Miesiąc Świadomości Raka Piersi-ruszyła akcja przypominająca o profilaktyce raka piersi

W związ­ku z trwa­ją­cym obec­nie Mie­sią­cem Świa­do­mo­ści Raka Pier­si, orga­ni­za­to­rzy kam­pa­nii[1] „Wylecz raka pier­si HER2+” przy współ­pra­cy z mar­ką odzie­żo­wą H&M, poprzez akcję „Przy­mierz się do samo­ba­da­nia” – zachę­ca­ją kobie­ty do wyko­na­nia badań pro­fi­lak­tycz­nych. W ramach dzia­łań, w dam­skich i dzie­cię­cych przy­mie­rzal­niach skle­pów sta­cjo­nar­nych H&M w całej Pol­sce umiesz­czo­ne są naklej­ki z kodem QR, któ­ry po zeska­no­wa­niu pro­wa­dzi do instruk­cji samo­ba­da­nia pier­si. Regu­lar­ne obser­wo­wa­nie i samo­dziel­ne bada­nie biu­stu to spo­sób na lep­sze pozna­nie swo­je­go cia­ła, jak i wcze­sne wykry­cie zmian.

Paź­dzier­nik od pra­wie 40 lat jest Mie­sią­cem Świa­do­mo­ści Raka Pier­si. Zało­że­niem tej ogól­no­świa­to­wej ini­cja­ty­wy jest budo­wa­nie wie­dzy nt. pro­fi­lak­ty­ki raka pier­si, któ­rej istot­nym aspek­tem jest regu­lar­ne, comie­sięcz­ne wyko­ny­wa­nie samo­ba­da­nia, a tak­że badań prze­sie­wo­wych zgod­nie z zale­ce­nia­mi leka­rzy – USG i mam­mo­gra­fii. Mam­mo­gra­fia od listo­pa­da 2023 r. będzie dostęp­na bez­płat­nie w Pol­sce w roz­sze­rzo­nym zakre­sie dla kobiet już od 45. roku życia do 74. roku życia w ramach pro­gra­mu pro­fi­lak­ty­ki raka pier­si[2].

W Pol­sce świa­do­mość pro­fi­lak­ty­ki jest wciąż niska. Panu­je prze­ko­na­nie zarów­no wśród mło­dych, jak i star­szych kobiet, że rak pier­si ich nie doty­czy. Nie­wy­ko­ny­wa­nie samo­ba­da­nia oraz badań scre­enin­go­wych może wyni­kać ze stra­chu przed wykry­ciem cho­ro­by. War­to jed­nak pamię­tać, że bada­my się, aby potwier­dzić swój dobry stan zdro­wia i poznać swo­je cia­ło – mówi Anna Kupiec­ka, pre­ze­ska fun­da­cji Onko­Ca­fe – Razem Lepiej.

Rak pier­si jest naj­czę­ściej wystę­pu­ją­cym nowo­two­rem zło­śli­wym u kobiet

Sza­cu­je się, że rak pier­si sta­no­wi ok. 23,8% wszyst­kich zacho­ro­wań na nowo­two­ry w Pol­sce i jest przy­czy­ną ok. 15,3% zgo­nów[3]. Wcze­sne wykry­cie zna­czą­co zwięk­sza szan­se na jego cał­ko­wi­te wyle­cze­nie.

– Już każ­da nasto­lat­ka powin­na regu­lar­nie wyko­ny­wać samo­ba­da­nie pier­si. Edu­ka­cja w tym zakre­sie powin­na być pro­wa­dzo­na zarów­no w szko­łach, jak i naj­bliż­szym oto­cze­niu. Istot­ny jest fakt, że dzię­ki roz­wo­jo­wi medy­cy­ny i dostęp­nym tera­piom, rak pier­si może być coraz czę­ściej cho­ro­bą wyle­czal­ną lub prze­wle­kłą. Regu­lar­ne samo­ba­da­nie i bada­nia obra­zo­we reali­zo­wa­ne zgod­nie z zale­ce­nia­mi pozwo­lą poznać swo­je cia­ło i szyb­ko reago­wać na wykry­te zmia­ny – prze­ko­nu­je Joan­na Roko­szew­ska-Łoj­ko, dyrek­tor zarzą­dza­ją­ca i czło­nek zarzą­du fun­da­cji Rak’n’Roll.

Jak prze­pro­wa­dzić samo­ba­da­nie?

