Ból w klatce piersiowej nie zawsze oznacza problemy z sercem. O czym jeszcze może świadczyć?

Czy ból w klat­ce pier­sio­wej zawsze ozna­cza zawał? Nie­ko­niecz­nie. Choć to objaw koja­rzo­ny z cho­ro­ba­mi ser­ca, może mieć wie­le innych przy­czyn – nie­któ­re poważ­ne, inne mniej oczy­wi­ste. Pro­ble­my tra­wien­ne, refluks, infek­cje płuc­ne, a nawet stres mogą wywo­łać dys­kom­fort w tej oko­li­cy. Ból ten może być rów­nież obja­wem mniej zna­nych cho­rób, takich jak Noc­na Napa­do­wa Hemo­glo­bi­nu­ria (PNH). Dla­cze­go war­to zwró­cić uwa­gę na nie­ty­po­we obja­wy i jakie bada­nia mogą pomóc w posta­wie­niu dia­gno­zy?

Ból w klat­ce pier­sio­wej to symp­tom, któ­ry może budzić lęk, zwłasz­cza gdy koja­rzy się z zawa­łem ser­ca. Jed­nak nie każ­de kłu­cie czy ucisk w tej oko­li­cy wyni­ka z pro­ble­mów kar­dio­lo­gicz­nych. – Ból w klat­ce pier­sio­wej może mieć róż­ne przy­czy­ny, zarów­no ser­co­we jak i poza­ser­co­we. Może być obja­wem poważ­nych scho­rzeń takich jak zawał ser­ca, ale rów­nież wyni­kać z mniej groź­nych sta­nów jak np. refluks żołąd­ko­wo-prze­ły­ko­wy. W przy­pad­ku nie­zdia­gno­zo­wa­ne­go bólu w klat­ce pier­sio­wej zawsze nale­ży skon­tak­to­wać się z leka­rzem, zwłasz­cza jeśli jest on sil­ny, prze­szy­wa­ją­cy czy gnio­tą­cy, nie­za­leż­ny od pozy­cji cia­ła i odde­chu. Pod­sta­wo­wa dia­gno­sty­ka zwy­kle obej­mu­je EKG, bada­nia krwi, gastro­sko­pię czy prze­świe­tle­nie klat­ki pier­sio­wej. Wcze­sne roz­po­zna­nie przy­czy­ny bólu może być klu­czo­we dla wła­ści­we­go lecze­nia – pod­kre­śla dr n. med. Marek Dudziń­ski, spe­cja­li­sta cho­rób wewnętrz­nych i hema­to­lo­gii z Fun­da­cji Saven­tic.

Stres może wyzwa­lać ból

Za ból w klat­ce pier­sio­wej czę­sto odpo­wie­dzial­ne są scho­rze­nia gastrycz­ne, takie jak refluks żołąd­ko­wo-prze­ły­ko­wy, któ­ry powo­du­je pie­cze­nie i dys­kom­fort w wyni­ku cofa­nia się tre­ści żołąd­ko­wej do prze­ły­ku. Oso­by z tym scho­rze­niem mogą odczu­wać dole­gli­wo­ści przy­po­mi­na­ją­ce dła­wi­cę pier­sio­wą, czy­li objaw cho­ro­by nie­do­krwien­nej ser­ca.

Rów­nie czę­sto powo­dem może być prze­wle­kły stres. Ner­wo­bó­le, czy­li neu­ral­gia mię­dzy­że­bro­wa, to stan, w któ­rym napię­cie mię­śnio­we w oko­li­cy klat­ki pier­sio­wej powo­du­je ostry ból. Jest to szcze­gól­nie czę­ste u osób pro­wa­dzą­cych inten­syw­ny, stre­su­ją­cy tryb życia, w któ­rym napię­cie emo­cjo­nal­ne prze­kła­da się na pro­ble­my z mię­śnia­mi i ner­wa­mi. Zda­rza się, że oso­by cier­pią­ce na stres doświad­cza­ją kłu­cia w klat­ce, któ­re może przy­po­mi­nać obja­wy ser­co­we.

Cho­ro­by płuc, takie jak zapa­le­nie płuc, mogą rów­nież wywo­ły­wać sil­ny ból w klat­ce, któ­ry nasi­la się przy kasz­lu lub głę­bo­kim oddy­cha­niu. Czę­sto dole­gli­wo­ści te są zwią­za­ne z infek­cją lub sta­nem zapal­nym oskrze­li lub płuc, co może myl­nie suge­ro­wać pro­ble­my kar­dio­lo­gicz­ne.

