro­wa­nych do sta­ke­hol­ders, pro­gra­mów B2B oraz pro­gra­mów, któ­rych celem jest dotar­cie do klu­czo­wych lide­rów opi­nii i influ­en­ce­rów. Pro­con­tent ofe­ru­je sze­ro­ki zakres usług w zakre­sie brand PR, CSR i Com­mu­ni­ty Rela­tions. Usłu­gi świad­czo­ne przez fir­mę opar­te są na bli­sko 20 let­nim doświad­cze­niu człon­ków zespo­łu w pro­wa­dze­niu pro­jek­tów w zakre­sie doradz­twa komu­ni­ka­cyj­ne­go. Fir­ma dys­po­nu­je rów­nież doświad­cze­niem w zakre­sie budo­wa­nia spo­łecz­no­ści i pro­gra­mów pro­wa­dzo­nych za pośred­nic­twem social media.

Pro­con­tent Com­mu­ni­ca­tion jest zdo­byw­cą m.in. Effie Awards, Zło­te­go Spi­na­cza, Srebr­ne­go Spi­na­cza, Brą­zo­we­go Spi­na­cza, Ste­vie Awards, Magel­lan Awards, Bur­ke Award, Spo­tli­ght Awards, nagro­dy Suk­ces w Ochro­nie Zdro­wia.

Wię­cej infor­ma­cji na stro­nie www.procontent.pl.

1 Ana­li­zę wyko­na­no na pod­sta­wie zebra­nych danych od 1 mar­ca do 30 kwiet­nia 2021 r. za pomo­cą Brand24. Zebra­no ponad 268 984 infor­ma­cji, któ­re zawie­ra­ły hasła klu­czo­we: COVID-19, szcze­pie­nia prze­ciw COVID-19, tele­me­dy­cy­na, lekarz spe­cja­li­sta, ochro­na zdro­wia w dobie pan­de­mii. Agen­cja Pro­con­tent na pod­sta­wie powyż­szych danych prze­pro­wa­dzi­ła ana­li­zę tre­ści moni­to­ro­wa­nych haseł oraz wyko­na­ła rese­arch w opar­ciu o sło­wa klu­czo­we w narzę­dziu Google Trends.

Warszawa, 18 maja 2021 r.

Infor­ma­cja pra­so­wa

Aman­ta­dy­na czy szcze­pie­nie prze­ciw COVID-19 – cze­go Pola­cy szu­ka­ją w sie­ci (RAPORT)

SARS-CoV‑2 zmie­nił świat – nie tyl­ko nas jako spo­łe­czeń­stwo, ale rów­nież media i Inter­net. Rezul­ta­ty w wyszu­ki­war­kach inter­ne­to­wych oraz ich popu­lar­ność poka­zu­ją jak bar­dzo na prze­strze­ni ostat­nie­go roku zmie­nia­ły się zain­te­re­so­wa­nia Pola­ków. Według danych Google Trends od począt­ku pan­de­mii Pola­cy znacz­nie czę­ściej wyszu­ki­wa­li hasło „Aman­ta­dy­na” niż „szcze­pie­nia COVID” oraz „szcze­pion­ka COVID”. Co cie­ka­we, wzrost zain­te­re­so­wa­nia aman­ta­dy­ną i szcze­pie­nia­mi, pokry­wał się z kolej­ny­mi fala­mi pan­de­mii i zwią­za­nym z nimi sta­ty­sty­ka­mi zacho­ro­wań. Agen­cja Pro­con­tent Com­mu­ni­ca­tions w opar­ciu o narzę­dzia moni­to­ro­wa­nia mediów opra­co­wa­ła raport1 pt. „Cze­go Pola­cy napraw­dę chcą się dowie­dzieć o COVID-19?”, któ­ry ana­li­zu­je tren­dy wyszu­ki­wa­nych haseł i infor­ma­cji na temat: lecze­nia koro­na­wi­ru­sa i szcze­pień prze­ciw COVID-19 od począt­ku trwa­nia pan­de­mii po dzień dzi­siej­szy.

