W Krakowie powstało urządzenie do wczesnego wykrywania zmian o charakterze nowotworowym.

W ramach pro­jek­tu badaw­czo-roz­wo­jo­we­go reali­zo­wa­ne­go przez kra­kow­skie cen­trum medy­cy­ny este­tycz­nej Sko­pia Este­tic Cli­nic oraz Poli­tech­ni­kę Łódz­ką, powsta­ło urzą­dze­nie Der­mo stu­dio. Słu­ży do pro­fi­lak­tycz­nych badań, któ­rych celem jest zna­le­zie­nie zna­mion, mogą­cych mieć cechy zmian nowo­two­ro­wych.

Czer­niak to agre­syw­ny nowo­twór skó­ry, roz­wi­ja­ją­cy się w mela­no­cy­tach, czy­li w komór­kach wytwa­rza­ją­cych mela­ni­nę. Może powstać na skó­rze, na któ­rej nie znaj­do­wa­ły się wcze­śniej żad­ne zna­mio­na barw­ni­ko­we (tzw. pie­przy­ki) lub jest zmia­ną ist­nie­ją­ce­go już zna­mie­nia. Dzia­ła­niem pozwa­la­ją­cym na wcze­sne roz­po­zna­nie czer­nia­ka jest obser­wa­cja skó­ry oraz bada­nia pro­fi­lak­tycz­ne. Jeśli zmia­na nowo­two­ro­wa zosta­nie wykry­ta wcze­śnie, tj. zanim wro­śnie w skó­rę głę­biej niż na 1 mm, to naj­czę­ściej moż­na ją wyle­czyć pro­stym zabie­giem chi­rur­gicz­nym.

Jak dzia­ła urzą­dze­nie?

Der­mo stu­dio skła­da się z plat­for­my obro­to­wej oraz kamer wraz z ele­men­ta­mi oświe­tle­nio­wy­mi. Pacjent sta­je na plat­for­mie, a następ­nie pod­czas obro­tu wyko­ny­wa­ne są zdję­cia jego cia­ła. W trak­cie jed­ne­go bada­nia urzą­dze­nie wyko­nu­je do 40 zdjęć. Bada­nie takie nale­ży wyko­nać ponow­nie po kil­ku, kil­ku­na­stu mie­sią­cach.

Klu­czo­wym eta­pem dzia­ła­nia urzą­dze­nia jest iden­ty­fi­ka­cja oraz porów­na­nie tych samych zna­mion na zdję­ciach pocho­dzą­cych z dwóch serii badań. Urzą­dze­nie auto­ma­tycz­nie zazna­cza te zna­mio­na, któ­rych wiel­kość ule­gła zmia­nie w cza­sie. Zmia­na wiel­ko­ści zna­mie­nia w cza­sie (jego roz­rost) jest jed­ną z cech cha­rak­te­ry­stycz­nych dla zmian nowo­two­ro­wych. Zna­mio­na te wyma­ga­ją spe­cja­li­stycz­ne­go bada­nia der­ma­to­lo­gicz­ne­go, pod­czas któ­re­go spe­cja­li­sta decy­du­je o koniecz­no­ści pod­ję­cia dal­szych kro­ków.