Jak poprawić kondycję włosów?
lek. Aleksandra Kosmala
Choroby włosów zaliczamy do jednych z najtrudniejszych w leczeniu schorzeń dermatologicznych. Włosy u człowieka pełnią funkcję narządu czuciowego oraz funkcję ochronną i przede wszystkim upiększającą. Jakiekolwiek odchylenia w ich rozmieszczeniu czy strukturze są przyczyną szybkiego zgłaszania się pacjentów do lekarza. Najczęstszy praktyczny problem stanowi ich wypadanie, czyli łysienie, które ma dwie postaci: bliznowaciejące oraz bez bliznowacenia. Kolejnym istotnym zaburzeniem dotyczącym liczby włosów jest nadmierne owłosienie. Należy pamiętać, że włosy rosną w sposób cykliczny – każdy włos ma własny cykl wzrostu, który jest niezależny od włosów sąsiadujących. Na cykl włosowy składają się trzy fazy: faza wzrostu włosa – anagen, faza przejściowa – katagen oraz faza spoczynkowa – telogen. Anagen trwa zwykle kilka lat, katagen – kilkanaście dni, a telogen od 2 do 4 miesięcy. W normalnych warunkach na skórze owłosionej głowy jest około 85% włosów w fazie anagenowej, 15% w telogenowej i około 1% w fazie przejściowej (katagenu).
Wyróżniamy wiele czynników mających wpływ na wygląd i kondycję naszych włosów. Do głównych przyczyn nadmiernego wypadania włosów zaliczamy choroby przebiegające z wysoką gorączką, wstrząsy emocjonalne lub pourazowe, zabiegi chirurgiczne, stosowane leki (głównie leki obniżające krzepliwość krwi, złoto, beta-blokery), nagłe ograniczenia dietetyczne, urodzenie dziecka czy odstawienie antykoncepcji doustnej – zwłaszcza z dużą dawką estrogenów.
Podobnie jak reszta skóry, także włosy są narażone na różnego rodzaju szkodliwe czynniki środowiskowe, przede wszystkim promieniowanie ultrafioletowe oraz palenie papierosów. Słońce emituje ultrafiolet w zakresie UV‑A, UV‑B i UV‑C, ale warstwa ozonowa ziemskiej atmosfery pochłania całkowicie UV‑C i część UV‑B. Naziemne promieniowanie ultrafioletowe wynosi więc od około 290 do 400 nm: UV‑B (290–315 nm) i dociera tylko do górnej powierzchni skóry właściwej, natomiast penetracja UV‑A (315–400 nm) do skóry właściwej wzrasta razem z długością fali. Znamy skutek długotrwałego działania promieniowania UV na skórę i łysą skórę głowy: są to fotokarcynogeneza i elastoza słoneczna. Jednak wpływ promieniowania UV na włosy jest często ignorowany. Z uwagi na zwiększoną ilość czasu spędzanego na świeżym powietrzu oraz wzrastającą popularność wakacji w miejscach z dużą ilością dni słonecznych, świadomość ochrony włosów przed słońcem stała się wyjątkowo istotna.
Ważna jest także znajomość związku palenia tytoniu ze stanem skóry i włosów. Zwiększenie świadomości społeczeństwa na temat zależności między paleniem a wypadaniem włosów wydaje się być dobrą okazją do zapobiegania lub zaprzestania palenia, ponieważ kondycja włosów odgrywa ważną rolę w ogólnym wyglądzie fizycznym i sposobie postrzegania nas przez innych. Nie można pominąć faktu, iż ilość i jakość włosów jest ściśle związana ze sposobem odżywiania danej osoby. Prawidłowe odżywianie, dostarczanie białek, kalorii, pierwiastków śladowych i witamin ma fundamentalne znaczenie w tkankach o wysokiej aktywności biosyntetycznej, takich jak mieszki włosowe. W przypadku niedożywienia, niedoborów białka, niezbędnych aminokwasów, pierwiastków śladowych i witamin, wzrost włosów i ich pigmentacja mogą być upośledzone.
Okres lata często okazuje się wyjątkowo obciążający dla kondycji naszych włosów. Wprowadzenie zrównoważonej diety może mieć istotne znaczenie dla ograniczenia ich wypadania. Opisywany jest pozytywny wpływ suplementacji żelazem na zmniejszenie łysienia, który kontrolowany jest poprzez poziom ferrytyny w surowicy. Często zalecane jest podawanie doustne żelatyny, biotyny i preparatów wielowitaminowych. Na rynku dostępne są produkty o ziołowym składzie, które mają powstrzymywać wypadanie włosów, wspomagać ich wzrost oraz wzmacniać włosy i przywracać im wigor i sprężystość. Preparaty te zawierają składniki takie jak: cynk, potas, magnez, wapń, żelazo, flawonoidy, kwas linolowy, kwas oleinowy, witaminy: A, B1, B5 i B9, a także beta-sitosterol, będący naturalnym ekstraktem roślinnym, który zatrzymuje wypadanie włosów przez blokowanie androgenów. Preparaty te poprawiają ukrwienie skóry owłosionej głowy, co ma wpływ na odżywienie włosów. Pantenol, czyli prowitamina B5 wbudowuje się w strukturę włosa, przez co dodaje im objętości i pogrubia je. Część produktów zawiera procyjanidyny (występujące m.in. w pestkach winogron i ziarnach kakaowca), które dzięki działaniu antyoksydacyjnemu chronią włosy i skórę głowy oraz przyczyniają się do wydłużenia fazy anagenu, czyli wzrostu. Arginina jest naturalnym aminokwasem, który zwiększa syntezę tlenku azotu, tym samym zwiększając dopływ krwi do naczyń krwionośnych i pobudzając mieszki włosowe do wzrostu.
W poprawie kondycji włosów po lecie istotne jest także stosowanie preparatów zewnętrznych. Różnorodność produktów, tj.: szampony, odżywki, serum, ułatwia pielęgnację i wspomaga leczenie. Odżywki mogą pogrubić włosy, zmniejszać ilość ich wypadania podczas czesania, chronić przed rozdwajaniem, nadać im połysk i poprawić kondycję ogólną. Preparaty dostępne są zwykle w szerokiej gamie: dla włosów normalnych, suchych i przetłuszczających się. Produkty te nie zawierają silikonu, mydła, parabenów, alkoholu czy detergentów, takich jak laurylosiarczan sodu (ang. SLS — Sodium Lauryl Sulfate) bądź SLES (ang. Sodium Laureth Sulfate), które mogą wywoływać atopowe zapalenie skóry czy inne stany zapalne skóry.
Odpowiednia pielęgnacja i idąca za nią widoczna poprawa stanu włosów daje satysfakcję i poczucie zadowolenia, które jednocześnie zmniejsza poziom stresu wywołanego zwiększoną utratą włosów oraz pogorszeniem ich kondycji. Regularność zabiegów pielęgnacyjnych zwiększa ich efektywność i pozwala odzyskać włosom zniszczonym po lecie ich naturalne piękno, moc i blask.