Szpital Powiatowy w Hrubieszowie przeprowadził pierwszą w Polsce, innowacyjną operację wszczepienia endoprotezy barku z użyciem wyjątkowej konstrukcji

Szpi­tal Powia­to­wy w Hru­bie­szo­wie, jako pierw­sza pla­ców­ka w Pol­sce, zre­ali­zo­wał spe­cja­li­stycz­ną ope­ra­cję orto­pe­dycz­ną z wyko­rzy­sta­niem inno­wa­cyj­nej tech­ni­ki. W dniu 4 lute­go 2021 roku w Oddzia­le Chi­rur­gii Ogól­nej i Ura­zo­wo-Orto­pe­dycz­nej hru­bie­szow­skiej pla­ców­ki prze­pro­wa­dzo­no u Pacjent­ki zabieg allo­pla­sty­ki – wsz­cze­pie­nia nowo­cze­snej endo­pro­te­zy sta­wu ramien­ne­go Pro­Spon-Sosna III. Skom­pli­ko­wa­ny zabieg prze­pro­wa­dzo­ny został przez zespół Oddzia­łu Chi­rur­gii Ogól­nej i Ura­zo­wo-Orto­pe­dycz­nej pod kie­run­kiem Ordy­na­to­ra Oddzia­łu oraz cenio­ne­go spe­cja­li­sty w zakre­sie orto­pe­dii z Czech. Pla­ców­ka z myślą o sta­łym roz­wo­ju i w tro­sce o zapew­nie­nie jak naj­lep­szej opie­ki medycz­nej miesz­kań­com powia­tu hru­bie­szow­skie­go, zde­cy­do­wa­ła się na pio­nier­ską ope­ra­cję, któ­ra może przy­wró­cić zdro­wie i kom­fort życia wie­lu Pacjen­tom.

Spe­cja­li­stycz­na ope­ra­cja endo­pro­te­zo­pla­sty­ki bar­ku jest czę­sto jedy­ną sku­tecz­ną meto­dą lecze­nia dla osób zma­ga­ją­cych się z cho­ro­bą zwy­rod­nie­nio­wą sta­wu ramien­ne­go. Pacjen­ci, cier­piąc z bólu, mają ogrom­ne pro­ble­my z jedze­niem, ubra­niem czy ucze­sa­niem się, ponie­waż nie są w sta­nie samo­dziel­nie unieść rąk ponad swo­ją gło­wę. Daw­niej cho­ro­ba zwy­rod­nie­nio­wa sta­wu ramien­ne­go doty­ka­ła głów­nie ludzi star­szych lub po ura­zach, jed­nak­że dzi­siaj coraz czę­ściej cier­pią na nią tak­że ludzie mło­dzi, któ­rzy nad­wy­rę­ża­ją swe sta­wy pod­czas aktyw­no­ści fizycz­nej. W tro­sce o pacjen­tów i chęć roz­po­wszech­nie­nia tej ope­ra­cji w kra­ju, Szpi­tal Powia­to­wy w Hru­bie­szo­wie spro­wa­dził do Pol­ski nowo­cze­sną endo­pro­te­zę bar­ku Pro­Spon-Sosna III. Była to pierw­sza tego typu ope­ra­cja w kra­ju — allo­pla­sty­ka, któ­ra zosta­ła prze­pro­wa­dzo­na z wyko­rzy­sta­niem pocho­dzą­cej z Czech, nowo­cze­snej kon­struk­cji.

Zabieg wsz­cze­pie­nia endo­pro­te­zy sta­wu ramien­ne­go ma na celu przede wszyst­kim usu­nię­cie bólu, któ­ry towa­rzy­szy pacjen­tom przy naj­prost­szych czyn­no­ściach, a tak­że pod­wyż­sze­nie rucho­mo­ści sta­wu i jako­ści codzien­ne­go życia. Ból po ope­ra­cji zni­ka już po 3 mie­sią­cach, a w prze­cią­gu 3–6 mie­się­cy wra­ca już peł­na mobil­ność sta­wu. Nasza pio­nier­ska ope­ra­cja prze­bie­gła bez zakłó­ceń, a pacjent­ka czu­je się dobrze i opu­ści­ła już pla­ców­kę. W celu zmak­sy­ma­li­zo­wa­nia efek­tów allo­pla­sty­ki będzie nadal leczo­na i reha­bi­li­to­wa­na w warun­kach ambu­la­to­ryj­nych – mówi lek. Ber­nard Żarof­fe, Ordy­na­tor Oddzia­łu Chi­rur­gii Ogól­nej i Ura­zo­wo-Orto­pe­dycz­nej

Zabieg ope­ra­cyj­ny został prze­pro­wa­dzo­ny przez szpi­tal­ny zespół Oddzia­łu Chi­rur­gii Ogól­nej i Ura­zo­wo-Orto­pe­dycz­nej pod kie­run­kiem Ordy­na­to­ra oddzia­łu lek. med. Ber­nar­da Żarof­fe, lek. Andrze­ja Kowa­li­ka oraz dr Miro­sla­va Videc­ky­ego, któ­ry przy­był na miej­sce z cze­skiej Kli­ni­ki Orto­pe­dii w Pra­dze. W ope­ra­cji brał tak­że udział zespół blo­ku ope­ra­cyj­ne­go, wyszko­lo­ny w zabie­gach orto­pe­dycz­no-ura­zo­wych. Aktyw­ne­go wspar­cia w orga­ni­za­cji zabie­gu ope­ra­cyj­ne­go udzie­li­li Lubor Viest, sło­wac­ki Coun­try Mena­ger fir­my MEDIN, któ­ra jest dys­try­bu­to­rem endo­pro­te­zy Pro­Spon-Sosna III oraz Krzysz­tof Kuku­ryk, repre­zen­tant fir­my MEDIN, któ­ry od lat współ­pra­cu­je z hru­bie­szow­skim Oddzia­łem Chi­rur­gii.

