Probiotyki w medycynie

mgr Anna Bernaciak, diagnosta laboratoryjny
W świecie wysoko przetworzonej żywności jesteśmy zmuszeni, aby dokładnie analizować skład i bezpieczeństwo spożywanych produktów. Jakość odżywiania jest ważna dla ludzkiego zdrowia ze względu na występowanie różnego rodzaju zatruć pokarmowych, otyłości, alergii, chorób sercowo-naczyniowych i nowotworów, które stanowią plagę XXI wieku.
Z jednej strony w ciągu kilku ostatnich lat zaobserwowano, że znaczna część Polaków jest bardziej aktywna fizycznie i zainteresowana racjonalnym sposobem odżywiania, co przełożyło się na znaczną poprawę zdrowia i jakości życia. Jak się okazało bardzo ważną rolę spełniają tu probiotyki, które mają korzystny wpływ na zdrowie człowieka.
Najbardziej powszechne produkty bogate w probiotyki obejmują jogurty, kefiry, wino, piwo, fermentowane produkty mleczne i kiszonki spożywcze.
Ostatnio dosyć popularne stało się spożywanie suplementów probiotycznych oraz leków w formie pigułki, proszku, kapsułki i tabletki, których stosowanie może mieć korzystny wpływ zarówno na procesy trawienne, jak i na poprawę funkcjonowania układu immunologicznego. Jednak zgodnie z maksymą Hipokratesa, która brzmi „Niech żywność będzie twoim lekiem, a lek twoją żywnością” warto ograniczać stosowanie suplementów na rzecz gotowych produktów spożywczych, a probiotykoterapię dobierać do konkretnej sytuacji klinicznej.
Probiotyki to niepatogenne mikroorganizmy, które podawane w odpowiednich ilościach, mogą wywierać korzystne skutki zdrowotne poprzez poprawę stanu zdrowia i ograniczanie ryzyka zachorowania. Produkt probiotyczny wywodzi się z naturalnej, zdrowej mikroflory jelita grubego człowieka. Mikroorganizmy są zaliczane do względnych/bezwzględnych beztlenowców, wykazujących zdolność fermentacji węglowodanów i przynależących do ściśle określonego rodzaju i gatunku.
Najczęściej do produkcji probiotyków wykorzystywane są bakterie z rodzajów Lactobacillus, Bifidobacterium, Lactococcus, Streptococcus, Enterococcus, niektóre szczepy Escherichia coli, Propionibacterium, szczepy drożdży z rodzaju Saccharomyces oraz kultury pleśni z rodzaju Aspergillus.
Aby produkt uznać za probiotyczny dawka powinna być nie mniejsza od 108 CFU(ang. colony- forming unit, jednostka tworząca kolonię) bakterii, z kolei preparaty terapeutyczne muszą zawierać, co najmniej 1011 CFU. Większość produkowanych preparatów probiotycznych musi być odporna na działanie enzymów trawiennych, kwasów żółciowych i soku żołądkowego.
W oparciu o rzetelne badania kliniczne, muszą mieć potwierdzony pozytywny wpływ na organizm człowieka, wytwarzanie substancji o działaniu przeciwdrobnoustrojowym oraz wykazywanie zdolności przylegania do powierzchni i kolonizacji jelita grubego. Ponadto udowodniono ich przydatność w leczeniualergii pokarmowych, stymulacji układu immunologicznego, regulacji gospodarki mineralnej oraz produkcji witamin z grupy B, K, PP-niacynę, kwas foliowy.
Wraz z rozwojem metod produkcji probiotyków i łatwiejszym dostępem do sekwencjonowania genomu bakterii, można projektować probiotyki dostosowane do potrzeb konkretnej jednostki. Główne zastosowanie probiotyków związane jest z problemami w obrębie przewodu pokarmowego, jednak w piśmiennictwie odnotowano ich skuteczność kliniczną także w zwalczaniu innych dolegliwości.
Zastosowanie probiotyków
Różnego rodzaju biegunki m.in. spowodowane antybiotykoterapią, biegunki podróżnych, biegunki rotawirusowe czy wywołane zespołem jelita drażliwego, mogą być leczone za pomocą bakterii z rodzaju Saccharomyces, Lactobacillus i Bifidobacterium. Produkowany przez probiotyki kwas mlekowy oraz wytwarzany przez niektóre szczepy H2O2 działają toksycznie na patogeny i usuwają je z przewodu pokarmowego.
Zaburzenia równowagi flory pochwy, które skutkują zmianą stężenia pałeczek kwasu mlekowego, co może wywoływać u kobiet bakteryjne zapalenie pochwy, zakażenia dróg moczowych oraz infekcje drożdżowe. Udowodniono pozytywny wpływ suplementacji probiotykami zawierającymi bakterie z rodzaju Lactobacillus, które stymulują kolonizację pożytecznej mikroflory i poprawiają stan mikrośrodowiska pochwy.
Niewłaściwy sposób odżywiania, który przyczynia się do podwyższenia stężenia cholesterolu we krwi i w konsekwencji do tworzenia się płytek miażdżycowych w ścianie śródbłonka naczyń, może wpływać na wzrost ryzyka incydentów sercowo-naczyniowych. Przypuszcza się, że Lactobacillus i Bifidobacterium w przewodzie pokarmowym mogą efektywnie obniżać poziom złych frakcji cholesterolu oraz zwiększać jego wydalanie z organizmu.
Leczenie probiotykami łagodzi objawy nietolerancji laktozy. Zauważono, że produkty mleczne zwierające bakterie z rodzaju Bifidobacterium i Lactobacillus, znacznie obniżają ryzyko powstania biegunek, wzdęć i bólu brzucha.
Probiotyki mogą odgrywać znaczącą rolę w hamowaniu procesu kancerogenezy poprzez produkcję substancji antymutagennych i produkcję kwasu mlekowego, który stymuluje apoptozę szkodliwych bakterii.
Powszechnie probiotyki otrzymały status organizmów bezpiecznych dla zdrowia ludzkiego GRAS (ang. Generally Recognised As Safe, uważane za bezpieczne), jednak należy zachować ostrożność przy ich stosowaniu w grupie osób hospitalizowanych oraz osób z obniżoną odpornością.
Niebezpieczeństwo stosowania probiotyków w tej grupie osób wiąże się z możliwością bakteriemii, grzybicy oraz szkodliwego działania metabolicznego, co ma miejsce u pacjentów z zespołem jelita krótkiego.
Piśmiennictwo:
Szamocka M., Ameryk M., Świątkowski M.: Probiotics in medicine. J Educ Health Sport 2017;7(5):486–496.
Mojka K.: Probiotyki, prebiotyki i synbiotyki – charakterystyka i funkcje. Probl Hig Epidemiol 2014;95(3):541–549.
Winiarz D. et al.: Biul. Wydz. Farm. WUM, 2017, 10, 86–94.
https://www.vitaimmun.pl/wp-content/uploads/2015/09/Historia-bada%C5%84-nad-probiotykami.pdf
Maftei NM.: Probiotic, Prebiotic and Synbiotic Products in Human Health. Frontiers and New Trends in the Science of Fermented Food and Beverages 2019; DOI: http://dx.doi.org/10.5772/intechopen.81553
Heather A. Vitko, Jordan J. Troxell: Probiotics in the critical care unit: fad, fact, or fiction? J Emerg Crit Care Med 2018;2:95.