Według danych Google Trends od jesie­ni Inter­nau­ci znacz­nie czę­ściej wyszu­ki­wa­li hasło „Aman­ta­dy­na” niż „szcze­pie­nia COVID” oraz „szcze­pion­ka COVID”. Naj­czę­ściej „aman­ta­dy­ny” poszu­ki­wa­li miesz­kań­cy z regio­nu pod­kar­pac­kie­go. Szcze­pie­nia­mi nato­miast naj­bar­dziej zain­te­re­so­wa­ni w sie­ci byli miesz­kań­cy z woje­wództw: mazo­wiec­kie­go, ślą­skie­go i pomor­skie­go. W trze­ciej fali zacho­ro­wań wyszu­ki­wa­nie hasła „szcze­pie­nia COVID” znacz­nie wzro­sło, notu­jąc pik pod­czas majów­ko­wych otwar­tych akcji szcze­pień odby­wa­ją­cych się w wie­lu mia­stach Pol­ski.

Źró­dło: Google Trends (www.google.com/trends)

Popu­lar­ne hasła

Według Google Trends od grud­nia 2020 r. naj­częst­szym wyszu­ki­wa­nym tema­tem był lock­down oraz restryk­cje obo­wią­zu­ją­ce w danym woje­wódz­twie. Naj­czę­ściej hasło to było wyszu­ki­wa­ne w regio­nach, w któ­rych wska­za­no naj­wię­cej zacho­ro­wań i zgo­nów (mazo­wiec­kie, ślą­skie, dol­no­ślą­skie, pomor­skie, zachod­nio­po­mor­skie). Inter­nau­ci tak­że spraw­dza­li samo zna­cze­nie sło­wa „lock­down”.

Źró­dło: Google Trends (www.google.com/trends)

Wykres: Prze­bieg pan­de­mii w uję­ciu cza­so­wym (od stycz­nia 2020 r. do maja 2021 r.)

Temat szcze­pień prze­ciw COVID-19 od stycz­nia br. wzbu­dzał bar­dzo duże zain­te­re­so­wa­nie i nadal jest to tzw. gorą­cy temat. Nie­mniej jed­nak cie­ka­wost­ką jest infor­ma­cja, że lek Aman­ta­dy­na (zwią­zek che­micz­ny) tak­że cie­szył się bar­dzo dużym zain­te­re­so­wa­niem. Jak poka­zu­ją sta­ty­sty­ki Google Trends pik wyszu­ki­wań tego hasła jest podob­ny do hasła lock­down i notu­je inten­syw­ne wzro­sty pod­czas pierw­szej, dru­giej i trze­ciej fali zaka­żeń. Aman­ta­dy­na bar­dziej inte­re­so­wa­ła Inter­nau­tów niż szcze­pie­nia pod­czas dru­giej fali pan­de­mii, a ich uwa­ga szcze­gól­nie doty­czy­ła ceny, czym jest dana sub­stan­cja, jak dzia­ła na koro­na­wi­ru­sa oraz czy lek jest dostęp­ny bez recep­ty.

COVID-19 w mediach

Według danych uzy­ska­nych z Brand24 naj­więk­szy wpływ na budo­wa­nie zasię­gów tre­ści o COVID-19 w ostat­nich dwóch mie­sią­cach pan­de­mii mia­ły ser­wi­sy takie jak: YouTu­be, Twit­ter, Zoom oraz Lin­ke­dIn. Wyszu­ki­wa­ne przez Pola­ków komu­ni­ka­ty doty­czy­ły głów­nie publi­ko­wa­nych przez Mini­ster­stwo Zdro­wia sta­ty­styk zacho­ro­wań. Rela­cje w mediach i por­ta­lach spo­łecz­no­ścio­wych o naj­więk­szych zasię­gach doty­czy­ły głów­nie: obja­wów zacho­ro­wań, muta­cji, źró­deł zaka­żeń oraz róż­ni­co­wa­nia infek­cji na przy­kła­dzie gry­py i COVID-19. Istot­ny jest też wątek stra­te­gii wal­ki z COVID-19 i poli­ty­ki doty­czą­cej zasad lock­dow­nów. Kolej­ne wdra­ża­ne restryk­cje i polu­zo­wa­nia wywo­ły­wa­ły zwy­kle dużą dys­ku­sję na por­ta­lach infor­ma­cyj­nych zwią­za­ną z koniecz­no­ścią dopre­cy­zo­wa­nia tego, co jest dozwo­lo­ne i zaka­za­ne przez rząd.