Taka ope­ra­cja to rzad­kość w Pol­sce

W Pol­sce ope­ra­cje wsz­cze­pie­nia sta­wu ramien­ne­go są wyko­ny­wa­ne bar­dzo spo­ra­dycz­nie, choć przy­wra­ca­ją pacjen­tom spraw­ność rucho­wą. Ozna­cza to, że pacjen­ci muszą żyć w bólu i pogo­dzić się z nie­peł­no­spraw­no­ścią. Zabie­gi te sta­no­wią zale­d­wie 1% wszyst­kich ope­ra­cji w zakre­sie wsz­cze­pie­nia sta­wów. Korzy­sta z nich ok. 600–700 pacjen­tów rocz­nie, pod­czas gdy w Wiel­kiej Bry­ta­nii, dla porów­na­nia, licz­ba osób, któ­rym wsz­cze­pia się pro­te­zę sta­wu ramien­ne­go, jest ponad 10-krot­nie więk­sza.

Tego typu ope­ra­cja jest szan­są na przy­wró­ce­nie zdro­wia i kom­for­tu życia dla wie­lu pacjen­tów zma­ga­ją­cych się z cho­ro­bą zwy­rod­nie­nio­wą sta­wu ramien­ne­go. Zde­cy­do­wa­li­śmy się więc na wdro­że­nie tej inno­wa­cyj­nej tech­ni­ki z wyko­rzy­sta­niem spe­cjal­nej kon­struk­cji z Czech. Jest to skom­pli­ko­wa­ny zabieg, wyma­ga wyjąt­ko­wej pre­cy­zji i umie­jęt­no­ści oraz sze­ro­kiej wie­dzy w zakre­sie endo­pro­te­zo­pla­sty­ki sta­wu ramien­ne­go. Cie­szy­my się, że cenio­ny eks­pert z Pra­gi, dr Miro­slav Videc­ky przy­jął nasze zapro­sze­nie i wspól­nie, ze spe­cja­li­sta­mi z Oddzia­łu Chi­rur­gii Ogól­nej i Ura­zo­wo-Orto­pe­dycz­nej, może­my dosko­na­lić się z myślą o naszych pacjen­tach — mówi lek. med. Dariusz Gałec­ki, Dyrek­tor Samo­dziel­ne­go Zakła­du Opie­ki Zdro­wot­nej w Hru­bie­szo­wie.

Nowo­cze­sna tech­no­lo­gia w dzia­ła­niu szpi­ta­la

Roz­wój współ­cze­snej medy­cy­ny nakie­ro­wa­ny jest na zabie­gi o coraz mniej­szym stop­niu inwa­zyj­no­ści. Z tego powo­du Szpi­tal Powia­to­wy w Hru­bie­szo­wie podej­mu­je kolej­ne kro­ki w kie­run­ku zaopa­trze­nia jed­no­stek szpi­tal­nych w coraz now­szy i dosko­nal­szy sprzęt, któ­ry umoż­li­wi im prze­pro­wa­dza­nie bez­piecz­nych i coraz bar­dziej popu­lar­nych ope­ra­cji wide­ochi­rur­gicz­nych.

Naszym prio­ry­te­tem jest zapew­nie­nie jak naj­lep­szej, wyso­kiej jako­ści opie­ki medycz­nej naszym pacjen­tom, dla­te­go podej­mu­je­my inno­wa­cyj­ne ini­cja­ty­wy, jak spe­cja­li­stycz­na ope­ra­cja wsz­cze­pie­nia endo­pro­te­zy sta­wu ramien­ne­go Pro­Spon-Sosna III i sta­ra­my się podą­żać za roz­wo­jem tech­no­lo­gicz­nym sprzę­tu medycz­ne­go. W naszym Oddzia­le Chi­rur­gii Ogól­nej i Ura­zo­wo-Orto­pe­dycz­nej oraz Oddzia­le Gine­ko­lo­gii zaczę­li­śmy wyko­ny­wać zabie­gi przy uży­ciu nowo­cze­sne­go lapa­ro­sko­pu z obra­zo­wa­niem 3D. Jest to spe­cja­li­stycz­ny sprzęt, któ­ry wyjąt­ko­wo sku­tecz­nie uspraw­nia nasze dzia­ła­nie – mówi lek. med. Dariusz Gałec­ki, Dyrek­tor hru­bie­szow­skiej pla­ców­ki.

Nie jest to jed­nak jedy­ne nowo­cze­sne roz­wią­za­nie, któ­re wpro­wa­dził do swo­ich ope­ra­cji szpi­tal w Hru­bie­szo­wie. W jego oddzia­łach zabie­go­wych wyko­ny­wa­ne są tak­że spe­cja­li­stycz­ne ope­ra­cje, jak m.in.: cho­le­cy­stek­to­mie lapa­ro­sko­po­we, lapa­ro­sko­po­we wycię­cia wyrost­ka robacz­ko­we­go, lapa­ro­sko­po­we biop­sje narzą­dów jamy brzusz­nej, vide­oto­ra­ko­sko­pie z resek­cją miąż­szu płuc­ne­go, zespo­le­nia w obrę­bie prze­wo­du pokar­mo­we­go, lapa­ro­sko­pie dia­gno­stycz­ne w dia­gno­sty­ce cho­rób nowo­two­ro­wych jamy brzusz­nej i klat­ki pier­sio­wej, ope­ra­cje tor­bie­li jaj­ni­ków czy endo­me­trio­zy zro­stów otrzew­no­wych.