Polskie Towarzystwo Okulistyczne już po raz dziewiąty zaprasza gabinety i kliniki okulistyczne z całej Polski do udziału w akcji Polscy Okuliści Kontra Jaskra.

Reje­stra­cja pla­có­wek trwa do 3 mar­ca i odby­wa się poprzez stro­nę tydzienjaskry.pl/rejestracja-gabinetu. Wyda­rze­nie jest dla pla­có­wek oku­li­stycz­nych dosko­na­łą oka­zją, by przy­czy­nić się do rato­wa­nia wzro­ku Pola­ków i pro­mo­wać swo­ją dzia­łal­ność.

Pol­scy Oku­li­ści Kon­tra Jaskra to wyjąt­ko­wa ini­cja­ty­wa Pol­skie­go Towa­rzy­stwa Oku­li­stycz­ne­go, któ­rej celem jest edu­ka­cja spo­łe­czeń­stwa na temat jaskry oraz zwięk­sze­nie wykry­wal­no­ści tej pod­stęp­nej, czę­sto nie­da­ją­cej obja­wów cho­ro­by. Wraz z Sek­cją Jaskry PTO i Pol­skim Związ­kiem Nie­wi­do­mych zachę­ca­my do włą­cze­nia się w akcję bez­płat­nych badań prze­sie­wo­wych, któ­re odbę­dą się w dniach 9–15 mar­ca, w trak­cie Świa­to­we­go Tygo­dnia Jaskry.

To już dzie­wią­ta edy­cja tej akcji. Nasza misja to edu­ko­wa­nie Pola­ków o jaskrze i zachę­ca­nie do badań, któ­re pozwa­la­ją na wcze­sne wykry­cie cho­ro­by. – mówi prof. dr hab. n. med. Boże­na Roma­now­ska-Dixon, pre­zes Pol­skie­go Towa­rzy­stwa Oku­li­stycz­ne­go.

Dzię­ku­je­my za dotych­cza­so­we zaan­ga­żo­wa­nie i zachę­ca­my do udzia­łu tak­że w tej edy­cji. Zrób­my wszyst­ko, by jak naj­wię­cej Pola­ków sko­rzy­sta­ło z tej nie­po­wta­rzal­nej szan­sy i zde­cy­do­wa­ło się na bez­płat­ne bada­nia, któ­re mogą pomóc ukie­run­ko­wać dal­szą dia­gno­sty­kę i lecze­nie – doda­je prof. dr hab. n. med. Ewa Mru­kwa-Komi­nek, pre­zes elekt PTO.

Jak włą­czyć się do akcji?

Gabi­ne­ty oku­li­stycz­ne, któ­re wezmą udział w tego­rocz­nej edy­cji, otrzy­ma­ją bez­płat­ne mate­ria­ły: pro­jekt pla­ka­tu i kwe­stio­na­riu­sze bada­nia prze­sie­wo­we­go. Pod­czas akcji każ­dy gabi­net wybie­ra dogod­ny dla sie­bie ter­min, w któ­rym będą odby­wać się bada­nia.

Reje­stra­cja pla­có­wek trwa do 3 mar­ca 2025 r., zgło­sze­nia moż­na skła­dać przez stro­nę www.tydzienjaskry.pl. Wystar­czy wypeł­nić for­mu­larz reje­stra­cyj­ny. Po otrzy­ma­niu elek­tro­nicz­ne­go potwier­dze­nia nale­ży je pod­pi­sać i ode­słać na adres e‑mail: tydzienjaskry@pto.com.pl. Peł­na lista zare­je­stro­wa­nych gabi­ne­tów zosta­nie opu­bli­ko­wa­na na stro­nie www.tydzienjaskry.pl/dla-pacjenta w śro­dę 5 mar­ca.

Dla­cze­go war­to?

Udział w akcji to nie tyl­ko dosko­na­ła oka­zja, by pomóc w wykry­wa­niu jaskry i ura­to­wać wzrok wie­lu osób, ale też świet­na for­ma pro­mo­cji gabi­ne­tów w ogól­no­pol­skiej kam­pa­nii medial­nej. Pol­skie Towa­rzy­stwo Oku­li­stycz­ne i współ­pra­cu­ją­ce insty­tu­cje sze­ro­ko pro­mu­ją akcję zachę­ca­jąc  wszyst­kich Pola­ków do sko­rzy­sta­nia z tej wyjąt­ko­wej oka­zji i umó­wie­nia się na bada­nie.

