Amazonki po raz drugi z akcją edukacyjną „Badamy nie tylko mamy”

Spo­so­bów świę­to­wa­nia Dnia Mat­ki jest mnó­stwo. Co roku wie­le osób zasta­na­wia się, jak tego dnia doce­nić tę wyjąt­ko­wą kobie­tę w swo­im życiu. Fede­ra­cja Sto­wa­rzy­szeń Ama­zon­ki prze­ko­nu­je, że naj­lep­szym pre­zen­tem dla mamy jest tro­ska o jej zdro­wie. Dla­te­go już po raz dru­gi orga­ni­zu­je ogól­no­pol­ską akcję „Bada­my nie tyl­ko mamy”. 25 maja w ponad 90 mia­stach Pol­ski Ama­zon­ki będą edu­ko­wać w zakre­sie pro­fi­lak­ty­ki raka pier­si. Spa­cer po wie­dzę, jak wyko­nać samo­ba­da­nie pier­si i kie­dy zro­bić bada­nia pro­fi­lak­tycz­ne, to dosko­na­ły pre­zent na Dzień Mat­ki.

Fede­ra­cja Sto­wa­rzy­szeń Ama­zon­ki już od ponad 30 lat edu­ku­je kobie­ty w zakre­sie pro­fi­lak­ty­ki raka pier­si. Dru­gi raz z oka­zji Dnia Mat­ki będzie przy­po­mi­nać wszyst­kim Polkom – nie­za­leż­nie od tego czy posia­da­ją dzie­ci – o zapi­sy­wa­niu się na USG i/lub mam­mo­gra­fię oraz prze­pro­wa­dza­niu regu­lar­ne­go samo­ba­da­nia. Dnia 25 maja (sobo­ta), o godz. 12 w cen­tral­nych punk­tach 91 pol­skich miast Ama­zon­ki będą pro­wa­dzić dzia­ła­nia edu­ka­cyj­ne, któ­re dają moż­li­wość zwięk­sze­nia wie­dzy mię­dzy inny­mi nt. pro­fi­lak­ty­ki raka pier­si. Lista miast wraz z adre­sa­mi wyda­rzeń dostęp­na jest pod lin­kiem.

Zain­te­re­so­wa­nie ubie­gło­rocz­ną akcją „Bada­my nie tyl­ko mamy” prze­ro­sło nasze ocze­ki­wa­nia. W dzia­ła­nia zaan­ga­żo­wa­ło się ponad 90 lokal­nych klu­bów Ama­zo­nek. W każ­dym z miast przed­sta­wi­ciel­ki naszej orga­ni­za­cji roz­ma­wia­ły z wie­lo­ma kobie­ta­mi – nie tyl­ko mama­mi – o tym, jak waż­na jest pro­fi­lak­ty­ka raka pier­si. Uczest­nicz­ki bra­ły udział w szko­le­niach, jak wyko­nać samo­ba­da­nie pier­si, a tak­że pozy­ska­ły wie­dzę, kie­dy zro­bić USG i mam­mo­gra­fię. Z uwa­gi na to, że bar­dzo wie­le kobiet sko­rzy­sta­ło z naszej akcji, posta­no­wi­ły­śmy ją powtó­rzyć. Widać ogrom­ne zapo­trze­bo­wa­nie na zdo­by­wa­nie rze­tel­nej wie­dzy na temat dba­nia o zdro­wie wśród Polek. Zapra­sza­my wszyst­kie kobie­ty, któ­re chcą w ramach pre­zen­tu z oka­zji Dnia Mat­ki dla sie­bie, mamy lub innej bli­skiej kobie­ty – poda­ro­wać wie­dzę wła­śnie w tym zakre­sie – mówi  Kry­sty­na Wechmann, Pre­zes Fede­ra­cji Sto­wa­rzy­szeń Ama­zon­ki

Oprócz akcji sta­cjo­nar­nej w róż­nych czę­ściach kra­ju, moż­na aktyw­nie dołą­czyć onli­ne. Fede­ra­cja Sto­wa­rzy­szeń Ama­zon­ki opra­co­wa­ła info­gra­fi­kę wska­zu­ją­cą, kie­dy nale­ży wyko­nać pro­fi­lak­tycz­ne bada­nia pier­si. Jest dostęp­na do pobra­nia na pro­fi­lach spo­łecz­no­ścio­wych Fede­ra­cji Sto­wa­rzy­szeń Ama­zon­ki oraz stro­nie www. W dn. 25 i 26 maja wystar­czy udo­stęp­nić ją na swo­im pro­fi­lu w mediach spo­łecz­no­ścio­wych, dodać hasz­tag #bada­my­nie­tyl­ko­ma­my i ozna­czyć bli­ską kobie­tę, na któ­rej zdro­wiu nam zale­ży. Niech w Dniu Mat­ki plat­for­my spo­łecz­no­ścio­we zale­je fala publi­ka­cji edu­ku­ją­cych o pro­fi­lak­ty­ce raka pier­si. Każ­dy może mieć w tym swój udział.

