Polskie Towarzystwo Okulistyczne zaprasza gabinety i kliniki okulistyczne z całej Polski do wspólnej akcji

Ruszy­ła reje­stra­cja gabi­ne­tów i porad­ni oku­li­stycz­nych do VIII edy­cji akcji „Pol­scy oku­li­ści kon­tra jaskra”. Zgła­sza­nie pla­có­wek trwa do 1 mar­ca. To świet­na oka­zja do pro­mo­cji swo­ich gabi­ne­tów.

„Pol­scy oku­li­ści kon­tra jaskra” to ini­cja­ty­wa Pol­skie­go Towa­rzy­stwa Oku­li­stycz­ne­go (PTO) i leka­rzy oku­li­stów z całej Pol­ski, któ­ra ma na celu edu­ko­wa­nie spo­łe­czeń­stwa, czym jest jaskra oraz zwięk­sze­nie wykry­wal­no­ści cho­ro­by, a tym samym ura­to­wa­nie wzro­ku tysiąc­om Pola­ków. PTO, Sek­cja Jaskry PTO  i Pol­ski Zwią­zek Nie­wi­do­mych zapra­sza­ją gabi­ne­ty i kli­ni­ki oku­li­stycz­ne do włą­cze­nia się do spo­łecz­nej akcji bez­płat­nych badań prze­sie­wo­wych w kie­run­ku jaskry od nie­dzie­li 10 mar­ca do sobo­ty 16 mar­ca, czy­li w trak­cie Świa­to­we­go Tygo­dnia Jaskry.

- To już ósma edy­cja akcji Pol­scy oku­li­ści kon­tra jaskra”. Naszą misją jest edu­ka­cja pol­skie­go spo­łe­czeń­stwa na temat tej pod­stęp­nej cho­ro­by i zachę­ta do badań. Pod­czas sied­miu wcze­śniej­szych edy­cji prze­ba­da­li­śmy łącz­nie ponad 16 tysię­cy osób z całej Pol­ski. Aż 30 pro­cent skie­ro­wa­li­śmy do dal­szej dia­gno­sty­ki oraz lecze­nia. Wie­lu z nich, dzię­ki wcze­snej dia­gno­sty­ce, ura­to­wa­li­śmy wzrok. To wspa­nia­ła akcja, ale nie uda­ło­by się pomóc tak wie­lu ludziom, gdy­by nie zaan­ga­żo­wa­nie tylu eks­per­tów, oku­li­stów, gabi­ne­tów i porad­ni oku­li­stycz­nych. - mówi prof. dr hab. n. med. Boże­na Roma­now­ska-Dixon, pre­zes Pol­skie­go Towa­rzy­stwa Oku­li­stycz­ne­go.

- Bar­dzo dzię­ku­je­my za to zaan­ga­żo­wa­nie i nie­zwy­kle moc­no zachę­ca­my do udzia­łu w akcji tak­że w tym roku. Zro­bi­my wspól­nie wszyst­ko, by Pola­cy sko­rzy­sta­li z tej nie­zwy­kłej szan­sy i przy­szli w mar­cu do zgło­szo­nych ośrod­ków zba­dać wzrok. – doda­je prof. dr hab. n. med. Ewa Mru­kwa-Komi­nek, pre­zes elekt PTO.

Jak włą­czyć się do akcji?

Gabi­ne­ty oku­li­stycz­ne, któ­re wyra­żą chęć udzia­łu w tego­rocz­nej akcji, otrzy­ma­ją sze­reg bez­płat­nych mate­ria­łów edu­ka­cyj­nych, w tym pla­ka­ty infor­ma­cyj­ne oraz kwe­stio­na­riu­sze bada­nia prze­sie­wo­we­go.

Tego­rocz­na akcja trwa od nie­dzie­li 10 mar­ca do sobo­ty 16 mar­ca. Każ­dy z gabi­ne­tów decy­du­je, w jakich dniach i godzi­nach będzie prze­pro­wa­dzał bada­nia.

Gabi­ne­ty moż­na reje­stro­wać za pośred­nic­twem stro­ny www.tydzienjaskry.pl do 1 mar­ca do godzi­ny 23:59. Zgło­sze­nia może doko­nać zarów­no lekarz, jak i pra­cow­nik admi­ni­stra­cyj­ny — nale­ży tyl­ko wypeł­nić wnio­sek dostęp­ny na stro­nie www.tydzienjaskry.pl/rejestracja-gabinetu, a po otrzy­ma­niu elek­tro­nicz­ne­go potwier­dze­nia, ode­słać go na adres: tydzienjaskry@pto.com.pl.

