Rusza nowa odsłona kampanii Prostata Historia

Rak pro­sta­ty, naj­czę­ściej wystę­pu­ją­cy nowo­twór zło­śli­wy u męż­czyzn, to rosną­cy pro­blem epi­de­mio­lo­gicz­ny i doty­czą­ce wie­lu wymia­rów męsko­ści tabu – prze­ko­nu­je Fun­da­cja Onko­Ca­fe – Razem Lepiej i roz­po­czy­na nową edy­cję kam­pa­nii Pro­sta­ta Histo­ria. Orga­ni­za­cja zapra­sza męż­czyzn do napi­sa­nia praw­dzi­wej histo­rii PANA PROSTATY. Doświad­cze­nia użyt­kow­ni­ków ser­wi­su www.prostatahistoria.pl będą posta­wą porad­ni­ka edu­ka­cyj­ne­go dla pacjen­tów i ich bli­skich.

Już numer jeden

Rak gru­czo­łu kro­ko­we­go to obec­nie naj­czę­ściej dia­gno­zo­wa­ny nowo­twór zło­śli­wy u męż­czyzn1 (w sta­ty­sty­kach rak pro­sta­ty wyprze­dził raka płu­ca). Jak przy­zna­ją eks­per­ci, rosną­cy pro­blem epi­de­mio­lo­gicz­ny jest zwią­za­ny mię­dzy inny­mi ze sty­lem życia współ­cze­snych męż­czyzn, przede wszyst­kim niskim pozio­mem aktyw­no­ści fizycz­nej, nad­wa­gą i oty­ło­ścią. Pro­ble­mem oka­zu­je się jed­nak tak­że niska świa­do­mość czyn­ni­ków ryzy­ka i wcze­sna dia­gno­sty­ka cho­ro­by (samo­ba­da­nie i udział w bada­niach pro­fi­lak­tycz­nych). Trud­ne dla pacjen­tów oka­zu­je się tak­że prze­ła­ma­nie opo­rów wobec roz­mo­wy o cho­ro­bie, tak­że z naj­bliż­szy­mi.

W ramach kam­pa­nii Pro­sta­ta Histo­ria prze­ko­nu­je­my, że war­to zacząć od rze­tel­nej wie­dzy o budo­wie i roli pro­sta­ty i że wie­dzę tę powin­ny czer­pać zarów­no oso­by w gru­pie ryzy­ka, jak i ich bli­scy. W ramach naszej kam­pa­nii Bre­ast­Fit prze­ko­ny­wa­li­śmy, że kobie­cy biust to tak­że męska spra­wa, w przy­pad­ku pro­sta­ty jest ana­lo­gicz­nie – pro­sta­ta to tak­że kobie­cy temat. Wie­dzę dla mężów, ojców i przy­ja­ciół, dostęp­ną w ramach rze­tel­nych ser­wi­sów onli­ne, mogą pozy­ski­wać żony, cór­ki, przy­ja­cie­le i wnu­ko­wie. Dzię­ki temu nie tyl­ko zwięk­sza się świa­do­mość zdro­wot­na, ale rośnie tak­że zaan­ga­żo­wa­nie we wspar­cie psy­cho­lo­gicz­ne pacjen­tów, tak potrzeb­ne w cho­ro­bie nowo­two­ro­wej – mówi Anna Kupiec­ka, pre­zes Fun­da­cji Onko­Ca­fe – Razem Lepiej.

Z kole­ga­mi się o tym nie roz­ma­wia…

W moim przy­pad­ku było tak, że zro­bi­łem z wła­snej ini­cja­ty­wy bada­nie PSA, bo sły­sza­łem, że męż­czyź­ni po 50-tce powin­ni je zro­bić. Było w porząd­ku. Dużo póź­niej poja­wi­ła się u mnie potrze­ba częst­szych wizyt w toa­le­cie. Zanie­po­ko­iło mnie to, posze­dłem do uro­lo­ga. Kie­dy ponow­nie wyko­na­łem bada­nie PSA, wynik był już pod­wyż­szo­ny. Zle­co­no mi dodat­ko­we bada­nie, włą­czo­no lecze­nie. Dia­gno­za: „zło­śli­wy nowo­twór gru­czo­łu kro­ko­we­go” to był dla mnie szok – mówi pan Sta­ni­sław, któ­ry na raka pro­sta­ty zacho­ro­wał w wie­ku 64 lat. – Począt­ko­wo nie dzie­li­łem się z nikim nie­po­ko­ją­cy­mi wyni­ka­mi i dia­gno­zą. Męż­czyź­ni nie roz­ma­wia­ją o cho­ro­bach, a na pew­no nie wte­dy, kie­dy mają 40 czy 50 lat. Póź­niej zresz­tą tak­że rzad­ko. Mnie pomo­gła przy­ja­ciół­ka, przed któ­rą mogłem się otwo­rzyć i wyża­lić. Z per­spek­ty­wy cza­su widzę, że to było bar­dzo waż­ne – doda­je.

