Kontynuacja programu bezpłatnych szczepień przeciw HPV w 2024 roku!

Jak infor­mu­je Mini­ster­stwo Zdro­wia, powszech­ny pro­gram bez­płat­nych szcze­pień prze­ciw HPV  (Human Papil­lo­ma Virus) nie jest jed­no­rocz­ny i zgod­nie z jego zało­że­nia­mi szcze­pie­nia będą nadal prze­pro­wa­dza­ne u dzie­ci w gru­pach wie­ko­wych 12 i 13 lat. Takie zało­że­nia pro­gra­mu obo­wią­zu­ją sta­le, do cza­su kie­dy nie zosta­ną zmie­nio­ne. Według eks­per­tów Ogól­no­pol­skie­go Pro­gra­mu Zwal­cza­nia Cho­rób Infek­cyj­nych, to bar­dzo dobry krok w posze­rza­niu świa­do­mo­ści na temat szcze­pień oraz w zwięk­sza­niu wyszcze­pial­no­ści wśród mło­dych ludzi.

War­to pod­kre­ślić ogrom­ne zna­cze­nie szcze­pień prze­ciw­ko wiru­so­wi bro­daw­cza­ka ludz­kie­go (HPV) w zapo­bie­ga­niu raka szyj­ki maci­cy, czy­li jed­ne­go z naj­czę­ściej wystę­pu­ją­cych nowo­two­rów zło­śli­wych u kobiet. Ponad 3,8 tys. kobiet w Pol­sce wal­czy z rakiem szyj­ki maci­cy i nie­ste­ty ponad poło­wa z nich prze­gry­wa wal­kę z tą cho­ro­bą. Jed­nak war­to pamię­tać, że wirus HPV, to nie tyl­ko rak szyj­ki maci­cy. Ten wirus jest odpo­wie­dzial­ny rów­nież za nowo­two­ry regio­nu gło­wy i szyi, raka odby­tu, raka prą­cia oraz bar­dzo uciąż­li­we kłyk­ci­ny koń­czy­ste – dla­te­go szcze­pie­nie chłop­ców jest rów­nie waż­ne. Eks­per­ci Ogól­no­pol­skie­go Pro­gra­mu Zwal­cza­nia Cho­rób Infek­cyj­nych, pod­kre­śla­ją wagę szcze­pień w pro­fi­lak­ty­ce prze­ciw­no­wo­two­ro­wej.

Szcze­pie­nia prze­ciw­ko HPV są zare­je­stro­wa­ne dla wszyst­kich osób od 9 roku życia bez gór­nej gra­ni­cy wie­ku. Powszech­ny pro­gram bez­płat­nych szcze­pień prze­ciw HPV jest skie­ro­wa­ny do dziew­cząt i chłop­ców w wie­ku 12 i 13 lat. W 2023 roku ze szcze­pień mogły sko­rzy­stać dzie­ci uro­dzo­ne w 2010 i 2011 r., z kolei w 2024 roku, pro­gram obej­mu­je rocz­ni­ki 2011 oraz 2012. Szcze­pie­nia prze­ciw HPV dla dziew­cząt i chłop­ców w wie­ku 12 i 13 lat poda­wa­ne są w dwóch daw­kach, a odstęp mię­dzy tymi daw­ka­mi wyno­si od 6 do 12 mie­się­cy. Obec­nie mogą się już zapi­sy­wać dzie­ci z rocz­ni­ka 2012!

Aktu­al­nie mamy dostęp­ne dwie szcze­pion­ki prze­ciw HPV, któ­re róż­nią się walent­no­ścią, dla­te­go też bar­dzo istot­ne jest wybie­ra­nie szcze­pion­ki o jak naj­szer­szym zasto­so­wa­niu” – zazna­cza prof. Ant­czak.

Zapi­sać dziec­ko na szcze­pie­nie moż­na:

  • w przy­chod­ni Pod­sta­wo­wej Opie­ki Zdro­wot­nej (POZ)
  • przez info­li­nię 989 ( 7 dni w tygo­dniu od godz. 7:00 do 20:00),
  • przez Inter­ne­to­we Kon­to Pacjen­ta

Aby to zro­bić nale­ży:

  1. Zalo­go­wać się na swo­je Inter­ne­to­we Kon­to Pacjen­ta.
  2. Wejść w zakład­kę „Upraw­nie­nia”, a następ­nie „Kon­ta Two­ich dzie­ci”.
  3. Wybrać kon­to swo­je­go dziec­ka, póź­niej zakład­kę „Pro­fi­lak­ty­ka”, a następ­nie „Szcze­pie­nie”.
  4. Klik­nąć w opcję „Umów na szcze­pie­nie”.
  5. Następ­nie wska­zać, prze­ciw­ko cze­mu chce się zaszcze­pić dziec­ko (w przy­szło­ści obsłu­gi­wa­ne będą też inne szcze­pie­nia).
  6. Na koniec wybrać ter­min i miej­sce szcze­pie­nia oraz potwier­dzić wybór.

Ogól­no­pol­ski Pro­gram Zwal­cza­nia Cho­rób Infek­cyj­nych (daw­niej Ogól­no­pol­ski Pro­gram Zwal­cza­nia Gry­py) jest ini­cja­ty­wą spo­łecz­ną nie­za­leż­nych eks­per­tów medycz­nych. Pro­gram od ponad 10 lat pro­wa­dzi w Pol­sce dzia­ła­nia edu­ka­cyj­ne oraz wspie­ra pod­nie­sie­nie pozio­mów wyszcze­pial­no­ści, zarów­no wśród pacjen­tów z grup ryzy­ka, jak też w całym spo­łe­czeń­stwie. Zało­że­niem OPZCI jest to, aby wszy­scy i wszę­dzie, bez wzglę­du na wiek, mogli w peł­ni korzy­stać z dobro­dziej­stwa szcze­pień, co prze­ło­ży się na lep­szy stan zdro­wia i kon­dy­cję popu­la­cji. Pra­gnie­my sku­pić uwa­gę sys­te­mu ochro­ny zdro­wia na pro­fi­lak­ty­kę pier­wot­ną cho­rób zakaź­nych oraz zapew­nie­niu powszech­ne­go i rów­ne­go dostę­pu do szcze­pio­nek i szcze­pień na każ­dym pozio­mie opie­ki zdro­wot­nej. Orga­ni­za­to­rem Spo­łecz­nej Kam­pa­nii Infor­ma­cyj­nej powsta­łej w ramach Pro­gra­mu jest Fun­da­cja Nadzie­ja dla Zdro­wia. Dzia­ła­nia skie­ro­wa­ne są do śro­do­wi­ska medycz­ne­go, opi­nii publicz­nej, samo­rzą­dów oraz do pra­co­daw­ców. Przed­się­wzię­cie spo­tka­ło się z apro­ba­tą naj­waż­niej­szych insty­tu­cji dzia­ła­ją­cych na rzecz popra­wy zdro­wia publicz­ne­go, wie­lu orga­ni­za­cji zrze­sza­ją­cych leka­rzy, pra­co­daw­ców, związ­ki samo­rzą­dów i towa­rzy­stwa medycz­ne. Wię­cej infor­ma­cji na stro­nie: www.opzci.pl.