Sezon infekcyjny w pełni – eksperci alarmują o wzroście zachorowań na grypę!

W okre­sie zimo­wym obser­wu­je­my wzrost zacho­ro­wań na róż­ne infek­cje wiru­so­we i bak­te­ryj­ne, co sprzy­ja obni­że­niu odpor­no­ści zwią­za­nej z niską tem­pe­ra­tu­rą. Obec­nie trwa­ją ferie zimo­we, któ­re sprzy­ja­ją trans­mi­sji wiru­sów i bak­te­rii, a naj­ła­twiej moż­na zara­zić się w dużych sku­pi­skach ludzi. Eks­per­ci z Ogól­no­pol­skie­go Pro­gra­mu Zwal­cza­nia Cho­rób Infek­cyj­nych przy­po­mi­na­ją, że szcze­pie­nia są naj­sku­tecz­niej­szą meto­dą zapo­bie­ga­nia groź­nym powi­kła­niom pogry­po­wym i ich sku­tecz­ność u dzie­ci wyno­si aż 60% do 90%. [1] War­to pomy­śleć o szcze­pie­niu szcze­gól­nie, jeśli myśli­my o wyjeź­dzie do Włoch, gdzie odno­to­wa­no ponad 8 mln przy­pad­ków zacho­ro­wań na gry­pę!
Według infor­ma­cji kra­jo­we­go insty­tu­tu Zdro­wia we Wło­szech zare­je­stro­wa­no aż 8 mln przy­pad­ków zacho­ro­wań na gry­pę od paź­dzier­ni­ka ubie­głe­go roku. Zazna­czo­no, że pik zacho­ro­wań już minął i nigdy wcze­śniej nie był tak wyso­ki. Eks­per­ci ostrze­ga­ją, że sezon infek­cyj­ny jesz­cze trwa i prze­wi­du­ją, że łącz­na licz­ba przy­pad­ków może prze­kro­czyć 14 mln, co ozna­cza znacz­ny wzrost w porów­na­niu do zeszłe­go roku. Cho­ru­ją przede wszyst­kim dzie­ci poni­żej 5 roku życia.
Z naj­now­sze­go rapor­tu ECDC wyni­ka, że nie tyl­ko we Wło­szech odno­to­wa­no znacz­ny wzrost zacho­ro­wań na cho­ro­by infek­cyj­ne. Raport doty­czy takich jed­no­stek jak RSV, gry­pa i COVID-19, któ­re zosta­ły odno­to­wa­ne w POZ w 18 kra­jach Unii Euro­pej­skiej. Zwró­co­no uwa­gę rów­nież na zwięk­szo­ną aktyw­ność i trans­mi­sję wiru­sa gry­py w tych rejonach.[2]
Jak alar­mu­ją eks­per­ci w Pol­sce sezon infek­cyj­ny rów­nież zago­ścił na dobre. Nie­ste­ty aktu­al­nie nie są zbie­ra­ne dokład­ne dane doty­czą­ce obec­nej sytu­acji epi­de­mio­lo­gicz­nej, w tym zacho­ro­wa­nia, hospi­ta­li­za­cje i zgo­ny z powo­du gry­py w Pol­sce. Pomi­mo bra­ku powszech­ne­go testo­wa­nia NIZP-PZH, według infor­ma­cji gro­ma­dzo­nych przez Cen­trum e‑Zdrowie, w pierw­szych trzech tygo­dniach stycz­nia 2024 r. odno­to­wa­no pra­wie 1,6 mln (1 591 678) porad ambu­la­to­ryj­nych udzie­lo­nych z powo­du ostrych infek­cji ukła­du odde­cho­we­go, w tym rów­nież gry­py.

„Jeste­śmy w trak­cie trwa­nia inten­syw­ne­go sezo­nu infek­cyj­ne­go, któ­ry nie wyha­mu­je nagle. Wciąż zma­ga­my się ze skut­ka­mi popan­de­micz­ny­mi, a wiru­sy i bak­te­rie zbie­ra­ją żni­wa. W latach 2020–2022 była izo­la­cja i sta­ra­li­śmy się ogra­ni­czać ryzy­ko zacho­ro­wa­nia, obec­nie nie prze­strze­ga­my zasad już tak restryk­cyj­nie, co powo­du­je dużą trans­mi­sję pato­ge­nów” – tłu­ma­czy prof. Adam Ant­czak, Prze­wod­ni­czą­cy Rady Nauko­wej OPZCI.

Więk­szość wiru­sów i bak­te­rii jest prze­no­szo­ne dro­gą kro­pel­ko­wą i są bar­dzo zaraź­li­we. Wystar­czy zetknię­cie z zaka­żo­ną oso­bą, któ­ra wydmu­chu­je nos, kasz­le, kicha lub mówi. By ustrzec się przed groź­ny­mi kon­se­kwen­cja­mi zacho­ro­wa­nia nale­ży zadbać o układ odpor­no­ścio­wy. W przy­pad­ku infek­cji wiru­so­wych to on jest naszym naj­więk­szym sprzy­mie­rzeń­cem. Powin­ni­śmy zwró­cić uwa­gę na prze­strze­ga­nie zasad higie­ny oso­bi­stej – czę­ste mycie rąk, wie­trze­nie pomiesz­czeń, sto­so­wa­nie chu­s­te­czek higie­nicz­nych. Te pro­ste czyn­no­ści pozwa­la­ją zapo­biec trans­mi­sji wiru­sa pomię­dzy cho­ry­mi.
Pomi­mo wska­za­nych zale­ceń naj­sku­tecz­niej­szą meto­dą zapo­bie­ga­nia zacho­ro­wa­niu pozo­sta­ją szcze­pie­nia, któ­re moż­na wyko­nać rów­nież w trak­cie trwa­nia sezo­nu infek­cyj­ne­go, bez wzglę­du na fakt, czy prze­cho­dzi­li­śmy wcze­śniej gry­pę. „Ich sku­tecz­ność u doro­słych się­ga 70–89%. Oso­by, któ­re nale­żą do grup ryzy­ka – dzie­ci, kobie­ty w cią­ży, senio­rzy, prze­wle­kle cho­rzy, muszą pamię­tać, że w przy­pad­ku gwał­tow­ne­go pogor­sze­nia samo­po­czu­cia nale­ży jak naj­szyb­ciej udać się do leka­rza” – doda­je prof. Ant­czak

 

 

[1]Cohen G.M.,Nettleman MD. Eco­no­mic impact od influ­en­za vac­ci­na­tion in pre­scho­ol chil­dren. Pedia­trics Vol. 106(2000).
[2] https://www.ecdc.europa.eu/sites/default/files/documents/communicable-disease-threats-report-week‑1–2024.pdf