Świat Medycyny i Farmacji
Badania

Rok walki z powikłaniami pogrypowymi u diabetyków

Z roku na rok odno­to­wu­je­my wzrost licz­by cho­rych na cukrzy­cę, okre­śla­nej mia­nem cho­ro­by cywi­li­za­cyj­nej. Według rapor­tu Świa­to­wej Orga­ni­za­cji Zdro­wia WHO do 2030 r. cukrzy­ca będzie jed­ną z naj­częst­szych przy­czyn zgo­nów na świe­cie. Dia­be­ty­cy są szcze­gól­nie nara­że­ni na powi­kła­nia pogry­po­we, któ­re zwięk­sza­ją ryzy­ko śmier­ci z powo­du gry­py. By ogra­ni­czyć groź­ne skut­ki wiru­sa u osób szcze­gól­nie nara­żo­nych na powi­kła­nia, eks­per­ci Ogól­no­pol­skie­go Pro­gra­mu Zwal­cza­nia Gry­py zade­dy­ko­wa­li rok 2019 oso­bom cho­rym na cukrzy­cę.

Cho­rzy na cukrzy­cę czę­ściej umie­ra­ją z powo­du gry­py

Jak pod­kre­śla­ją eks­per­ci Ogól­no­pol­skie­go Pro­gra­mu Zwal­cza­nia Gry­py cho­ro­by prze­wle­kłe, takie jak cukrzy­ca zwięk­sza­ją ryzy­ko powi­kłań pogry­po­wych. Wystę­pu­ją one czę­ściej u pacjen­tów z cukrzy­cą niż u innych cho­rych. Szcze­gól­nie nara­że­ni są star­si pacjen­ci, któ­rzy oprócz dole­gli­wo­ści zwią­za­nych z wie­kiem, zma­ga­ją się tak­że z cho­ro­ba­mi prze­wle­kły­mi. Na cukrzy­cę w Pol­sce cho­ru­je 3,5 milio­na osób, w tym 1 na 4 oso­by powy­żej 60 roku życia. Zacho­ro­wa­nie na gry­pę u dia­be­ty­ków zabu­rza kon­tro­lo­wa­nie pozio­mu glu­ko­zy we krwi, co jest pro­ble­mem zarów­no pod­czas trwa­nia cho­ro­by, jak rów­nież po ustą­pie­niu obja­wów. Ponad­to obja­wy gry­py trwa­ją u nich dłu­żej niż u osób zdro­wych.

Oso­by cho­re na cukrzy­cę, u któ­rych wystą­pi gry­pa są od 3 do 6 razy bar­dziej nara­żo­ne na póź­niej­szą hospi­ta­li­za­cję. Ryzy­ko śmier­ci pod­czas hospi­ta­li­za­cji z powo­du gry­py u dia­be­ty­ków jest od 31 do nawet 92 razy wyż­sze. Sza­cu­je się, że z powo­du powi­kłań pogry­po­wych pacjen­ci cho­rzy na cukrzy­cę są 6‑krotnie bar­dziej nara­że­ni na śmierć. Szcze­pie­nia prze­ciw gry­pie wyko­ny­wa­ne każ­de­go roku są naj­sku­tecz­niej­szym spo­so­bem wal­ki z wiru­sem i powi­kła­nia­mi zagra­ża­ją­cy­mi życiu” – komen­tu­je Anna Śli­wiń­ska, pre­zes Zarzą­du Głów­ne­go Pol­skie­go Sto­wa­rzy­sze­nia Dia­be­ty­ków.

Nowy moduł Wir­tu­al­nej Aka­de­mii Gry­py – „Gry­pa a cukrzy­ca”

By pod­nieść wie­dzę pra­cow­ni­ków ochro­ny zdro­wia na temat groź­nych powi­kłań pogry­po­wych u dia­be­ty­ków oraz pro­fi­lak­ty­ki zacho­ro­wań w tej gru­pie ryzy­ka, a tak­że, by zwięk­szyć świa­do­mość spo­łe­czeń­stwa w tym zakre­sie, plat­for­ma e‑learningowa Wir­tu­al­na Aka­de­mia Gry­py udo­stęp­ni­ła nowy moduł: Gry­pa a cukrzy­ca. To już trzy­na­sty moduł tema­tycz­ny. Szko­le­nie prze­zna­czo­ne dla leka­rzy i nie tyl­ko zawie­ra naj­now­sze dane doty­czą­ce cho­rych na cukrzy­cę, prze­bie­gu gry­py u dia­be­ty­ków oraz pro­fi­lak­ty­ki zacho­ro­wań, a tak­że pyta­nia kon­tro­l­ne spraw­dza­ją­ce poziom przy­swo­jo­nej wie­dzy. Każ­dy lekarz, któ­ry ukoń­czy szko­le­nie otrzy­ma cer­ty­fi­kat, na pod­sta­wie któ­re­go może ubie­gać się o punk­ty edu­ka­cyj­ne w Okrę­go­wej Izbie Lekar­skiej. Do zdo­by­cia jest sześć punk­tów za zre­ali­zo­wa­nie wszyst­kich modu­łów. Aby wziąć udział w kur­sie nale­ży wejść na stro­nę www.wirtualnaakademiagrypy.pl lub www.opzg.pl.