Inną cho­ro­bą mogą­cą obja­wiać się bóla­mi w klat­ce pier­sio­wej jest Noc­na Napa­do­wa Hemo­glo­bi­nu­ria (PNH). To rzad­kie, naby­te scho­rze­nie ukła­du krwio­twór­cze­go, któ­re pro­wa­dzi do nasi­lo­ne­go roz­pa­du  czer­wo­nych krwi­nek i zwięk­sza ryzy­ko zakrze­pi­cy. Zakrze­py te mogą poja­wić się w róż­nych czę­ściach cia­ła, w tym w naczy­niach płuc­nych lub ser­co­wych, co wywo­łu­je sil­ny ból w klat­ce pier­sio­wej, czę­sto mylo­ny z obja­wa­mi zawa­łu.

Dys­kom­fort w klat­ce pier­sio­wej może mieć róż­ne for­my, od ostre­go kłu­cia po cią­gły ucisk. Jeśli pro­mie­niu­je on do ramie­nia, żuchwy lub ple­ców, towa­rzy­szą mu dusz­no­ści, zawro­ty gło­wy, poty czy omdle­nia, nale­ży natych­miast udać się na SOR. Waż­ny jest rów­nież czas trwa­nia: ból trwa­ją­cy dłu­żej niż 10–15 minut, szcze­gól­nie w spo­czyn­ku, może wska­zy­wać na poważ­ne scho­rze­nia. W przy­pad­ku PNH dodat­ko­we obja­wy to zmę­cze­nie, ciem­ny mocz, bóle brzu­cha i obrzę­ki, któ­re mogą suge­ro­wać obec­ność zakrze­pów.

– Każ­dy prze­wle­kły ból w klat­ce pier­sio­wej wyma­ga natych­mia­sto­wej dia­gno­sty­ki, ponie­waż może być obja­wem poważ­nych scho­rzeń. W przy­pad­ku rzad­kich cho­rób, takich jak Noc­na Napa­do­wa Hemo­glo­bi­nu­ria (PNH), pro­ces dia­gno­zo­wa­nia jest jed­nak bar­dziej skom­pli­ko­wa­ny. Obja­wy PNH, takie jak prze­wle­kłe zmę­cze­nie, ciem­ne zabar­wie­nie moczu, bóle brzu­cha czy zakrze­py są nie­spe­cy­ficz­ne i czę­sto są mylo­ne z symp­to­ma­mi innych cho­rób. Koniecz­ne są spe­cja­li­stycz­ne bada­nia krwi, a tak­że wię­cej cza­su na posta­wie­nie wła­ści­wej dia­gno­zy, co spra­wia, że cho­ro­ba ta czę­sto jest roz­po­zna­wa­na z opóź­nie­niem– tłu­ma­czy dr n. med. Marek Dudziń­ski, eks­pert z Fun­da­cji Saven­tic, któ­ra bez­płat­nie poma­ga w dia­gno­sty­ce cho­rób rzad­kich.

Czy ból w klat­ce się leczy?

Lecze­nie bólu w klat­ce pier­sio­wej zale­ży od przy­czy­ny. W przy­pad­kach takich jak refluks czy stres, sto­su­je się leki prze­ciw­bó­lo­we lub zmniej­sza­ją­ce pro­duk­cję kwa­su w żołąd­ku. Jeśli przy­czy­ną jest cho­ro­ba nie­do­krwien­na ser­ca sto­su­je się lecze­nie zacho­waw­cze lub inwa­zyj­ne (angio­pla­sty­ka, bypa­sy). W cho­ro­bach rzad­kich, jak PNH, lecze­nie kon­cen­tru­je się na kon­tro­lo­wa­niu cho­ro­by i zapo­bie­ga­niu zakrze­pom. Waż­na jest szyb­ka kon­sul­ta­cja z leka­rzem, szcze­gól­nie przy nagłych i sil­nych obja­wach. Wcze­sna dia­gno­sty­ka pozwa­la na szyb­kie pod­ję­cie lecze­nia i unik­nię­cie poważ­niej­szych kom­pli­ka­cji zdro­wot­nych.

O fun­da­cji Saven­tic Fun­da­cja Saven­tic powsta­ła z myślą o pacjen­tach, któ­rzy przez wie­le mie­się­cy lub lat pozo­sta­ją nie­zdia­gno­zo­wa­ni i poszu­ku­ją wła­ści­we­go spe­cja­li­sty lub ośrod­ka medycz­ne­go. Głów­nym zada­niem orga­ni­za­cji jest wspie­ra­nie szyb­szej dia­gno­sty­ki cho­rób rzad­kich. W tym celu Fun­da­cja stwo­rzy­ła i bez­płat­nie udo­stęp­nia apli­ka­cję, przez któ­rą pacjent może bez­piecz­nie prze­słać kwe­stio­na­riusz oraz dane medycz­ne. Otrzy­ma­ne doku­men­ty są ana­li­zo­wa­ne zarów­no przez inno­wa­cyj­ne algo­ryt­my sztucz­nej inte­li­gen­cji, jak i kon­sy­lium lekar­skie wyspe­cja­li­zo­wa­ne w zakre­sie cho­rób rzad­kich.