Szpital Powiatowy w Hrubieszowie przeprowadził pierwszą w Polsce, innowacyjną operację wszczepienia endoprotezy barku z użyciem wyjątkowej konstrukcji
Szpital Powiatowy w Hrubieszowie, jako pierwsza placówka w Polsce, zrealizował specjalistyczną operację ortopedyczną z wykorzystaniem innowacyjnej techniki. W dniu 4 lutego 2021 roku w Oddziale Chirurgii Ogólnej i Urazowo-Ortopedycznej hrubieszowskiej placówki przeprowadzono u Pacjentki zabieg alloplastyki – wszczepienia nowoczesnej endoprotezy stawu ramiennego ProSpon-Sosna III. Skomplikowany zabieg przeprowadzony został przez zespół Oddziału Chirurgii Ogólnej i Urazowo-Ortopedycznej pod kierunkiem Ordynatora Oddziału oraz cenionego specjalisty w zakresie ortopedii z Czech. Placówka z myślą o stałym rozwoju i w trosce o zapewnienie jak najlepszej opieki medycznej mieszkańcom powiatu hrubieszowskiego, zdecydowała się na pionierską operację, która może przywrócić zdrowie i komfort życia wielu Pacjentom.
Specjalistyczna operacja endoprotezoplastyki barku jest często jedyną skuteczną metodą leczenia dla osób zmagających się z chorobą zwyrodnieniową stawu ramiennego. Pacjenci, cierpiąc z bólu, mają ogromne problemy z jedzeniem, ubraniem czy uczesaniem się, ponieważ nie są w stanie samodzielnie unieść rąk ponad swoją głowę. Dawniej choroba zwyrodnieniowa stawu ramiennego dotykała głównie ludzi starszych lub po urazach, jednakże dzisiaj coraz częściej cierpią na nią także ludzie młodzi, którzy nadwyrężają swe stawy podczas aktywności fizycznej. W trosce o pacjentów i chęć rozpowszechnienia tej operacji w kraju, Szpital Powiatowy w Hrubieszowie sprowadził do Polski nowoczesną endoprotezę barku ProSpon-Sosna III. Była to pierwsza tego typu operacja w kraju — alloplastyka, która została przeprowadzona z wykorzystaniem pochodzącej z Czech, nowoczesnej konstrukcji.
– Zabieg wszczepienia endoprotezy stawu ramiennego ma na celu przede wszystkim usunięcie bólu, który towarzyszy pacjentom przy najprostszych czynnościach, a także podwyższenie ruchomości stawu i jakości codziennego życia. Ból po operacji znika już po 3 miesiącach, a w przeciągu 3–6 miesięcy wraca już pełna mobilność stawu. Nasza pionierska operacja przebiegła bez zakłóceń, a pacjentka czuje się dobrze i opuściła już placówkę. W celu zmaksymalizowania efektów alloplastyki będzie nadal leczona i rehabilitowana w warunkach ambulatoryjnych – mówi lek. Bernard Żaroffe, Ordynator Oddziału Chirurgii Ogólnej i Urazowo-Ortopedycznej
Zabieg operacyjny został przeprowadzony przez szpitalny zespół Oddziału Chirurgii Ogólnej i Urazowo-Ortopedycznej pod kierunkiem Ordynatora oddziału lek. med. Bernarda Żaroffe, lek. Andrzeja Kowalika oraz dr Miroslava Videckyego, który przybył na miejsce z czeskiej Kliniki Ortopedii w Pradze. W operacji brał także udział zespół bloku operacyjnego, wyszkolony w zabiegach ortopedyczno-urazowych. Aktywnego wsparcia w organizacji zabiegu operacyjnego udzielili Lubor Viest, słowacki Country Menager firmy MEDIN, która jest dystrybutorem endoprotezy ProSpon-Sosna III oraz Krzysztof Kukuryk, reprezentant firmy MEDIN, który od lat współpracuje z hrubieszowskim Oddziałem Chirurgii.
Taka operacja to rzadkość w Polsce
W Polsce operacje wszczepienia stawu ramiennego są wykonywane bardzo sporadycznie, choć przywracają pacjentom sprawność ruchową. Oznacza to, że pacjenci muszą żyć w bólu i pogodzić się z niepełnosprawnością. Zabiegi te stanowią zaledwie 1% wszystkich operacji w zakresie wszczepienia stawów. Korzysta z nich ok. 600–700 pacjentów rocznie, podczas gdy w Wielkiej Brytanii, dla porównania, liczba osób, którym wszczepia się protezę stawu ramiennego, jest ponad 10-krotnie większa.
Tego typu operacja jest szansą na przywrócenie zdrowia i komfortu życia dla wielu pacjentów zmagających się z chorobą zwyrodnieniową stawu ramiennego. Zdecydowaliśmy się więc na wdrożenie tej innowacyjnej techniki z wykorzystaniem specjalnej konstrukcji z Czech. Jest to skomplikowany zabieg, wymaga wyjątkowej precyzji i umiejętności oraz szerokiej wiedzy w zakresie endoprotezoplastyki stawu ramiennego. Cieszymy się, że ceniony ekspert z Pragi, dr Miroslav Videcky przyjął nasze zaproszenie i wspólnie, ze specjalistami z Oddziału Chirurgii Ogólnej i Urazowo-Ortopedycznej, możemy doskonalić się z myślą o naszych pacjentach — mówi lek. med. Dariusz Gałecki, Dyrektor Samodzielnego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Hrubieszowie.
Nowoczesna technologia w działaniu szpitala
Rozwój współczesnej medycyny nakierowany jest na zabiegi o coraz mniejszym stopniu inwazyjności. Z tego powodu Szpital Powiatowy w Hrubieszowie podejmuje kolejne kroki w kierunku zaopatrzenia jednostek szpitalnych w coraz nowszy i doskonalszy sprzęt, który umożliwi im przeprowadzanie bezpiecznych i coraz bardziej popularnych operacji wideochirurgicznych.
Naszym priorytetem jest zapewnienie jak najlepszej, wysokiej jakości opieki medycznej naszym pacjentom, dlatego podejmujemy innowacyjne inicjatywy, jak specjalistyczna operacja wszczepienia endoprotezy stawu ramiennego ProSpon-Sosna III i staramy się podążać za rozwojem technologicznym sprzętu medycznego. W naszym Oddziale Chirurgii Ogólnej i Urazowo-Ortopedycznej oraz Oddziale Ginekologii zaczęliśmy wykonywać zabiegi przy użyciu nowoczesnego laparoskopu z obrazowaniem 3D. Jest to specjalistyczny sprzęt, który wyjątkowo skutecznie usprawnia nasze działanie – mówi lek. med. Dariusz Gałecki, Dyrektor hrubieszowskiej placówki.
Nie jest to jednak jedyne nowoczesne rozwiązanie, które wprowadził do swoich operacji szpital w Hrubieszowie. W jego oddziałach zabiegowych wykonywane są także specjalistyczne operacje, jak m.in.: cholecystektomie laparoskopowe, laparoskopowe wycięcia wyrostka robaczkowego, laparoskopowe biopsje narządów jamy brzusznej, videotorakoskopie z resekcją miąższu płucnego, zespolenia w obrębie przewodu pokarmowego, laparoskopie diagnostyczne w diagnostyce chorób nowotworowych jamy brzusznej i klatki piersiowej, operacje torbieli jajników czy endometriozy zrostów otrzewnowych.