Ze wzglę­du na rosną­cą licz­bę cho­rych na cukrzy­cę zale­ży nam na budo­wa­niu świa­do­mo­ści zwią­za­nej z nie­bez­pie­czeń­stwem, jakie nie­sie zacho­ro­wa­nie na gry­pę w przy­pad­ku dia­be­ty­ków. Chce­my edu­ko­wać śro­do­wi­sko medycz­ne, ale i całe spo­łe­czeń­stwo. Wie­rzy­my, że kom­plek­so­wy kurs dostęp­ny na plat­for­mie Wir­tu­al­na Aka­de­mia Gry­py, któ­ry może ukoń­czyć zarów­no lekarz, jak też pacjent, któ­ry zma­ga się z cho­ro­bą, pomo­że roz­po­wszech­nić sku­tecz­ną i bez­piecz­ną pro­fi­lak­ty­kę zacho­ro­wań oraz powi­kłań pogry­po­wych” – mówi prof. dr hab. n. med. Adam Ant­czak, Prze­wod­ni­czą­cy Rady Nauko­wej Ogól­no­pol­skie­go Pro­gra­mu Zwal­cza­nia Gry­py.

W przy­pad­ku roz­po­zna­nia cukrzy­cy szcze­pie­nia, w tym te prze­ciw gry­pie, są zale­ca­ne przez Świa­to­wą Orga­ni­za­cję Zdro­wia oraz Pol­skie Towa­rzy­stwo Dia­be­to­lo­gicz­ne. Eks­per­ci Ogól­no­pol­skie­go Pro­gra­mu Zwal­cza­nia Gry­py pod­kre­śla­ją, że są one naj­sku­tecz­niej­szym spo­so­bem zabez­pie­cze­nia się przed gry­pą (ich sku­tecz­ność wyno­si 60–90%). Naj­lep­szym okre­sem na szcze­pie­nie jest wrze­sień-gru­dzień, dla­te­go nale­ży je odpo­wied­nio wcze­śniej zapla­no­wać.

Ogól­no­pol­ski Pro­gram Zwal­cza­nia Gry­py jest ini­cja­ty­wą spo­łecz­ną nie­za­leż­nych eks­per­tów medycz­nych. Celem Pro­gra­mu jest popra­wa wyszcze­pial­no­ści prze­ciw gry­pie w Pol­sce, zwłasz­cza wśród pacjen­tów z grup ryzy­ka oraz infor­mo­wa­nie Pola­ków o zagro­że­niach zwią­za­nych z gry­pą i jej powi­kła­nia­mi. Orga­ni­za­to­rem Spo­łecz­nej Kam­pa­nii Infor­ma­cyj­nej powsta­łej w ramach Pro­gra­mu jest Fun­da­cja Nadzie­ja dla Zdro­wia. Dzia­ła­nia skie­ro­wa­ne są do śro­do­wi­ska medycz­ne­go, opi­nii publicz­nej, samo­rzą­du oraz do pra­co­daw­ców. Przed­się­wzię­cie spo­tka­ło się z apro­ba­tą naj­waż­niej­szych insty­tu­cji dzia­ła­ją­cych na rzecz popra­wy zdro­wia publicz­ne­go, wie­lu orga­ni­za­cji zrze­sza­ją­cych leka­rzy, pra­co­daw­ców, związ­ki samo­rzą­dów i towa­rzy­stwa medycz­ne. W dzia­ła­nia Ogól­no­pol­skie­go Pro­gra­mu Zwal­cza­nia Gry­py zaan­ga­żo­wa­li się rów­nież eks­per­ci medycz­ni, lide­rzy opi­nii, ludzie nauki, kul­tu­ry oraz biz­ne­su. Wię­cej infor­ma­cji na stro­nie www.opzg.pl

Polecane artykuły