Samo­ba­da­nie powin­no być wyko­ny­wa­ne co mie­siąc, mię­dzy 6. a 9. dniem cyklu, naj­le­piej 3–5 dni po zakoń­cze­niu mie­siącz­ki. W przy­pad­ku kobiet w okre­sie meno­pau­zal­nym – tego same­go dnia każ­de­go mie­sią­ca. Pra­wi­dło­we prze­pro­wa­dze­nie samo­ba­da­nia uwzględ­nia trzy eta­py: obser­wa­cję, bada­nie pal­pa­cyj­ne w pozy­cji sto­ją­cej oraz bada­nie pal­pa­cyj­ne w pozy­cji leżą­cej.

Samo­ba­da­nie roz­pocz­nij od obser­wa­cji. Sto­jąc przed lustrem, oceń kształt pier­si i wygląd skó­ry. Bądź czuj­na na nie­ty­po­we asy­me­trie, wszel­kie zgru­bie­nia, wklę­śnię­cia, czy zaczer­wie­nie­nia. Obser­wa­cję wyko­nuj w dwóch pozy­cjach – naj­pierw z ręka­mi na bio­drach, następ­nie z unie­sio­ny­mi nad gło­wą  – tłu­ma­czy Mag­da­le­na Kar­dy­nał, pre­ze­ska fun­da­cji Ome­aLi­fe.

Bada­nie pal­pa­cyj­ne na sto­ją­co moż­na wyko­nać pod prysz­ni­cem lub przed lustrem. Połóż lewą rękę z tyłu gło­wy, a dłoń umieść na kar­ku. Dla uła­twie­nia podziel pierś na 4 obsza­ry i dokład­nie zba­daj każ­dy z nich. Trze­ma środ­ko­wy­mi pal­ca­mi pra­wej ręki zacznij od uci­ska­nia otocz­ki bro­daw­ki lewej pier­si. Następ­nie od bro­daw­ki na zewnątrz pier­si wyko­nuj okręż­ne ruchy na całej powierzch­ni pier­si. Zba­daj tak­że dół pacho­wy i węzły chłon­ne. W ana­lo­gicz­ny spo­sób zba­daj pra­wą pierś.

W przy­pad­ku bada­nia pal­pa­cyj­ne­go w pozy­cji leżą­cej – połóż się, pod­kła­da­jąc pod pra­wy bark ręcz­nik zwi­nię­ty w rulon i umieść lewą rękę za gło­wą. Trze­ma środ­ko­wy­mi pal­ca­mi pra­wej ręki zacznij od uci­ska­nia otocz­ki bro­daw­ki lewej pier­si. Następ­nie od bro­daw­ki na zewnątrz pier­si wyko­nuj okręż­ne ruchy na całej powierzch­ni pier­si. Zba­daj tak­że dół pacho­wy i węzły chłon­ne. W ana­lo­gicz­ny spo­sób zba­daj pra­wą pierś – opi­su­je Elż­bie­ta Kozik, pre­ze­ska zarzą­du sto­wa­rzy­sze­nia Pol­skie Ama­zon­ki Ruch Spo­łecz­ny.

Jeśli coś Cię zanie­po­koi, nie­zwłocz­nie zgłoś się do chi­rur­ga onko­lo­gicz­ne­go (koniecz­ne skie­ro­wa­nie), onko­lo­ga, gine­ko­lo­ga lub leka­rza pierw­sze­go kon­tak­tu.

Ruszy­ła akcja „Przy­mierz się do samo­ba­da­nia”

W ramach kam­pa­nii „Wylecz Raka Pier­si HER2+” ruszy­ła akcja „Przy­mierz się do samo­ba­da­nia”, któ­rej part­ne­rem jest mar­ka odzie­żo­wa H&M. Przez cały paź­dzier­nik w przy­mie­rzal­niach dam­skich i dzie­cię­cych we wszyst­kich skle­pach sta­cjo­nar­nych w Pol­sce, na lustrach widocz­ne są naklej­ki z kodem QR, któ­ry po zeska­no­wa­niu prze­no­si na stro­nę www kam­pa­nii. Dostęp­ne są tam mate­ria­ły edu­ka­cyj­ne doty­czą­ce samo­ba­da­nia pier­si zarów­no w for­mie opi­su, jak i video.