Pro­fi­lak­ty­ka i wcze­sne roz­po­zna­nie

Obec­nie rak pier­si zdia­gno­zo­wa­ny we wcze­snym sta­dium jest nie­mal w 100 proc. wyle­czal­ny. Dla­te­go trze­ba regu­lar­nie wyko­ny­wać samo­ba­da­nie pier­si oraz mam­mo­gra­fię prze­sie­wo­wą zgod­nie z aktu­al­ny­mi zale­ce­nia­mi. Lekarz może też jako uzu­peł­nie­nie dia­gno­sty­ki skie­ro­wać na bada­nie USG pier­si.

Co powin­no wzbu­dzić czuj­ność w trak­cie samo­ba­da­nia i z jaki­mi obja­wa­mi nale­ży udać się do leka­rza? Prak­tycz­nie każ­da zmia­na w obrę­bie pier­si czy pachy powin­na zwró­cić naszą uwa­gę. Wśród nie­po­ko­ją­cych symp­to­mów wyróż­nia się m.in.: guz­ki, zmia­nę struk­tu­ry skó­ry, zaczer­wie­nie­nie naskór­ka, poja­wia­ją­ce się wgłę­bie­nia, znie­kształ­ce­nie bro­daw­ki lub wyciek z niej, a tak­że ból w oko­li­cach klat­ki pier­sio­wej lub pach. Spo­strze­że­nie tego typu zmian wyma­ga cyklicz­nej obser­wa­cji swo­je­go cia­ła, do cze­go ide­al­ną oka­zją jest samo­ba­da­nie.

Już po ukoń­cze­niu 20 r.ż. kobie­ty powin­ny prze­pro­wa­dzać je regu­lar­nie raz w mie­sią­cu – naj­le­piej pomię­dzy 6 a 9 dniem cyklu. Po meno­pau­zie samo­ba­da­nie moż­na wyko­ny­wać w dowol­nym ter­mi­nie – waż­ne jed­nak, aby robić to sys­te­ma­tycz­nie co 30 dni. War­to pamię­tać, że bada­nie pal­pa­cyj­ne pier­si powin­no być rów­nież prze­pro­wa­dzo­ne przez leka­rza w trak­cie wizy­ty gine­ko­lo­gicz­nej. Gine­ko­log może prze­ka­zać wie­le cen­nych infor­ma­cji oraz zwe­ry­fi­ko­wać tech­ni­kę wyko­ny­wa­nia samo­ba­da­nia.

Samo­ba­da­nie pier­si jest uzu­peł­nie­niem takich badań dia­gno­stycz­nych jak USG i mam­mo­gra­fia. Od listo­pa­da 2023 w ramach bez­płat­ne­go pro­gra­mu pro­fi­lak­tycz­ne­go kobie­ty w wie­ku 45–74 mogą i powin­ny raz na 2 lata wyko­ny­wać mam­mo­gra­fię. Jeśli kobie­ta nie kwa­li­fi­ku­je się do bada­nia prze­sie­wo­we­go, może po bada­niu kon­tro­l­nym, na pod­sta­wie skie­ro­wa­nia od leka­rza (gine­ko­log, onko­log) wyko­nać bada­nie USG lub mam­mo­gra­fię[1].

Pro­fi­lak­ty­kę raka pier­si moż­na porów­nać do spor­tu. W spo­rcie może­my osią­gać naj­lep­sze wyni­ki tyl­ko, gdy regu­lar­nie tre­nu­je­my. Podob­nie jest z pro­fi­lak­ty­ką, jej zło­te zasa­dy to samo­ba­da­nie co mie­siąc, wyko­ny­wa­nie mam­mo­gra­ficz­nych badań prze­sie­wo­wych, USG zgod­nie z zale­ce­nia­mi leka­rza oraz bada­nie pier­si przez gine­ko­lo­ga. Ser­decz­nie zapra­szam do dołą­cze­nia do akcji „Bada­my nie tyl­ko mamy” sta­cjo­nar­nie lub onli­ne, by dowie­dzieć się wię­cej o tym, jak dbać swo­je pier­si – pod­su­mo­wu­je Kry­sty­na Wechmann, Pre­zes Fede­ra­cji Sto­wa­rzy­szeń Ama­zon­ki i mistrzy­ni Pol­ski w wio­ślar­stwie.

[1] https://www.nfz.gov.pl/gfx/nfz/userfiles/_public/aktualnosci/aktualnosci_oddzialow/ulotka_sroda_z_profilaktyka_profilaktyka_raka_piersi_cyfrowa.pdf