Światowy Dzień Wzroku – dobra okazja, by zbadać oczy!

10 paź­dzier­ni­ka obcho­dzi­li­śmy Świa­to­wy Dzień Wzro­ku. To nie tyl­ko świę­to wszyst­kich spe­cja­li­stów zaan­ga­żo­wa­nych w ochro­nę naszych oczu, ale też świet­na oka­zja do tego, by przy­po­mnieć o koniecz­no­ści nale­ży­tej tro­ski o wzrok — przez cały rok.

Według infor­ma­cji Pol­skie­go Towa­rzy­stwa Opto­me­try­ki 8 na 10 bodź­ców docie­ra­ją­cych z oto­cze­nia do ludz­kie­go orga­ni­zmu odbie­ra­nych jest przez wzrok. Podob­nie wyglą­da odse­tek cho­rób oczu, któ­rych moż­na się ustrzec dzię­ki wcze­sne­mu wykry­wa­niu: regu­lar­ne bada­nia umoż­li­wia­ją unik­nię­cie nawet 80% tych scho­rzeń.

Świa­to­wa Orga­ni­za­cja Zdro­wia (WHO) poda­je, iż na całym świe­cie ponad 284 mln ludzi zma­ga się z róż­ny­mi scho­rze­nia­mi wzro­ku. W Pol­sce zaś pra­wie poło­wa oby­wa­te­li w wie­ku 16–54 lat posia­da róż­ne wady wzro­ku, począw­szy od powszech­nych krót­ko- i dale­ko­widz­twa, a skoń­czyw­szy na poważ­niej­szych cho­ro­bach w rodza­ju zaćmy czy jaskry.

To wła­śnie dla­te­go tak istot­na jest odpo­wied­nia pro­fi­lak­ty­ka. Nasze oczy powin­ni­śmy badać przy­naj­mniej raz na dwa lata – lub przy­naj­mniej raz w roku jeśli na co dzień korzy­sta­my z oku­la­rów. War­to też pamię­tać o wzro­ku naj­młod­szych pacjen­tów (przed 18. rokiem życia), któ­rych oczy znaj­du­ją się w sta­dium cią­głe­go roz­wo­ju: tu rów­nież zale­ca­ne są wizy­ty rok­rocz­nie. W przy­pad­ku osób w pode­szłym wie­ku lub cier­pią­cych na cho­ro­by zagra­ża­ją­ce zdro­wiu wzro­ku (np. cukrzy­cę) oku­li­stę trze­ba zaś odwie­dzać nawet co pół roku.

Oprócz regu­lar­nych badań do gabi­ne­tu spe­cja­li­sty uda­my się tak­że wte­dy, gdy zauwa­ży­my u sie­bie jeden z wymie­nio­nych poni­żej obja­wów:

prze­wle­kłe bóle gło­wy,

ból, pie­cze­nie lub swę­dze­nie oczu,

pogor­sze­nie widze­nia,

czę­ste infek­cje oczu,

suchość oczu,

nad­mier­ne łza­wie­nie,

prze­dłu­żo­ne zaczer­wie­nie­nie gałek ocznych,

świa­tło­wstręt,

uczu­cie cia­ła obce­go pod powie­ka­mi.

War­to wie­dzieć, że zdro­wiu naszych oczu szko­dzi nie tyl­ko prze­mę­cze­nie czy nad­miar sztucz­ne­go świa­tła, ale też zła jakość powie­trza, któ­ra od kil­ku lat jest prak­tycz­nie nor­mą w wie­lu pol­skich mia­stach. Samo­dziel­na pro­fi­lak­ty­ka, do któ­rej moż­na zali­czyć m.in. regu­lar­ne ćwi­cze­nia wzro­ku, ochro­nę przed pro­mie­nio­wa­niem UV, a tak­że tro­skę o układ krą­że­nia i zdro­wą die­tę, to tyl­ko część dzia­łań mają­cych na celu ochro­nę wzro­ku. Przy­po­mnij­my zatem jesz­cze raz o tym, by nie zanie­dby­wać regu­lar­ne­go kon­tro­lo­wa­nia swo­ich oczu.

Źró­dło: https://www.wokularach.pl/regularne-badania-wzroku-co-powinienes-sprawdzic-u-okulisty

Wzrok bowiem jest tym spo­śród zmy­słów, któ­ry pozwa­la nam czer­pać z każ­de­go dnia to, co naj­lep­sze. Pierw­szy uśmiech dziec­ka, widok nie­ba peł­ne­go gwiazd, podzi­wia­nie codzien­nych zacho­dów słoń­ca. Jaki widok szcze­gól­nie zapadł w pamięć Wam? Zachę­ca­my do podzie­le­nia się swo­imi wspo­mnie­nia­mi w naszej ankie­cie: https://www.survio.com/survey/d/M8T7W3Y7Z1W8O2V2Y!