SOS dla dzieci z rozszczepem kręgosłupa
Rusza specjalny program skierowany do rodziców, pracowników szpitali i poradni.
Fundacja Spina wprowadza podstawy skoordynowanej opieki dla pacjentów z rozszczepem kręgosłupa i oferuje wsparcie psychologiczne, medyczne i społeczne. Od diagnozy po samodzielność dzieci.
Pierwszym elementem programu jest umieszczenie w szpitalach i poradniach tablic informacyjnych z zeszytami przybliżającymi czym jest rozszczep kręgosłupa. Następnie osoby zgłaszające się do fundacji otrzymają bezpłatną pomoc doświadczonego wolontariusza. Najczęściej osoby, która sama cierpi na rozszczep kręgosłupa lub jest rodzicem dziecka z rozszczepem. Wszyscy wolontariusze, oprócz osobistych doświadczeń, legitymują się także specjalnym przeszkoleniem.
Rozszczep kręgosłupa (łac. spina bifida) lub inaczej przepuklina oponowo- rdzeniowa (łac. myelomeningocele) powstaje między trzecim a czwartym tygodniem ciąży. Polega na nieprawidłowym wykształceniu lub całkowitym braku tylnej części kręgów tj. łuków kręgowych. Dochodzi również do zaburzeń rozwojowych rdzenia kręgowego i wychodzących z niego nerwów rdzeniowych – opona twarda, która powinna otaczać rdzeń kręgowy, pozostaje otwarta a jej brzegi są wrośnięte w brzegi rozszczepionych kręgów oraz mięśni grzbietu.
Osoba chorująca z powodu rozszczepu kręgosłupa wymaga opieki wielu specjalistów: urologów, ortopedów neurologów, neurochirurgów, fizjoterapeutów i psychologów.
Leczenie
U dziecka z rozpoznaną otwartą przepukliną oponowo- rdzeniową konieczne jest uwolnienie rdzenia kręgowego z otaczających tkanek, pokrycie go oponą twardą, a następnie płatem mięśniowo-powięziowym i skórą. Zabieg taki można przeprowadzić jeszcze w życiu płodowym (pomiędzy 22 a 26 tygodniem ciąży) albo w pierwszej dobie po urodzeniu. Operacje zamknięcia przepukliny oponowo rdzeniowej u płodu przeprowadzane są w Polsce od 2005 roku w Śląskim Centrum Perinatologii, Ginekologii i Chirurgii Płodu w Bytomiu.
Rozszczepowi towarzyszy występowanie pęcherza neurogennego, dlatego konieczne jest regularne opróżnianie pęcherza moczowego poprzez cewnikowanie, włączenie leków odkażających mocz oraz leków poprawiających pracę pęcherza moczowego. Konieczna jest również okresowa kontrola stanu neurologicznego dziecka.
Intensywna rehabilitacja, w uzasadnionych przypadkach wspierana leczeniem operacyjnym, może w znaczny sposób poprawić funkcje ruchowe dziecka z przepukliną oponowo-rdzeniową. Duży procent pacjentów porusza się samodzielnie lub ze wsparciem ortopedycznym (łuski ortopedyczne, kule, ortezy).
Przyczyny powstawania rozszczepu kręgosłupa nie są jeszcze znane. Naukowcy wskazują między innymi niedobór kwasu foliowego i witamin z grupy B w organizmie matki oraz czynniki środowiskowe i genetyczne.
Statystyka
Rozszczep kręgosłupa należy do grupy rzadkich wad wrodzonych. W Polsce, w latach 2002–2019 zdiagnozowano go u 0,034% żyjących noworodków. Oznacza to, że na 10.000 noworodków u 3 dzieci występuje rozszczep.
Na początku obecnego stulecia rodziło się ponad 5 dzieci z rozszczepem na każde 10.000 noworodków. W latach 2011–2019 liczba ta nie przekroczyła 3 chorych na 10.000 urodzeń.
Szczegóły na stronie: https://spina.com.pl/
Projekt realizowany z dotacji programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy, finansowanego z Funduszy EOG.
Program SOS jest objęty patronatem Rzecznika Praw Pacjenta oraz Polskiego Rejestru Wrodzonych Wad Rozwojowych.