Zdrowe serce w każdym wieku

Pro­fi­lak­ty­ka cho­rób kar­dio­lo­gicz­nych wią­że się z ogól­ną dba­ło­ścią o zdro­wie oraz prze­strze­ga­niem zale­ceń leka­rzy. Waż­nym ele­men­tem takiej pro­fi­lak­ty­ki są rów­nież szcze­pie­nia ochron­ne dla osób w każ­dym wie­ku, w tym szcze­pie­nie prze­ciw gry­pie wyko­ny­wa­ne co roku. Bada­nia prze­pro­wa­dzo­ne w USA poka­zu­ją, iż w okre­sie jesien­no-zimo­wym zwięk­sza się licz­ba uda­rów oraz zawa­łów, a nawet 1/4 z nich była poprze­dzo­na zacho­ro­wa­niem na gry­pę i zapa­le­niem płuc. Ryzy­ko zawa­łu ser­ca po potwier­dzo­nej infek­cji gry­po­wej jest sze­ścio­krot­nie więk­sze.

Powsta­nie cho­ro­by ser­ca wią­że się z wie­lo­ma czyn­ni­ka­mi, zarów­no wro­dzo­ny­mi, jak i śro­do­wi­sko­wy­mi, moż­na więc bez kło­po­tu wymie­nić takie, któ­re mają udo­wod­nio­ny przez naukow­ców wpływ na kon­dy­cję tego orga­nu. Są to przede wszyst­kim złe nawy­ki zwią­za­ne z pale­niem papie­ro­sów, małą aktyw­no­ścią fizycz­ną, sie­dzą­cym try­bem życia oraz nie­zdro­wą die­tą pod­no­szą­cą poziom cho­le­ste­ro­lu we krwi. Leka­rze kar­dio­lo­dzy zale­ca­ją, obok wpro­wa­dze­nia proz­dro­wot­nych zmian, rów­nież ogra­ni­cze­nie sytu­acji stre­so­wych oraz pamię­ta­nie o corocz­nym szcze­pie­niu prze­ciw gry­pie:

Zacho­ro­wa­nie na gry­pę może zwięk­szać ryzy­ko wystą­pie­nia zawa­łów ser­ca oraz zaostrze­nie nie­wy­dol­no­ści ser­ca. Według nie­któ­rych danych nawet 1/4 wszyst­kich zawa­łów może być poprze­dzo­na infek­cją ukła­du odde­cho­we­go i gry­pą – powie­dzia­ła w roz­mo­wie z por­ta­lem www.zaszczepsiewiedza.pl dr n. med. Anna Ści­bisz, kar­dio­log ze Szpi­ta­la Medi­co­ver — Cho­ro­ba ta jest groź­na zarów­no dla mło­dych osób, uwa­ża­nych za zdro­we i nie cier­pią­cych na cho­ro­by prze­wle­kłe, jak i osób star­szych. Do czę­stych kar­dio­lo­gicz­nych powi­kłań gry­py nale­żą zapa­le­nie mię­śnia ser­co­we­go i zapa­le­nie osier­dzia. Szcze­pie­nie prze­ciw gry­pie pozwa­la unik­nąć groź­nych powi­kłań”.

U pacjen­tów z nie­wy­dol­no­ścią ser­ca w wyni­ku prze­by­cia gry­py może dojść nawet do zgo­nu, dla­te­go jest to gru­pa pacjen­tów, któ­rym leka­rze zale­ca­ją regu­lar­ne szcze­pie­nia. Wspo­mnia­ne wyżej zapa­le­nie mię­śnia ser­co­we­go oraz osier­dzia może skut­ko­wać prze­wle­kłą nie­wy­dol­no­ścią ser­ca i po kil­ku latach powo­do­wać koniecz­ność prze­szcze­pu ser­ca lub wspo­ma­ga­nia jego pra­cy sztucz­ny­mi komo­ra­mi:

Ponie­waż już po waka­cjach roz­po­czy­na się okres zwięk­szo­nych zacho­ro­wań na prze­zię­bie­nia i gry­pę, waż­ne, aby pacjen­ci pamię­ta­li o tym, żeby nie lek­ce­wa­żyć obja­wów prze­zię­bie­nia, pole­żeć, nie cho­dzić do pra­cy, a w razie zaostrze­nia obja­wów lub prze­dłu­ża­ją­cej się cho­ro­by, udać się do leka­rza”- prze­strze­ga dok­tor Ści­bisz.