Szcze­pion­ka prze­ciw COVID-19

Odno­śnie samych szcze­pień prze­ciw COVID-19, według danych Google Trends zain­te­re­so­wa­nie szcze­pie­nia­mi poja­wi­ło się w stycz­niu br. Nie­mniej jed­nak infor­ma­cje na temat szcze­pień dalej wzbu­dza­ją wie­le kon­tro­wer­sji. W ostat­nim kwar­ta­le poja­wi­ły się nowe zapy­ta­nia doty­czą­ce szcze­pion­ki m.in. o czas ochro­ny. Pola­cy chcą rów­nież wie­dzieć wię­cej nt. szcze­pion­ki w kon­tek­ście picia alko­ho­lu oraz zasta­na­wia­ją się, któ­ra szcze­pion­ka jest naj­lep­sza. Poni­żej wyszu­ki­wa­nia nazw pro­du­cen­tów szcze­pio­nek prze­ciw COVID-19 w uję­ciu cza­so­wym.

Źró­dło: Google Trends (www.google.com/trends)

Po prze­ana­li­zo­wa­niu infor­ma­cji, może­my stwier­dzić, że dużą rolę w Inter­ne­cie odgry­wa­ły ruchy antysz­cze­pion­ko­we, któ­re za wszel­ką cenę chcą unie­moż­li­wić szcze­pie­nia lub prze­ko­nać o ich nie­sku­tecz­no­ści. Nie­mniej jed­nak w prze­ka­zach medial­nych eks­per­ci medycz­ni pra­wie jed­no­gło­śnie pod­kre­śla­li i nadal kon­se­kwent­nie komu­ni­ku­ją, że szcze­pie­nia nale­żą do naj­bar­dziej efek­tyw­nych kosz­to­wo inter­wen­cji medycz­nych oraz umoż­li­wia­ją znacz­ny spa­dek zapa­dal­no­ści na wie­le śmier­tel­nych cho­rób” – pod­kre­śla Pau­li­na Keler, PR Con­sul­tant w Agen­cji Pro­con­tent Com­mu­ni­ca­tions.

COVID-19 i wpły­wo­we ser­wi­sy inter­ne­to­we

Według Brand24, na pierw­szym miej­scu naj­bar­dziej wpły­wo­wym ser­wi­sem, pod kątem infor­mo­wa­nia o COVID-19 jest YouTu­be (36 mld wizyt), następ­nie Twit­ter (5,8 mld wizyt), plat­for­ma Zoom (2,3 mld wizyt) oraz Lin­ke­dIn (1 mld wizyt). Do naj­ak­tyw­niej­szych stron inter­ne­to­wych nale­żą: twitter.com (116 390 wypo­wie­dzi), pl.indeed.com (3716 wypo­wie­dzi), wykop.pl (3429 wypo­wie­dzi) i rp.pl (2800 wypo­wie­dzi). W kwe­stii infor­mo­wa­nia o COVID-19 istot­ną rolę zaczął odgry­wać por­tal Twit­ter. Brand24 wska­zu­je, że naj­bar­dziej wpły­wo­wym kon­tem na Twit­te­rze jest tvn24 (wpływ 252 378), następ­nie Pontifex_pl (wpływ 183 208), lis_tomasz (wpływ 162 017), New­swe­ek­Pol­ska (wpływ 156 565), gazeta_wyborcza (wpływ 137 427) i tvp_info (wpływ 122 564). W top 5 wśród hasz­ta­gów znaj­du­ją się: #szcze­pi­my­się (12254), #covid19 (4215), #covid (4034), #koro­na­wi­rus (3829) i #szcze­pi­my (1567).

W cza­sie pan­de­mii COVID-19 znacz­nie wzro­sło zain­te­re­so­wa­nie infor­ma­cja­mi, któ­re są umiesz­cza­ne w sie­ci. Nasz raport poka­zu­je, że oprócz komu­ni­ka­cji zwią­za­nej z tema­ta­mi wska­zy­wa­ny­mi przez auto­ry­te­ty oraz insty­tu­cje ochro­ny zdro­wia w sie­ci funk­cjo­nu­je dru­gi świat opi­nii oraz zwią­za­ny z samo­dziel­nym poszu­ki­wa­niem alter­na­tyw­nych moż­li­wo­ści lecze­nia. Śle­dze­nie haseł wyszu­ki­wa­nych przez Pola­ków poma­ga usta­lić naj­cie­kaw­sze prze­ka­zy medial­ne oraz adre­so­wać ich pro­ble­my i prze­ła­my­wać mity. Pan­de­mia jasno poka­zu­je, że narzę­dzia moni­to­ro­wa­nia sie­ci mogą nawet wyprze­dzać dane o kolej­nych falach pan­de­mii. W siłę rosną też nowe kana­ły, w któ­rych poszu­ku­je­my infor­ma­cji. Coraz więk­szy wpływ mają tak­że prze­ka­zy pocho­dzą­ce od osób wpły­wo­wych, szcze­gól­nie na Twit­te­rze” – komen­tu­je Iwo­na Kubicz, CEO w Agen­cji Pro­con­tent Com­mu­ni­ca­tions.