Zare­je­stro­wa­ne pla­ców­ki znaj­dą się na liście gabi­ne­tów bio­rą­cych udział w pro­gra­mie na stro­nie www.tydzienjaskry.pl/dla-pacjenta. Lista zosta­nie ogło­szo­na 6 mar­ca o g. 11. Zain­te­re­so­wa­ni pacjen­ci będą uma­wiać się tele­fo­nicz­nie na wizy­tę w wybra­nym gabi­ne­cie.

Jaskra – cho­ro­ba naszych cza­sów

Jaskra jest pod­stęp­na, pro­wa­dzi do nie­od­wra­cal­nej śle­po­ty, ale w więk­szo­ści przy­pad­ków przez dłu­gi czas nie daje żad­nych obja­wów. Według Świa­to­we­go Sto­wa­rzy­sze­nia Jaskry cier­pi na nią aż 78 milio­nów ludzi na całym świe­cie, a do roku 2040 licz­ba ta może wzro­snąć do ponad 111 milio­nów. Sza­cu­je się, że w Pol­sce to 800 tysię­cy osób, z cze­go ponad poło­wa wciąż nie zosta­ła zdia­gno­zo­wa­na,
a tym samym nie ma świa­do­mo­ści, że powo­li tra­ci wzrok.

Te licz­by są naj­lep­szym dowo­dem na to, że nasza akcja jest nie­zwy­kle potrzeb­na, wręcz nie­zbęd­na! W ubie­głym roku bli­sko 60 pla­có­wek z całej Pol­ski zaofe­ro­wa­ło ponad 1900 wizyt lekar­skich dostęp­nych dla pacjen­tów. Mamy nadzie­ję, że w tym roku od 10 do 6 mar­ca będzie ich jesz­cze wię­cej i jesz­cze wię­cej Pola­ków sko­rzy­sta z moż­li­wo­ści badań w kie­run­ku jaskry. Moc­no zachę­ca­my gabi­ne­ty i przy­chod­nie do włą­cze­nia się do naszej akcji – tyl­ko wspól­nie łącząc siły może­my powstrzy­mać jaskrę! — pod­su­mo­wu­je wice­pre­zes PTO prof. dr hab. n. med. Iwo­na Grab­ska-Libe­rek.  

Prof. dr hab. n. med. Jacek P. Sza­flik, prze­wod­ni­czą­cy Sek­cji Jaskry PTO doda­je: — Jaskra nie śpi! W przy­pad­ku tej cho­ro­by nie może­my mówić o pro­fi­lak­ty­ce, a jedy­nie o wcze­snej dia­gno­sty­ce. Dla­te­go udo­stęp­nia­nie pacjen­tom bez­płat­nych badań w kie­run­ku wcze­sne­go wykry­cia jaskry to bar­dzo waż­ny krok w wal­ce z tą pod­stęp­ną cho­ro­bą.

POLSCY OKULIŚCI KONTRA JASKRA 10–16 mar­ca 2024 r. Szcze­gó­ło­we infor­ma­cje: tydzienjaskry.pl

Reje­stra­cja gabi­ne­tu: tydzienjaskry.pl/rejestracja-gabinetu

***

Świa­to­wy Tydzień Jaskry to mię­dzy­na­ro­do­wa ini­cja­ty­wa Świa­to­we­go Sto­wa­rzy­sze­nia Jaskry (World Glau­co­ma Asso­cia­tion). Celem kam­pa­nii jest zwró­ce­nie uwa­gi na jaskrę jako głów­ną przy­czy­nę nie­od­wra­cal­nej śle­po­ty i na to, że tyl­ko wcze­sna dia­gno­za i wcze­sne pod­ję­cie lecze­nia może zapo­biec pogor­sze­niu wzro­ku. Orga­ni­za­to­ra­mi Świa­to­we­go Tygo­dnia Jaskry są zna­ni eks­per­ci w dzie­dzi­nie jaskry i kie­row­nic­two Świa­to­we­go Sto­wa­rzy­sze­nia Jaskry, a tak­że pacjen­ci, któ­rzy podej­mu­ją temat jaskry w mediach. Świa­to­wy Tydzień Jaskry co roku obcho­dzo­ny jest w mar­cu.

Welco­me

Kon­takt dla mediów: 

Zuzan­na Doher­ty

z.doherty@compasspr.pl

tel.: 533 523 313

Mał­go­rza­ta Smo­liń­ska

m.smolinska@compasspr.pl

tel.: 666 008 055