 – Jako mar­ka H&M czę­sto anga­żu­je­my się w waż­ne spo­łecz­nie tema­ty, dzię­ki temu jeste­śmy jesz­cze bli­żej naszych klien­tów i klien­tek na całym świe­cie. Bar­dzo cie­szy­my się, że może­my udo­stęp­nić nasze dam­skie i dzie­cię­ce przy­mie­rzal­nie we wszyst­kich skle­pach sta­cjo­nar­nych H&M w Pol­sce. Dzię­ki temu infor­ma­cje na temat tak waż­nej kam­pa­nii dotrą do wie­lu kobiet w róż­nym wie­ku. Dodat­ko­wo zde­cy­do­wa­li­śmy się na pro­mo­wa­nie prze­ka­zu zwią­za­ne­go z samo­ba­da­niem pier­si wśród użyt­kow­ni­czek nasze­go pro­gra­mu lojal­no­ścio­we­go Hel­lo H&M Mem­ber. W ten spo­sób może­my zwięk­szyć zasięg, poten­cjal­nie docie­ra­jąc do milio­nów naszych klien­tek. Zgod­nie z hasłem kam­pa­nii Przy­mierz się do samo­ba­da­nia, war­to zna­leźć czas nie tyl­ko na wybór nowej gar­de­ro­by, ale przede wszyst­kim na tro­skę o sie­bie – pod­kre­śla Daria Kacz­ma­rek z Dzia­łu Komu­ni­ka­cji H&M Pol­ska.

USG i mam­mo­gra­fia uzu­peł­nie­niem samo­ba­da­nia

Poza regu­lar­nym samo­ba­da­niem, istot­ne jest cyklicz­ne wyko­ny­wa­nie pro­fi­lak­tycz­nych badań dia­gno­stycz­nych, takich jak USG i mam­mo­gra­fia. Kobie­ty mię­dzy 20. a 40. rokiem życia powin­ny wyko­ny­wać USG pier­si raz na 2 lata, a panie powy­żej 40. roku życia – raz na rok.  Bada­nie zale­ca­ne jest u mło­dych kobiet, któ­rych pier­si zbu­do­wa­ne są głów­nie z tkan­ki o cha­rak­te­rze gru­czo­ło­wym, u kobiet w cią­ży i kar­mią­cych pier­sią, a tak­że jako uzu­peł­nie­nie mam­mo­gra­fii, jeśli lekarz tak zde­cy­du­je. Mam­mo­gra­fia nato­miast reko­men­do­wa­na jest u pań powy­żej 40. roku życia, któ­rych pier­si mają wię­cej tkan­ki tłusz­czo­wej. Pomię­dzy 40. a 49. rokiem życia powin­na być wyko­ny­wa­na raz na rok lub 2 lata, w zależ­no­ści od decy­zji i zale­ceń leka­rza. Aktu­al­nie kobie­ty w wie­ku 50–69 lat obję­te są bez­płat­nym pro­gra­mem pro­fi­lak­tycz­nym, w ramach któ­re­go mogą raz na 2 lata wyko­nać bada­nie mam­mo­gra­ficz­ne bez­płat­nie i bez skie­ro­wa­nia. Pro­gram został roz­sze­rzo­ny i już od listo­pa­da br. korzy­stać z nie­go będą mogły kobie­ty w wie­ku od 45. do 74. roku życia

Z każ­dym mie­sią­cem wyko­ny­wa­nie samo­ba­da­nia sta­je się coraz łatwiej­sze, bo lepiej pozna­je­my swo­je cia­ło. Naj­trud­niej jest zacząć, ale kie­dy –  jak nie w paź­dzier­ni­ku – mie­sią­cu, w któ­rym naj­wię­cej mówi się, jakie to waż­ne? Kolej­nym kro­kiem, w zależ­no­ści od wie­ku i zale­ceń, jest zapi­sa­nie się na USG lub mam­mo­gra­fię i pój­ście na wizy­tę. Praw­da, że pro­ste? – pod­su­mo­wu­je Kry­sty­na Wechmann, pre­zes Fede­ra­cji Sto­wa­rzy­szeń Ama­zon­ki.

 

Kam­pa­nia „Wylecz raka pier­si HER2+” powsta­ła z myślą o kobie­tach z tym pod­ty­pem nowo­two­ru, a jej celem jest wspar­cie oraz edu­ka­cja cho­rych i ich bli­skich. W ramach ini­cja­ty­wy uru­cho­mio­no stro­nę wyleczrakapiersi.pl oraz fan­pa­ge na Face­bo­oku Wylecz raka HER2+.

[1] Kam­pa­nię „Wylecz raka pier­si HER2+” two­rzy pięć waż­nych orga­ni­za­cji pacjenc­kich – Onko­Ca­fe – Razem Lepiej, Rak’n’Roll, Ome­aLi­fe – Rak pier­si nie ogra­ni­cza, Fede­ra­cja Sto­wa­rzy­szeń Ama­zon­ki oraz Pol­skie Ama­zon­ki Ruch Spo­łecz­ny

[2] https://www.gov.pl/web/zdrowie/bezplatna-mammografia-dla-kobiet-45–74-lat-oraz-refundacja-terapii-lekowej-raka-piersi

[3] https://onkologia.org.pl/sites/default/files/publications/2023–01/nowotwory_2020.pdf