Szcze­pie­nie prze­ciw gry­pie może więc nie tyl­ko uchro­nić przed zacho­ro­wa­niem i powi­kła­nia­mi, w tym przed ryzy­kiem wystą­pie­nia zawa­łu ser­ca, uda­ru mózgu, zaostrze­niem cho­rób ukła­du krą­że­nia albo naczyń mózgo­wych. Bada­nia nauko­we potwier­dza­ją jed­no­znacz­nie korzy­ści pły­ną­ce ze szcze­pień prze­ciw gry­pie dla całej popu­la­cji, w tym pacjen­tów kar­dio­lo­gicz­nych. Bada­nie popu­la­cyj­ne prze­pro­wa­dzo­ne w połu­dnio­wym Taj­wa­nie poka­za­ło, że u pacjen­tów w wie­ku powy­żej 65 lat szcze­pie­nia prze­ciw­ko gry­pie wią­za­ły się ze spad­kiem umie­ral­no­ści z powo­du uda­ru mózgu o 65%; spad­kiem umie­ral­no­ści z powo­du zapa­le­nia płuc o 53%; spad­kiem umie­ral­no­ści z powo­du cho­rób ser­ca o 22%; spad­kiem umie­ral­no­ści z powo­du nad­ci­śnie­nia tęt­ni­cze­go o 40%; spad­kiem umie­ral­no­ści z powo­du cho­ro­by nie­do­krwien­nej ser­ca o 26%. Lekarz rodzin­ny oraz geria­tra Domi­nik Lewan­dow­ski, pre­zes Mło­dych Leka­rzy Rodzin­nych, przy­po­mi­na o korzy­ściach szcze­pie­nia prze­ciw­ko gry­pie dla całej rodzi­ny:

Jeśli w naszym naj­bliż­szym oto­cze­niu jest nowo­ro­dek lub oso­ba star­sza, któ­ra ze wzglę­du na wiek lub z przy­czyn zdro­wot­nych nie może się zaszcze­pić, war­to pomy­śleć o stra­te­gii koko­no­wej. Szcze­pi­my wów­czas wszyst­kich domow­ni­ków zmniej­sza­jąc ryzy­ko prze­nie­sie­nia cho­ro­by na oso­bę nie­szcze­pio­ną. Doty­czy to tak­że szcze­pień prze­ciw­ko krztu­ś­co­wi, któ­ry jest bar­dzo groź­ną cho­ro­bą dla małych dzie­ci i nie­zwy­kle uciąż­li­wą dla osób star­szych”.

Dla pacjen­tów kar­dio­lo­gicz­nych, obok gry­py, istot­na dla zacho­wa­nia zdro­wia jest ochro­na przez wiru­so­wym zapa­le­niem wątro­by typu B i A (WZWB i WZWA), któ­rą moż­na uzy­skać dzię­ki szcze­pie­niom. Oso­by star­sze mogą rów­nież roz­wa­żyć szcze­pie­nie prze­ciw­ko pneu­mo­ko­kom oraz menin­go­ko­kom. Szcze­pie­nie prze­ciw pneu­mo­ko­kom chro­ni oso­by star­sze i oso­by z cho­ro­ba­mi ukła­du krą­że­nia przed zacho­ro­wa­niem na zapa­le­nie płuc i inwa­zyj­ną cho­ro­bą pneu­mo­ko­ko­wą. Powi­kła­nia tych cho­rób mogą nie tyl­ko ozna­czać dłu­go­trwa­łą hospi­ta­li­za­cję, ale rów­nież śmierć.