Mądrze wspie­rać

Cho­ro­ba nowo­two­ro­wa zwy­kle poja­wia się nagle i jest szo­kiem dla pacjen­ta i jego naj­bliż­szych. Rzu­ca rodzi­nę na głę­bo­ką wodę — bez koła ratun­ko­we­go i wska­zó­wek, jak dopły­nąć do brze­gu. Rak pro­sta­ty jest wciąż tema­tem tabu. Roz­mo­wa o dia­gno­zie czę­sto wpro­wa­dza pacjen­ta i jego naj­bliż­szych w zakło­po­ta­nie – mówi Adrian­na Sobol, psy­cho­on­ko­log, czło­nek Zarzą­du Fun­da­cji Onko­Ca­fe – Razem Lepiej.

W ramach kam­pa­nii Pro­sta­ta Histo­ria uru­cho­mio­no ser­wis www.prostatahistoria.pl, w któ­rym moż­na uzy­skać odpo­wie­dzi na naj­waż­niej­sze pyta­nia: czym wła­ści­wie jest pro­sta­ta i jakie funk­cje peł­ni? Czy częst­sze odda­wa­nie moczu musi ozna­czać nowo­twór? Jakie są moż­li­wo­ści dia­gno­sty­ki i lecze­nia raka pro­sta­ty? Czy cho­ro­ba ma wpływ na życie sek­su­al­ne? Jak wspie­rać cho­ru­ją­ce­go męż­czy­znę i jak same­mu funk­cjo­no­wać, udzie­la­jąc wspar­cia?

PAN PROSTATA – praw­dzi­wa histo­ria

Naj­now­sza odsło­na kam­pa­nii Pro­sta­ta Histo­ria to Histo­ria PANA PROSTATY. W zakład­ce www.prostatahistoria.pl/pytania znaj­du­ją się pyta­nia i wąt­pli­wo­ści, z któ­ry­mi naj­czę­ściej zgła­sza­ją się do Fun­da­cji Onko­Ca­fe – Razem Lepiej pacjen­ci z rakiem pro­sta­ty. Użyt­kow­ni­cy mogą udzie­lać odpo­wie­dzi, brać udział w ano­ni­mo­wej dys­ku­sji i gło­so­wać na poszcze­gól­ne wąt­ki. Obok każ­de­go pyta­nia widocz­na jest licz­ba odsłon.

Zna­mien­ne, że w pierw­szych tygo­dniach po uru­cho­mie­niu ser­wi­su naj­wię­cej odsłon ma wątek pod tytu­łem: „Myśla­łem, że to mnie nie doty­czy”. To naj­le­piej odda­je nasze, jako spo­łe­czeń­stwa, podej­ście do nowo­two­rów. Cho­ciaż każ­dy z nas ma w naj­bliż­szym oto­cze­niu oso­bę zma­ga­ją­cą się z rakiem, z jakie­goś powo­du woli­my myśleć, że to nie nasz pro­blem, że aku­rat nas cho­ro­ba nie dotknie. To złud­ne – mówi Anna Kupiec­ka.

Gdzie się zgło­sić, kie­dy jestem zanie­po­ko­jo­ny: do uro­lo­ga czy do onko­lo­ga? Jak powie­dzieć o dia­gno­zie naj­bliż­szym? Jak się zacho­wać, kie­dy zacho­ro­wał kole­ga? Jakie lecze­nie wcho­dzi w grę? Czy nadal będę mógł upra­wiać seks? Odpo­wie­dzi na te i inne pyta­nia udzie­lo­ne przez pacjen­tów z rakiem pro­sta­ty posłu­żą do stwo­rze­nia prak­tycz­ne­go porad­ni­ka edu­ka­cyj­ne­go.

Napraw­dę prak­tycz­ny porad­nik

Wyda­wa­ne przez naszą Fun­da­cję porad­ni­ki powsta­ją na bazie praw­dzi­wych pro­ble­mów i spraw, z któ­ry­mi zgła­sza­ją się do nas pacjen­ci onko­lo­gicz­ni. Opra­co­wy­wa­ne zale­ce­nia są każ­do­ra­zo­wo wery­fi­ko­wa­ne i uzu­peł­nia­ne przez eks­per­tów: onko­lo­gów, psy­cho­lo­gów i pie­lę­gniar­ki, któ­rzy ze swo­jej per­spek­ty­wy dzie­lą się cen­ny­mi rada­mi. Goto­we publi­ka­cje w for­mie dar­mo­wych bro­szur i e‑booków dostęp­nych onli­ne pod adre­sem http://onkocafe.pl/do-pobrania cie­szą się zain­te­re­so­wa­niem pacjen­tów i leka­rzy. Kli­ni­cy­ści zgła­sza­ją nam, że chcą je mieć na swo­ich oddzia­łach, ponie­waż to wspa­nia­ła pomoc dla per­so­ne­lu. Gorą­co zachę­ca­my wszyst­kich panów, któ­rzy z nowo­two­rem pro­sta­ty zetknę­li się sami lub pośred­nio, do udzia­łu w kam­pa­nii. Wasze doświad­cze­nia i komen­ta­rze są wprost bez­cen­ne dla innych pacjen­tów – mówi Anna Kupiec­ka.

http://prostatahistoria.pl/pytania/