O PROCONTENT COMMUNICATION:

Pro­con­tent Com­mu­ni­ca­tion nale­ży do Związ­ku Firm Public Rela­tions. Jest fir­mą dorad­czą w dzie­dzi­nie PR i komu­ni­ka­cji repre­zen­tu­ją­cą jed­ną z naj­więk­szych świa­to­wych sie­ci firm public rela­tions Glo­bal Reach PR. Poprzez 35 oddzia­łów na pię­ciu kon­ty­nen­tach Glo­bal Reach ofe­ru­je swo­im klien­tom pro­wa­dze­nie glo­bal­nych kam­pa­nii komu­ni­ka­cyj­nych. Głów­na sie­dzi­ba Sie­ci mie­ści się w Lon­dy­nie.

Fir­ma Pro­con­tent Com­mu­ni­ca­tion zosta­ła zało­żo­na w odpo­wie­dzi na dyna­micz­ny roz­wój potrzeb komu­ni­ka­cyj­nych pol­skich przed­się­biorstw i orga­ni­za­cji oto­cze­nia biz­ne­su. Agen­cja reali­zu­je dzia­ła­nia z obsza­ru m.in.: audy­tów w dzie­dzi­nie komu­ni­ka­cji kor­po­ra­cyj­nej, opra­co­wa­nia stra­te­gii komu­ni­ka­cji fir­my, pro­wa­dze­nia biu­ra pra­so­we­go, szko­leń medial­nych, media rela­tions, a tak­że orga­ni­za­cji kon­fe­ren­cji pra­so­wych oraz opra­co­wa­nia pro­gra­mów budo­wa­nia rela­cji skie­ro­wa­nych do sta­ke­hol­ders, pro­gra­mów B2B oraz pro­gra­mów, któ­rych celem jest dotar­cie do klu­czo­wych lide­rów opi­nii i influ­en­ce­rów. Pro­con­tent ofe­ru­je sze­ro­ki zakres usług w zakre­sie brand PR, CSR i Com­mu­ni­ty Rela­tions. Usłu­gi świad­czo­ne przez fir­mę opar­te są na bli­sko 20 let­nim doświad­cze­niu człon­ków zespo­łu w pro­wa­dze­niu pro­jek­tów w zakre­sie doradz­twa komu­ni­ka­cyj­ne­go. Fir­ma dys­po­nu­je rów­nież doświad­cze­niem w zakre­sie budo­wa­nia spo­łecz­no­ści i pro­gra­mów pro­wa­dzo­nych za pośred­nic­twem social media.

Pro­con­tent Com­mu­ni­ca­tion jest zdo­byw­cą m.in. Effie Awards, Zło­te­go Spi­na­cza, Srebr­ne­go Spi­na­cza, Brą­zo­we­go Spi­na­cza, Ste­vie Awards, Magel­lan Awards, Bur­ke Award, Spo­tli­ght Awards, nagro­dy Suk­ces w Ochro­nie Zdro­wia.

Wię­cej infor­ma­cji na stro­nie www.procontent.pl.

1 Ana­li­zę wyko­na­no na pod­sta­wie zebra­nych danych od 1 mar­ca do 30 kwiet­nia 2021 r. za pomo­cą Brand24. Zebra­no ponad 268 984 infor­ma­cji, któ­re zawie­ra­ły hasła klu­czo­we: COVID-19, szcze­pie­nia prze­ciw COVID-19, tele­me­dy­cy­na, lekarz spe­cja­li­sta, ochro­na zdro­wia w dobie pan­de­mii. Agen­cja Pro­con­tent na pod­sta­wie powyż­szych danych prze­pro­wa­dzi­ła ana­li­zę tre­ści moni­to­ro­wa­nych haseł oraz wyko­na­ła rese­arch w opar­ciu o sło­wa klu­czo­we w narzę­dziu Google Trends.