Jaskra – cho­ro­ba naszych cza­sów

Jaskra jest pod­stęp­na, pro­wa­dzi do nie­od­wra­cal­nej śle­po­ty, ale w więk­szo­ści przy­pad­ków przez dłu­gi czas nie daje żad­nych obja­wów. Według Świa­to­we­go Sto­wa­rzy­sze­nia Jaskry cier­pi na nią aż 78 milio­nów ludzi na całym świe­cie, a do roku 2040 licz­ba ta może wzro­snąć do ponad 111 milio­nów. Sza­cu­je się, że w Pol­sce to 800 tysię­cy osób, z cze­go ponad poło­wa wciąż nie zosta­ła zdia­gno­zo­wa­na, a tym samym nie ma świa­do­mo­ści, że powo­li tra­ci wzrok.

Te licz­by są naj­lep­szym dowo­dem na to, że nasza akcja jest nie­zwy­kle potrzeb­na, wręcz nie­zbęd­na. W ubie­głym roku bli­sko 60 pla­có­wek z całej Pol­ski zaofe­ro­wa­ło ponad dwa tysią­ce wizyt lekar­skich dostęp­nych dla pacjen­tów. Mamy nadzie­ję, że w tym roku będzie ich jesz­cze wię­cej i jesz­cze wię­cej Pola­ków sko­rzy­sta z moż­li­wo­ści badań w kie­run­ku jaskry. Moc­no zachę­ca­my gabi­ne­ty i przy­chod­nie do włą­cze­nia się do naszej akcji. Tyl­ko łącząc siły może­my powstrzy­mać jaskrę i uczy­nić świat bar­dziej widocz­nym. - pod­su­mo­wu­je wice­pre­zes PTO prof. dr hab. n. med. Iwo­na Grab­ska-Libe­rek.   

Prof. dr hab. n. med. Jacek P. Sza­flik, prze­wod­ni­czą­cy Sek­cji Jaskry PTO doda­je: — Jaskra nie śpi! W przy­pad­ku tej cho­ro­by nie może­my mówić o pro­fi­lak­ty­ce, dla­te­go musi­my sku­pić się na wcze­snej dia­gno­sty­ce. Udo­stęp­nia­nie pacjen­tom bez­płat­nych badań w kie­run­ku wcze­sne­go wykry­cia jaskry to bar­dzo waż­ny krok w wal­ce z tą pod­stęp­ną cho­ro­bą.

Świa­to­wy Tydzień Jaskry to mię­dzy­na­ro­do­wa ini­cja­ty­wa Świa­to­we­go Sto­wa­rzy­sze­nia Jaskry (World Glau­co­ma Asso­cia­tion). Celem kam­pa­nii jest zwró­ce­nie uwa­gi na jaskrę jako głów­ną przy­czy­nę nie­od­wra­cal­nej śle­po­ty i na to, że tyl­ko wcze­sna dia­gno­za i wcze­sne pod­ję­cie lecze­nia może zapo­biec pogor­sze­niu wzro­ku. Orga­ni­za­to­ra­mi Świa­to­we­go Tygo­dnia Jaskry są zna­ni eks­per­ci w dzie­dzi­nie jaskry i kie­row­nic­two Świa­to­we­go Sto­wa­rzy­sze­nia Jaskry, a tak­że pacjen­ci, któ­rzy podej­mu­ją temat jaskry w mediach.

POLSCY OKULIŚCI KONTRA JASKRA 9–15 mar­ca 2025 r.

Szcze­gó­ło­we infor­ma­cje: tydzienjaskry.pl

Reje­stra­cja gabi­ne­tu: tydzienjaskry.pl/rejestracja-gabinetu

***

Kon­takt dla mediów: 

Mał­go­rza­ta Smo­liń­ska

m.smolinska@compasspr.pl

tel.: 666 008 055