Doro­śli oraz senio­rzy nie powin­ni rów­nież zapo­mi­nać o regu­lar­nym spraw­dza­niu sta­nu zdro­wia pod­czas wizyt lekar­skich, w tym kon­tro­lo­wa­niu, czy są odpo­wied­nio chro­nio­ne przed cho­ro­ba­mi zakaź­ny­mi:

Kalen­darz szcze­pień obo­wiąz­ko­wych koń­czy się w osiem­na­stym roku życia, ale dba­łość o odpo­wied­nią pro­fi­lak­ty­kę cho­rób zakaź­nych nie koń­czy się nigdy — stwier­dza lekarz Domi­nik Lewan­dow­ski — Waż­na rola leka­rzy rodzin­nych pole­ga na tym, aby przy każ­dej moż­li­wej oka­zji przy­po­mi­nać pacjen­tom o szcze­pie­niach zale­ca­nych. W sezo­nie gry­po­wym w gabi­ne­cie wywie­szam moje zdję­cie ze szcze­pie­nia prze­ciw gry­pie w danym roku – zacie­ka­wia to pacjen­tów oraz zachę­ca do pod­ję­cia decy­zji o takiej wła­śnie ochro­nie przed powi­kła­nia­mi tej groź­nej cho­ro­by. Oso­bom wąt­pią­cym w sku­tecz­ność czy bez­pie­czeń­stwo szcze­pień powta­rzam, iż są to naj­le­piej prze­ba­da­ne pre­pa­ra­ty medycz­ne na ryn­ku, któ­rych każ­da par­tia pod­da­wa­na jest kon­tro­li. Oso­by star­sze pamię­ta­ją jesz­cze cho­ro­by wie­ku dzie­cię­ce­go, prze­ciw któ­rym dziś może­my się szcze­pić, na przy­kład odrę, świn­kę, różycz­kę. Pamię­ta­ją rówie­śni­ków, któ­rzy prze­cho­ro­wa­nie polio przy­pła­ci­li trwa­ła nie­peł­no­spraw­no­ścią. Młod­szym poka­zu­ję mój przy­kład — leka­rza, któ­ry się szcze­pi. Taka oso­bi­sta posta­wa, to naj­lep­szy spo­sób, aby zwięk­szyć zaufa­nie do szcze­pień, któ­re są waż­nym ele­men­tem pro­fi­lak­ty­ki zdro­wot­nej w każ­dym wie­ku”.

Zaszczep się wie­dzą to akcja infor­ma­cyj­na i edu­ka­cyj­na pro­wa­dzo­na od 2015 roku przez Zwią­zek Pra­co­daw­ców Inno­wa­cyj­nych Firm Far­ma­ceu­tycz­nych INFARMA. Jest prze­wod­ni­kiem po wia­ry­god­nych i spraw­dzo­nych infor­ma­cjach doty­czą­cych szcze­pień. Rze­tel­ne i spraw­dzo­ne infor­ma­cje na temat szcze­pień moż­na zna­leźć na stro­nie inter­ne­to­wej www.zaszczepsiewiedza.pl. Oso­by sto­ją­ce przed decy­zją: „szcze­pić, czy nie szcze­pić?”, znaj­dą tu infor­ma­cje spraw­dzo­ne przez auto­ry­te­ty wspie­ra­ją­ce akcję. Są wśród nich uzna­ni eks­per­ci oraz insty­tu­cje od lat zaj­mu­ją­ce się wak­cy­no­lo­gią.

Akcję „Zaszczep się wie­dzą” wspie­ra­ją: Cen­trum Zdro­wia Dziec­ka, Fun­da­cja Roz­wo­ju Pedia­trii, Kra­jo­wy kon­sul­tant w dzie­dzi­nie neo­na­to­lo­gii, Naczel­na Rada Pie­lę­gnia­rek i Położ­nych, Pol­skie Towa­rzy­stwo Aler­go­lo­gicz­ne, Medi­co­ver Pol­ska, Pol­skie Towa­rzy­stwo Higie­nicz­ne, Naro­do­wy Insty­tut Zdro­wia Publicz­ne­go, Pol­ska Aka­de­mia Nauk, Pol­skie Towa­rzy­stwo Oświa­ty Zdro­wot­nej, Pol­skie Towa­rzy­stwo Pie­lę­gniar­skie, Kra­jo­wy kon­sul­tant w dzie­dzi­nie pedia­trii, Ogól­no­pol­ski Pro­gram Zwal­cza­nia Gry­py.