Jak wytrwać w postanowieniach noworocznych dłużej niż miesiąc?

Schud­nąć, zdro­wiej się odży­wiać i upra­wiać wię­cej spor­tu – to cele, któ­re znaj­du­ją się na szczy­tach list posta­no­wień nowo­rocz­nych Pola­ków[1]. Jed­nak sta­ty­sty­ki wska­zu­ją, że aż 88% osób prze­sta­je się ich trzy­mać już z koń­cem stycz­nia[2]. Jak prze­kuć moty­wa­cję w trwa­łe rezul­ta­ty? Dr Zuzan­na Prze­kop, z kli­ni­ki Holi pod­kre­śla, że klu­czem do suk­ce­su jest podej­ście holi­stycz­ne.

Dla­cze­go reali­za­cja posta­no­wień jest tak trud­na?

Zbyt ambit­ne cele, brak wspar­cia i reali­stycz­ne­go pla­nu o naj­częst­sze przy­czy­ny pora­żek – wyja­śnia dr Zuzan­na Prze­kop, Head of R&D w kli­ni­ce Holi. - Odchu­dza­nie to nie tyl­ko die­ta, ale pro­ces, któ­ry wyma­ga zro­zu­mie­nia mecha­ni­zmów cho­ro­by, wspar­cia emo­cjo­nal­ne­go i odpo­wied­nich narzę­dzi.

Jak osią­gnąć cele nowo­rocz­ne?

Dr Zuzan­na Prze­kop przed­sta­wia pięć kro­ków, któ­re zwięk­szą szan­se na suk­ces:

  1. Ustal reali­stycz­ne cele – zamiast „schud­nę 20 kg w mie­siąc”, zapla­nuj utra­tę masy cia­ła o 1–2 kg mie­sięcz­nie. Takie podej­ście pozwa­la unik­nąć fru­stra­cji i zwięk­sza szan­se na trwa­ły suk­ces.
  2. Śledź swo­je postę­py – regu­lar­ne moni­to­ro­wa­nie wyni­ków, takich jak masa cia­ła, poziom aktyw­no­ści fizycz­nej czy spo­ży­te posił­ki nie tyl­ko moty­wu­je, ale tak­że uła­twia ana­li­zę postę­pów i dosto­so­wa­nie pla­nu dzia­ła­nia.
  3. Postaw na regu­lar­ność posił­ków i snu – pro­ble­my z wagą czę­sto wią­żą się z zabu­rze­nia­mi ryt­mu dnia. Regu­lar­ne jedze­nie i odpo­wied­nia dłu­gość snu popra­wia­ją meta­bo­lizm i redu­ku­ją ryzy­ko pod­ja­da­nia.
  4. Zadbaj o zdro­wie psy­chicz­ne – stres i emo­cje mają ogrom­ny wpływ na nawy­ki żywie­nio­we. Włą­cze­nie wspar­cia psy­cho­lo­gicz­ne­go lub uczest­nic­two w tera­pii może pomóc w radze­niu sobie z trud­no­ścia­mi i popra­wić ogól­ne samo­po­czu­cie.
  5. Sko­rzy­staj ze wspar­cia z eks­per­tów – współ­pra­ca z zespo­łem spe­cja­li­stów, takich jak leka­rze, die­te­ty­cy i psy­cho­lo­dzy, zapew­nia kom­plek­so­we wspar­cie i zwięk­sza szan­se na trwa­łą zmia­nę sty­lu życia.

Jak wyni­ka z rapor­tu kli­ni­ki Holi „Holi­stycz­nie o pro­ble­mie oty­ło­ści w Pol­sce”[3], aż 75% osób zma­ga­ją­cych się z oty­ło­ścią pró­bo­wa­ło wie­lo­krot­nie schud­nąć, jed­nak więk­szość tych prób koń­czy­ła się efek­tem jo-jo. Oty­łość to nie tyl­ko kwe­stia wyglą­du – to cho­ro­ba, któ­ra zwięk­sza ryzy­ko wystą­pie­nia ponad 200 róż­nych scho­rzeń, w tym cukrzy­cy typu 2, miaż­dży­cy, zespo­łu bez­de­chu sen­ne­go oraz nie­któ­rych nowo­two­rów. Reduk­cja masy cia­ła już o 5–10% może zna­czą­co popra­wić zdro­wie meta­bo­licz­ne, zmniej­sza­jąc ryzy­ko tych cho­rób i popra­wia­jąc ogól­ne funk­cjo­no­wa­nie orga­ni­zmu. Lecze­nie oty­ło­ści to inwe­sty­cja w wyż­szą jakość życia, lep­sze samo­po­czu­cie i dłuż­szą per­spek­ty­wę zdro­we­go życia.

Kli­ni­ka Holi to pol­ska w peł­ni cyfro­wa kli­ni­ka zdro­wia meta­bo­licz­ne­go, któ­ra jako pierw­sza w regio­nie CEE ofe­ru­je holi­stycz­ne podej­ście do lecze­nia oty­ło­ści i nad­wa­gi, uwzględ­nia­ją­ce die­tę, styl życia oraz nowo­cze­sne lecze­nie far­ma­ko­lo­gicz­ne, w tym zasto­so­wa­nie ana­lo­gów GLP‑1. Kli­ni­kę Holi two­rzy zespół  die­te­ty­ków, leka­rzy i psy­cho­lo­gów, któ­rzy zapew­nia­ją indy­wi­du­al­ne podej­ście do pacjen­ta. Pro­po­no­wa­ny plan lecze­nia kon­cen­tru­je się nie tyl­ko na reduk­cji masy cia­ła, ale tak­że na zmia­nie nawy­ków żywie­nio­wych, popra­wie ogól­ne­go sta­nu zdro­wia oraz na wspar­ciu psy­chicz­nym pacjen­ta, co jest nie­zbęd­ne dla osią­gnię­cia dłu­go­trwa­łych rezul­ta­tów i popra­wie sta­nu zdro­wia meta­bo­licz­ne­go. Pełen raport „Holi­stycz­nie o pro­ble­mie oty­ło­ści w Pol­sce” moż­na pobrać na stro­nie: www.klinikaholi.pl/raport


[1]https://panelariadna.pl/news/az-76-polakow-robi-postanowienia-noworoczne-na-2024-rok-chcemy-schudnac-zdrowiej-sie-odzywiac-i-uprawiac-wiecej-sportu

[2] https://www.snhu.edu/about-us/newsroom/community/what-are-new-years-resolutions-and-do-they-work

[3]www.klinikaholi.pl/raport